Pierwszy start w sezonie napawa optymizmem

(ART)
Kajakarstwo górskie. Start w regatach slalomowych w Markkleebergu był dla kadrowiczów pierwszym testem po zimowych przygotowaniach.

„Górale” szykują się zawodów kwalifikacyjnych do kadry na pierwszą część sezonu, kiedy to właśnie na torze w Niemczech odbędą się mistrzostwa Europy.

Na otwarcie międzynarodowej rywalizacji udało się awansować do finałów trzech z pięciu konkurencji. W decydującej rozgrywce w C-2 walczyły trzy polskie osady. Ostatecznie najwyżej, na 5. pozycji, znaleźli się zawodnicy typowani do pary nr 3 w kadrze: Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (AZS AWF Kraków). Siódma lokata przypadła wicemistrzom Europy, pochodzącemu z Nowego Sącza Marcinowi Pochwale i Piotrowi Szczepańskiemu (KKK Kraków; w półfinale mieli 2. wynik), a 9. Andrzejowi i Filipowi Brzezińskim (AZS AWF). Zwyciężyli Niemcy Anton Franz i Jan Benzien.

Osady akademickiego klubu, prowadzone przez trenera Janusza Żyłkę-Żebrackiego, podtrzymują zatem chęć walki o olimpijską przepustkę.

– W porównaniu z poprzednim sezonem widać u nich, na tle innych osad, spory postęp – mówi Żyłka-Żebracki. – Filip i Andrzej mieli dobre przejazdy w kwalifikacjach i półfinale. W finale wrócił stary problem. Gdy jest większa presja, zaczynają popełniać błędy, a jak przytrafi im się jeden, to są kolejne. Z kolei Grzegorz i Michał mieli wcześniej niezłe czasy, ale dużo punktów karnych. To efekt tego, że mają nową łódkę i muszą się do niej jeszcze przyzwyczaić. Brakuje im też powtarzalności startów i wysiłku z __tym związanego. Ich przejazd finałowy oceniam jako bardzo dobry, gdyby nie dwa punkty karne, zajęliby drugie miejsce.

W K-1 mężczyzn zmagania na 8. pozycji ukończył Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz). W finale miał dwa pkt karne, ale nawet bez nich nie stanąłby na podium. 14. lokatę zajął Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz). W C-1 kobiet dobrze spisała się Justyna Janczy (Spływ Sromowce Wyżne/SMS Kraków), 18-latka w finale zajęła 7. miejsce.