Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięściak i miecz Mahometa

Redakcja
- Jest to bardzo cenna ekspozycja i niezwykle ciekawa, zwłaszcza dla miłośników techniki wojennej i militariów. Niektóre eksponaty są rzadkością w skali kraju, jak np. jeden z pięściaków i zbroja kolcza z XVII w. Bardzo interesująca jest kolekcja broni białej, czyli szable wschodnie oraz tureckie, jak np. szabla zulfikar, która stała się świętym mieczem islamu, gdyż niegdyś używana była przez Mahometa. Znawców uzbrojenia zainteresuje z pewnością arkebuz kołowy, jeden z pierwszych rodzajów broni palnej, oraz kusze wypożyczone z Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy - mówi Robert Kałuża, autor scenariusza wystawy.

W Chrzanowie

 W Muzeum w Chrzanowie otwarto wystawę zatytułowaną "Broń dawna i współczesna", prezentującą historię uzbrojenia od czasów prehistorycznych do współczesnych. Ekspozycja składa się z ponad 300 eksponatów, z których ok. 40 proc. pochodzi ze zbiorów własnych, resztę natomiast wypożyczono z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Muzeum w Raciborzu oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
 Ekspozycja prezentowana jest w układzie tematycznym i chronologicznym, dzięki czemu zwiedzający mogą prześledzić etapy rozwoju broni. Stąd podział na włócznie i topory, następnie broń białą i palną. Uzupełnieniem wystawy są obrazy i fotografie o tematyce wojskowej, a także dawne uzbrojenie ochronne (zbroje kolczaste, hełmy i mundury z II wojny światowej).
 - Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie życzliwość wielu instytucji, które użyczyły nam swoich eksponatów. Prezentowane tutaj unikalne zbiory są dowodem na to, że rozwój broni wynikał nie tylko z chęci zabijania, ale również był źródłem postępu - dodaje dyrektor muzeum w Chrzanowie, Jerzy Motyka.

(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski