Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy ogród społeczny

Iwona Krzywda
W sobotę na działce zainaugurowane zostaną prace ogrodnicze. Kontynuacja na wiosnę.
W sobotę na działce zainaugurowane zostaną prace ogrodnicze. Kontynuacja na wiosnę. fot. Marcin Walus
Inicjatywy. Na 22-arowej, pozyskanej od miasta działce, powstanie relaksacyjny ogród dla dzieci i dorosłych.

Po dwóch miesiącach spotkań i działań koncepcyjnych ruszają prace w Krakowskim Ogrodzie Społecznym. Jutro zaangażowana w projekt społeczność, pod okiem zaproszonych ekspertów, wbije w ziemię pierwszą łopatę.

Krakowski Ogród Społeczny z inicjatywy fundacji Głos Serca powstaje w Podgórzu, w okolicach parku Bednarskiego i wieży telewizyjnej. Wydzierżawiona od miasta 22-arowa działka, na której kiedyś znajdowały się rodzinne ogródki działkowe, w ostatnim czasie pełniła rolę składowiska śmieci.

Te na szczęście udało się już uprzątnąć i teren jest gotowy na realizację koncepcji przygotowanej we współpracy z mieszkańcami okolicy.

W trwających przez całe wakacje spotkaniach, w czasie których dyskutowano nad optymalnymi rozwiązaniami zagospodarowania ogrodu, łącznie udział wzięło blisko 60 z nich. Zgodnie z przygotowaną wizualizacją teren podzielony ma być na kilka stref o różnym przeznaczeniu.

- Część poświęcona będzie na grządki uprawne, część posłuży dzieciom, kolejna odpoczynkowi starszych grup mieszkańców - tłumaczy Monika Doroszkiewicz, prezes Fundacji Głos Serca. W strefie kuchni w planach jest m.in. zbudowanie ogólnodostępnego pieca do wypiekania chleba. Swoje miejsce w ogrodzie znajdą również chętni do współpracy partnerzy - organizacje edukacyjne czy też ekologiczne. Do Głosu Serca zgłosił się już Greenpeace, który chce na Podgórzu prowadzić działania związane z programem "adoptuj pszczołę".

Prace ogrodnicze, które zainaugurowane zostaną w sobotę, jesienią będą miały głównie charakter przygotowawczy, przed właściwymi działaniami zaplanowanymi na wiosnę.

- Chcemy skorzystać z uprzejmości współpracującej z nami firmy ogrodniczej i na początek pod ich okiem wyznaczyć ścieżki czy grządki, na których posadzone zostaną rośliny - informuje Doroszkiewicz.

W najbliższych tygodniach na terenie ogrodu zaplanowane są również m.in. warsztaty z ekspertami specjalizującymi się w permakulturze, piknik sąsiedzki skierowany do lokalnej społeczności i organizowana pod hasłem "Przynieś sadzonki na Krzemionki" akcja sadzenia roślin.

Społeczne ogrody przeznaczone do wspólnego zagospodarowania, a w dalszej perspektywie użytku to znakomita alternatywa dla wielkich miast, cierpiących na brak terenów zielonych. Pomysł Krakowskiego Ogrodu Społecznego usytuowanego na Podgórzu zrodził się w głowie Doroszkiewicz.

Sama zajmująca się na co dzień dźwiękoterapią, świetnie rozumie znaczenie dla równowagi psychicznej człowieka kontaktu z naturą. - Zależy nam, żeby stworzyć wspólną przestrzeń działania, odpoczynku, odstresowania. W naszym ogrodzie obowiązywać będzie całkowity zakaz narzekania, o czym informować będą nawet specjalnie przygotowane tabliczki - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski