Pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN. Pozwany argentyński dziennik "Pagina12"

Zbigniew Biskupski AIPZaktualizowano 
Anatol Chomicz/polskapress
Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Reduty Dobrego Imienia przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. To pierwszy przypadek wykorzystania nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN.

– Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej wyjaśnia:
"Na łamach Pagina12, która jest poczytnym centorolewicowym dziennikiem w Argentynie, w artykule pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovsky z dnia 18 grudnia 2017r. opowiadającym o zbrodni w Jedwabnem, wykorzystano jako ilustrację pośmiertne zdjęcie grupy Żołnierzy Wyklętych. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”), poległych 25 lutego 1950r. Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm.
Redakcja bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne – 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.).

Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków.

Pozew został złożony przez Redutę Dobrego Imienia, organizację która statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych."

Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom została powołana dla inicjowania i wspierania działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów, na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Obok tego celem Reduty jest propagowanie wiedzy na temat historii i kultury polskiej oraz polskiej współczesności. Reduta ma także na celu przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii, zwróconym przeciwko obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na pochodzenie. Reduta początkowo funkcjonowała pod egidą Towarzystwa Patriotycznego – Fundacji Jana Pietrzaka. W ciągu ponadrocznej aktywności rozwinęła się na tyle, że może już działać samodzielnie. Fundatorzy to Maciej Świrski i Józef Orzeł, Prezesem Zarządu jest Mira Wszelaka.

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy pozew na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN. Pozwany argentyński dziennik "Pagina12" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

ROZPĘTALI II WOJNE ŚWIATOWĄ. TAK TAK... TO POLACY SĄ WSPÓŁODPOWIDZALI ZA WYBÓCH II WOJNY ŚWIATOWEJ.

POLACY CHCELI ZLIKIWDOWAĆ CAŁY NARÓD ŚLĄSKI, TAK SAMO JAK POGWAŁCILI AUTONOMICZNE PASTWO ŚLĄSKIE Z 1921 R. I OKRADLI JEGO BUDŻET. ZACZELI PRZEŚLADOWAĆ PRAWDZIWYCH AUTOCHTONICZNYCH ŚLĄZAKÓW, SZCZEGÓLNIE INTELIGENCJE ŚLĄSKĄ. CELOWO DOPROWADZILI DO UPADKU I LICTYTACJI WIELKICH RODÓW ŚLĄSKICH JAK NP. HOHBERBOWIE PSZCZYŃSCY.

zgłoś
E
Ech

Skup się - jaki to ma związek ze znowelizowaną ustawą o IPN?

zgłoś
G
Gość

777 BABABEBE eeeee ooo USSI PRzePROSIĆ LIBER POLACKIGO RZYDO LEWO ROBACTWA SprzeDOJNOM TARGOWICE.?USSI PRzePROSIĆ LIBER POLACKIGO RZYDO LEWO ROBACTWA SprzeDOJNOM TARGOWICE.?

zgłoś
...

Takie teksty to w bramie menelom możesz oplatać.

zgłoś
G
Gość

P0lsza MUUSSI PRzePROSIĆ LIBER POLACKIGO RZYDO LEWO ROBACTWA SprzeDOJNOM TARGOWICE.?

zgłoś
R
Razz

Zniesławienie - To owszem Argentyńczycy uznają ; i o to można toczyć rozprawy . W tym przypadku niemal pewne , że Polska wygra ... byle zatrudniono dobrego prawnika i zainwestowano trochę w propagandę .

zgłoś
E
Ech

Przypomnijmy kilka faktów:
1. Gazeta opublikowała tekst przed wejściem w życie ustawy. Prawo nie działa wstecz. Można skorzystać z innych przepisów, ale nie z tego.
2. Publikacja miała miejsce w Argentynie, więc podlega pod argentyńskie prawo, a tam podobno nie ma ustawy o IPN. Są za to inne możliwości prawne, poczynając do zwykłego ...sprostowania.

zgłoś
500 to ośmiorniczek

Ta instytucja miała "bronić dobrego imienia" za granicą, ale w wakacje sprzeniewierzyła 20 MILIONÓW ZŁOTYCH na kampanię w Polsce, czyli wbrew jej statusowi.
Dodatkowo kampania nie broniła dobrego imienia, tylko była kampanią oszczerstw wobec sędziów i sądownictwa.
Była to kampania partyjna, pisowska, ale robiona za UKRADZIONE PUBLICZNE PIENIĄDZE.
20 milionów złotych.

Aha, minister Macierewicz miał drobne wydatki ze służbowych kart kredytowych. Równowartość ok. 500 ton (500 tysięcy kilogramów!!!) ośmiorniczek.
Dobra zmiana?

zgłoś
.

I tu mamy kolejny przykład. Ten tłumok nie zna podstaw ortografii, kaleczy język ojczysty (a może to ruski troll?).
Do tego wypisuje kompletne bzdury, nie rozumie podstaw prawa i logiki.
Po prostu kołek.

zgłoś
S
S Y L W E S T E R

Popieramy działania *REDUTY* . Zydzi są na całym świecie tak jak w USA , dlatego możemy się spodziewać ataków nawet z Afryki . Uwaga Prawnicy *REDUTY* , sprawdźcie czy można honorować , czy są zgodnością z prawem oświadczenia tzw. *mojej Babci* już nie żyjącej ? . Zydzi bardzo często w swych oświadczeniach Holokaustu przywołują tzw. * moja Babcia mówiła , że słyszała iż sąsiedzi Polacy donosili do Gestapo na Zydów ..*. (sic?) . Takie zachowania Zydów może być przyczyną pozwu znowelizowanej ustawy o IPN gdyż nie ma możliwości zwryfikowania * oskarżenia Babci * . Uwaga Prawnicy REDUTY , to jest bardzo wa żna uwaga gdyż te niezwerifikowane *oświadczenia* wiążą ze sobą niekiedy , setki tysięcy dolarów w Holokauście . A Prezydent RP , dobrze , że podpisał znowelizowaną ustawę , bo nareszcie poczuł się Polakiem . Dziękujemy ! BOG-HONOR-OJCZYZNA !

zgłoś
T
Temida

Nie rozumiem tego, że w styczniu głosowaną ustawę, pisaną ogólnikowo, z błędami konotacyjnymi (KNOT?) chyżo podpisał Prezydent 6 lutego 2018 r. Czy otworzył kolejną Puszkę Pandory ? Zapewne przysporzył Polsce i nam Polakom wiele problemów i niebezpieczeństw ?
Hejże, to nie sztuka NISZCZYĆ TK - 3 wybranych sędziów TK (na 15 sędziów) , przez sejm VII kadencji potwierdzałby utrzymanie demokracji i stosowanie praworządności. Prezydent mógł naprawić swój błąd? (lub złość?), w miejsce  3 sędziów DUBLERÓW z dnia 3 grudnia 2015 r.(los Boży? 2  zmarło ?) ?przyjąć ślubowanie od tych wybranych 8 października 2015 r.
 Prezydent Duda odmówił przyjęcia ślubowania nie tylko od 2 nieprawidłowo wybranych sędziów (orzeczenie TK o tym z 3 grudnia 2015 r.) , ale również 3 prawidłowo wybranych. 
TK jednoznacznie orzekł, że przepisy były niezgodne z Konstytucją tylko w zakresie wyboru 2 sędziów.
Parlament PiS zamiast naprawić swoje błędy w 2016-2017  PiS  obsadzał dalej Trybunał Konstytucyjny osobami, które kontroluje (upolitycznienie?) i zmienia ustawy o TK  w 2016 r. mimo ostatecznej opinii Komisji Weneckiej i w 2017 r. dokonuje wadliwego wyboru prezesa TK ?!
Trybunał jest fasadowy, sparaliżowany i jest problem z kontrolą PiS przez PiS ? 
PiS doprowadziła do ustaw, uniemożliwiających TK orzekanie w obecnym składzie oraz po wadliwościach w  TK ?! Można przypuszczać, że PiS , świadomie zmienił Trybunał (TK)  w "wydmuszkę", ATRAPĘ?

Jak widać  w ustawach KRS, SN, sądach, a ostatnio IPN, część prawa wychodzącego z parlamentu jest niekonstytucyjna i mizernej jakości? Takie postępowanie doprowadziło do sporów z KW KE i PE, ale też z USA, sąsiadami, Ukrainą i Izraelem.   Jest POWAŻNE uchybienie i nierzetelność z wadliwym prawem PiS?! 
MAMY  PROBLEM z praworządnością i zawłaszczaniem, upolitycznianiem TK SN, KRS i Sądów?!
Faktycznie jest zawikłanie i obstrukcja  z upolitycznionym TK - PiS ?  który ma kontrolować ustawy uchwalane przez parlament - większość PiS?, pod kątem ich zgodności z zasadami wyrażonymi w Konstytucji, w tym praw i wolności człowieka, demokratycznego państwa prawa, zasadą wolności gospodarczej.
Według  PiS dialog z KW, KE, opozycją, społeczeństwem i konstytucja nie istnieje, a co?, AUTORYTARYZM ?

zgłoś
R
Razz

Trzeba jednak wziąć pod uwagę PEWNĄ przegraną w argentyńskim sądzie . Powód ? - W CYWILIZOWANYCH KRAJACH PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ . Pagina 12 opublikowała owszem trącący antypolonizmem tekst żydowskiego psychiatry i pisarza amatora Frederyka Pawłowskiego (Frederico Pavlovski) , który nagle dostał natchnienia po przeczytaniu antypolskich wypocin Tomcia Grossa . Niestety , pozew przeciwko Pawłowskiemu będzie odrzucony , bo w/w opublikował swój paszkwil 18 grudnia 2017 ; czyli jeszcze zanim obowiązywała ustawa IPN . :) /// BARDZO ciekawą kwestią są marzenia w/w Frederyka Pawłowskiego - Każdy może "Tłitnąć" lub wejść w "pejsdzbuk"na profil w/w beznapletkowego psychiatry ... Na wierzchu jest fotcia z Placu Czerwonego i podpis (tłum) : " Sueño cumplido. Con todos en la plaza roja. " ; co oznaczałoby : " Marzenie spełnione , wraz z całą rodziną* na Placu Czerwonym " ( * z wszystkimi) . Wymowne to życiowe marzenie :) . /// Zastanawiam się jednak nad nast. kwestią : Zamiast marnować pieniądze POLSKIEGO podatnika na adwokatów którzy i tak niczego ( $) nie ugrają ( oprócz rozgłosu) , moze lepiej inwestować tam , gdzie zwrot kasy będzie oczywisty .

zgłoś
L
Lulcia

Ma się odbyć w Polsce. Już widzę przerażona twarz redaktora naczelnego gazety a właściciel nie śpi po nocach. Jakim trzeba być matolem by wierzyć że moznao kneblowac zagraniczne gazety poprzez sprawy w naszych sądach he,, he

zgłoś
u
uszatek_2

... uprzejmie donoszę, że lapoński dziennik (albo nocnik , bo tam jest chyba teraz noc polarna..?) "Reniferowe Kopyto" poinformował , że wczoraj doszło do ostrej wymiany poglądów na temat bohaterskich żołnierzy przeklętych, pomiędzy stadem reniferów i dwoma łosiami, czego świadkiem był pewien Lapończyk, który w trosce o historyczną prawdę poinformował redakcję gazety. Dlatego zwracam się z prośbą aby stosowne władze koniecznie zbadały ten incydent i jeśli to będzie konieczne wystąpiły na drogę sądową w celu zapobieżenia wypaczaniu historii.

zgłoś
C
Chochlik

Mogą ich pocałować tam, gdzie pan majster ma du.ę! Wężykiem? Wężykiem!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3