Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy polski film o świecie deskorolki. "Braty" z krakowskim aktorem Sebastianem Delą w kinach od 21 kwietnia

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Hubert Miłkowski i Sebastian Dela w filmie "Braty"
Hubert Miłkowski i Sebastian Dela w filmie "Braty" Materiały prasowe
„Braty” w reżyserii Marcina Filipowicza to opowiedziana w rytmie hip-hopu intymna historia o przyspieszonym dorastaniu, a zarazem pierwszy w polskiej kinematografii film rozgrywający się w świecie deskorolki. W jednej z głównych ról wystąpił w nim krakowski aktor Sebastian Dela. "Braty" od 21 kwietnia w kinach.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Główny bohater „Bratów” Filip (Hubert Miłkowski) ma siedemnaście lat. Choć stoi u progu dorosłości, to jeszcze dzieciak, który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dlań wzór do naśladowania.

Chłopcy muszą poradzić sobie z niedawną stratą matki i z ojcem (Cezary Łukasiewicz), który pogrążony w żałobie i depresji izoluje się od świata, uciekając w narkotyki. Przedwcześnie zmuszeni do odpowiedzialności za samych siebie, „braty” próbują łapać ostatnie momenty beztroski.

W towarzystwie dziewczyny Bartka - Klaudii (Marta Stalmierska) - włóczą się po przedmieściach, jeżdżą na deskorolce, kręcą blanty i imprezują paląc gumy sportowymi samochodami. Nie zdają sobie sprawy, że niebawem czeka ich trudny egzamin z braterstwa.

Twórcą "Bratów" jest młody reżyser Marcin Filipowicz. To absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Na koncie ma kilka nagradzanych na festiwalach fabularnych filmów krótkometrażowych, w tym powstały w ramach programu "Trzydzieści minut" obraz „Chłopcy z motylkami”, a także dokumenty „Trampkarze”, „Mój tata Lazaro” i „7109 KM”.

- Opowiadam o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość i wrażliwość. Główny bohater musi wydorośleć w przyspieszonym tempie. Przed nim bardzo trudny wybór pomiędzy własną wizją świata, a oczekiwaniem swoich najbliższych – mówi reżyser Marcin Filipowicz.

Pytany o inspiracje, z których czerpał podczas tworzenia „Bratów”, wskazuje na głośne tytuły amerykańskiego kina niezależnego m.in. „Gummo” Harmone'a Korine'a, „Słonia” i „Paranoid Park” Gusa van Santa oraz kultowy już dokument „Jutro albo pojutrze” Binga Liu. Scenariusza „Bratów” napisał wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim - laureatem konkursu Hartley-Merrill, współtwórcą fabuł filmów i seriali (m.in. „Najmro”, „Król”, „Czerwony pająk”).

- W tej historii wracam do mojej młodości. Jeździłem na desce, kiedy miałem około 16 lat. Zachwyciła mnie ta społeczność. Uwielbiałem robić czarno-białe zdjęcia i właśnie tę energię oraz emocje starałem się przywołać i pokazać w moim filmie – dodaje Marcin Filipowicz.

Główne role kreują Hubert Miłkowski („Hiacynt”, serial „Kruk”), Sebastian Dela („Zadra”, „W lesie dziś nie zaśnie nikt”) i odkrycie ostatniego festiwalu w Gdyni - nagrodzona za debiut Marta Stalmierska („Apokawixa”, „Johnny”).

Rolę Bartka reżyser Marcin Filipowicz powierzył Sebastianowi Deli – pochodzącemu z Krakowa 26-letniemu absolwentowi Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego filmowy debiut to rola Daniela w komediowym horrorze Bartosza M. Kowalskiego „W lesie dziś nie zaśnie nikt” (2020). Dela ma na swoim koncie także duże kreacje w zrealizowanych w 2021 roku filmach „Pittbul” oraz „Miłość, seks i pandemia” Patryka Vegi oraz „Pod wiatr” Kristtofera Rusa (2022), a także serialach „Wilk” Jana Dybusa (2021) i „Erynie” Borysa Lankosza (2022). W kwietniu na platformie HBO Max pojawił się serial „#BringBackAlice” w reżyserii Dawida Nickela, w którym Dela wciela się w rolę Tomka poszukującego swojej zaginionej siostry.

Wcielający się w rolę Filipa 23-letni Hubert Miłkowski to student Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Na dużym ekranie debiutował jeszcze jako licealista, w 2018 roku rolą w filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića. Dwa lata później, na pierwszym roku studiów wygrał casting do kryminalnego serialu „W głębi lasu” w reżyserii Leszka Dawida i Bartosza Konopki, gdzie wcielił się w postać młodego Pawła Kopińskiego (dorosłego Kopińskiego zagrał Grzegorz Damięcki). Rok 2021 to kolejne serialowe kreacje w „Pajęczynie” wyreżyserowanej przez Łukasza Jaworskiego oraz „Kruk. Czarny Woron nie śpi” w reżyserii Macieja Pieprzycy, a także duża drugoplanowa rola w „Hiacyncie” wyreżyserowanym przez Piotra Domalewskiego.

Główna rola kobieca w „Bratach” przypadła w udziale Marcie Stalmierskiej – ubiegłorocznej laureatce Nagrody za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego i „Johnny” Daniela Jaroszka. Pochodząca ze Szczecina 25-latka zdobywała aktorskie szlify najpierw w warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie w Szkole Filmowej w Łodzi. To właśnie kręcąc „Braty” po raz pierwszy stanęła na planie filmowym. Przełomowym dla Marty okazał się rok 2022, a widzowie mogli zobaczyć ją nie tylko w nagrodzonych w Gdyni filmach, ale także „Kryptonimie Polska” Piotra Kumika, „Heli” Anny Kasperskiej oraz II sezonie serialu „Skazana” w reżyserii Bartosza Konopki, z którym współpracowała także na planie „Wyrwy” mającej premierę w marcu br.

Za zdjęcia odpowiadał Mateusz Skalski („Moja Wola”, „Plac zabaw”, „Biały Potok”). Scenografia jest dziełem Marii Dziewanowskiej-Kowalskiej i Jędrzeja Kowalskiego („Tarapaty 2”, „Yuma”). Za kostiumy odpowiedzialna była Paulina Sieniarska („Wieża. Jasny dzień”, „Polot”). Za montaż - Ireneusz Grzyb („Małe stłuczki”, „Bo we mnie jest seks”).

Na soundtracku "Bratów" znalazły się doskonale znane fanom hip-hopu nagrania 1988, Synów, Pezeta oraz formacji Waglewski Fisz Emade. Nad muzycznym kształtem całości czuwał wiodący polski producent tego gatunku - Noon.

W sobotę 22 kwietnia o godz. 11 w Kinie Pod Baranami odbędzie się specjalny pokaz "Bratów" w ramach cyklu Spotkania Młodych Amatorów Kina. W rozmowie z widzami po seansie weźmie udział kierowniczka produkcji filmu - Aleksandra Musiał. Bilety - 16 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy polski film o świecie deskorolki. "Braty" z krakowskim aktorem Sebastianem Delą w kinach od 21 kwietnia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski