MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pies w sweterku

AMS
Fot. Barbara Matoga
Fot. Barbara Matoga
Jeżeli widzimy zimą psa w swetrze, musimy zrozumieć, że jest to przejaw troski jego właściciela, a nie chęć pokazania się z modnie ubranym zwierzakiem.

Fot. Barbara Matoga

LECZNICA: JOANNA HELAK, lekarz weterynarii:

Ubranka dla małych psów o krótkiej sierści nie są wcale fanaberią, wskazane bowiem jest, aby malutkie pieski, czyli wszystkie yorki miniaturki, sznaucerki, ratlerki i inne w okresie zimowym miały ubranka. To właśnie sweterki i kombinezony pomogą utrzymać im komfort termiczny ciała. Wszystkie takie maluchy powinny być zimą chronione.

Niektóre większe psy również mają tendencje do marznięcia. Jest to kwestia osobnicza, tak samo jak wśród ludzi. Niektóre zwierzęta mają słabszą odporność i częściej zapadają na schorzenia górnych dróg oddechowych. Takie psy też powinny nosić wszelakie ubranka, aby chronić okolice gardła; szaliki i sweterki są jak najbardziej wskazane. Mam jednego pacjenta, który zawsze zimą chodzi w szaliku i dzięki temu nie spotykamy się na wizytach leczniczych, tylko na profilaktycznych. Musimy pamiętać, że trzeba dbać o naszego psiaka, który nie jest przystosowany do chłodu. A najbliższa zima ma być sroga, dlatego uważajmy na psie gardła!

Dbajmy także o psie łapy. Powinniśmy to robić przez cały sezon, ale zimą musimy o nie zadbać szczególnie, zwłaszcza wtedy, gdy chodniki i jezdnie będą posypane solą. Niektóre psy bardzo niedobrze reagują na sól, która wżera im się w opuszki łap. Zatem zawsze sprawdzajmy, czy wszystko jest dobrze z podeszwami naszego pieska. Jeżeli wiemy, że pies jest bardzo wrażliwy na sól, zaopatrzmy się już dziś w specjalne preparaty ochronne, które utwardzają opuszki albo preparaty, które natłuszczają i zapobiegają przenikaniu wody w opuszki naszego psa.

Jeżeli się zdarzy, że mimo profilaktyki, nasz pies się przeziębi, pamiętajmy, by nie leczyć go lekarstwami przeznaczonymi dla ludzi, gdyż wszystkie leki, które my stosujemy absolutnie nie nadają się dla naszego psa. Nie leczmy go więc w żadnym wypadku preparatami, które nam pomagają, bo możemy mu zrobić ogromną krzywdę. Jest bardzo niewiele niesterydowych leków przeciwzapalnych, które możemy stosować u psa i są to tylko preparaty weterynaryjne, specjalnie przygotowane dla zwierzaków.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski