Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieta będzie także smoleńska

Grażyna Starzak, (red)
Kompozycja rzeźbiarska z napisem "Smoleńsk 2010" (u góry po lewej stronie) jest uzupełnieniem stojącej  od 15 lat w kościele św.Krzyża Piety Katyńskiej autorstwa Czesława Dźwigaja.
Kompozycja rzeźbiarska z napisem "Smoleńsk 2010" (u góry po lewej stronie) jest uzupełnieniem stojącej od 15 lat w kościele św.Krzyża Piety Katyńskiej autorstwa Czesława Dźwigaja. PAWEŁ KUBANI
Kraków. Artystyczna kompozycja autorstwa prof. Czesława Dźwigaja w kościele św. Krzyża upamiętniać będzie nie tylko zbrodnię w Katyniu z 1940 roku, ale także katastrofę pod Smoleńskiem sprzed pięciu lat. Została odsłonięta wczoraj o godz. 18.

Pieta, którą można zobaczyć w ołtarzu św. Zofii, powstała z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i parafii św. Krzyża. Figura wykonana ze spiżowego brązu ma 170 cm wysokości i stoi w tej świątyni od września 2000 roku. Teraz u góry, po lewej stronie kompozycji rzeźbiarskiej, na tle krzyży pojawił się napis "Smoleńsk 2010".

W Krakowie powstała też pieta autorstwa Piotra Suchodolskiego, która także ma upamiętnić zbrodnię katyńską i tragedię smoleńską. O jej losach pisaliśmy we wczorajszym wydaniu "Dziennika Polskiego". To dzieło ufundowane przez krakowian, którzy wsparli ideę piety podczas kwest na cmentarzach i koncertach.

Komitet na rzecz powstania tej płaskorzeźby chciałby przekazać ją do sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Nadal jednak nie ma na to ostatecznej zgody władz kościelnych. Wątpliwości budzą pociski umieszczone w aureoli nad głową Maryi.

W Krakowie jest kilkanaście pomników katyńskich. Wśród nich: krzyż przy kościele św. Idziego, Ściana Pamięci w kościele garnizonowym św. Agnieszki, pomnik Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim, Krzyż Katyński na cmentarzu na Woli Duchackiej. Jest też kilka tablic upamiętniających tę zbrodnię.

M.in. w kościele OO. Misjonarzy, w Collegium Novum UJ, pod Dębem Wolności na skwerze przed Collegium Novum UJ, płyta katyńska w krużgankach kościoła OO. Karmelitów Bosych na Piasku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski