Pies i jego opiekun na nadmorskim piasku

Pies i jego opiekun na nadmorskim piasku

DOROTA DEJMEK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Psie zabawy na plaży? Nie na każdej i tylko w wyznaczonych miejscach. FOT. 123RF

Psie zabawy na plaży? Nie na każdej i tylko w wyznaczonych miejscach. FOT. 123RF

Straszy dzieci, biega, hałasuje, no a przede wszystkim brudzi. Nie jest więc mile widziany. Na nadmorskich plażach, w leśnych odstępach i miejskiej dżungli. Kto taki? Polski pies Anno Domini 2013. Tabliczki "Zakaz wstępu psom" mnożą się w iście stachanowskim tempie.
Psie zabawy na plaży? Nie na każdej i tylko w wyznaczonych miejscach. FOT. 123RF

Psie zabawy na plaży? Nie na każdej i tylko w wyznaczonych miejscach. FOT. 123RF

Psie zabawy na plaży? Nie na każdej i tylko w wyznaczonych miejscach. FOT. 123RF

OPIEKA. Nieprzychylne reakcje wobec psów to wina ich właścicieli

Właściciele psów - zwłaszcza żyjących w miastach - zaczynają się czuć cokolwiek niepewnie.
Miasto to nie jest psi raj. Ale coraz częściej nie jest nim także łąka pod lasem, piaszczysta plaża czy wiejska droga. Przesada? Może i tak. Ale że problem istnieje świadczą chociażby warsztaty "Pies w mieście“, które zorganizowano w ostatnich dniach w Warszawie. Ich uczestnicy pracowali nad takim projektem zagospodarowania przestrzeni miasta, w tym ustawienia mebli miejskich specjalnie dla czworonogów, by były przyjazne i dla ludzi, i dla zwierząt. Wszystkie projekty i pomysły znajdą się w publikacji dla miasta, powstanie też wystawa. Może część tych pomysłów uda się też zrealizować?

Reakcja warszawiaków nie pozostawia jednak złudzeń. Internauta "Helmio" punktuje bezlitośnie: "Prace nad projektem zagospodarowania przestrzeni proponuję poprzedzić wspólną akcją - organizatorów i uczestników warsztatów - sprzątania psich kup z trawników i chodników. A głównym punktem samych warsztatów powinno być uświadomienie właścicieli psów, że sprzątanie po swoim pupilu ani nie boli, ani nie ujmuje godności, za to sprawia, że wspólna przestrzeń jest bardziej przyjazna. Nie wspomnę już argumentu kultury osobistej. Dopiero potem jest sens myśleć o meblach i innych atrakcjach. Bo głupio trochę ustawiać mebelki dla piesków między jedną kupą a drugą. Chyba nawet same psy nie będą chciały wdepnąć w taki "interes“.

To absolutna prawda. Pora uderzyć się w piersi. Nieprzychylne reakcje wobec psów to wina ich właścicieli. To od nas zależy, jak postrzegany będzie nasz pies. Bo posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także duża odpowiedzialność i obowiązek. Potrzebna jest też kultura osobista, wrażliwość na potrzeby i odczucia współmieszkańców oraz innych użytkowników domu i miasta. Aby czuć się we wspólnej przestrzeni publicznej bezpiecznie i swobodnie, konieczna jest ponadto znajomość zasad jej dzielenia z czworonożnym przyjacielem. Nieznajomość przepisów regulujących kwestie związane z obecnością psa np. podczas podróży tramwajem, autobusem, pociągiem czy samolotem, wyjazdu z czworonogiem na wakacje, spaceru w lesie lub po plaży, miejskim parku, czy kwestie psów opiekunów osób niepełnosprawnych - a w konsekwencji ich nieprzestrzeganie, może powodować niepotrzebne napięcia i konflikty.

Oczywiście, prawo nie definiuje kultury posiadania psa, ale dzięki prawu możemy mówić o dobrych standardach, które tę kulturę tworzą. Na prawo składają się: przepisy lokalne (Regulamin utrzymania czystości na terenie miasta), Ustawa o ochronie zwierząt (ze zmianami od 1 I 2012 r.), Ustawa o psach asystujących (ze mianami z 2013 r.), Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej, Podatek za psa, Podatek za psa asystującego, Odliczenie od podatku psa asystującego przez osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, Odliczenie od podatku za psa przewodnika, Karta praw osób niepełnosprawnych, Obowiązek szczepienia psów, Rasy psów uznane za agresywne. Odpowiedzialność za psa regulują: Kodeks cywilny, Kodeks karny i Kodeks wykroczeń. Warto również zapoznać się ze Światową deklaracją praw zwierząt oraz Europejską konwencją ochrony zwierząt.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo