Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pigoń, czyli legenda

MW
POSTACIE. Był mistrzem dla wielu pokoleń polonistów. Wychował zastęp świetnych naukowców i badaczy, bez których krakowskie środowisko filologiczne nie byłoby tym, czym jest dzisiaj.

Legendarny prof. Stanisław Pigoń, choć pozostawił po sobie dorobek wyróżniający się rozległością tematyczną, najbardziej kojarzony jest z pracami dotyczącymi polskiego romantyzmu. Napisał znakomite monografie poświęcone "Panu Tadeuszowi" czy "Księgom narodu i pielgrzymstwa polskiego". Mickiewiczowi dedykował też książkę zatytułowaną w znamienny sposób - "Zawsze o Nim".
Zanim dostał się na polonistykę Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie stał się legendą, Pigoń przeszedł drogę ciężkiej pracy. Szedł, jak sam mówił, ścieżką "trudną i kamienistą". Urodzony w 1885 roku w ubogiej chłopskiej rodzinie, nierzadko zmagał się z niedostatkiem. Ale nie poddawał się, a potem - już jako nauczyciel i mistrz - umiał docenić pracowitość swoich studentów.
"W stosunku do młodszych kolegów był nadzwyczaj życzliwy i uczynny - chętnie udostępniał nam np. zebrane przez siebie materiały, pozostające jeszcze w rękopisach" - wspomina Pigonia prof. Henryk Markiewicz. I tak pisze dalej: "Budził zainteresowania nie tylko samą literaturą, ale i nauką o literaturze, jej historią, instytucjami, tradycjami. A przede wszystkim - uczył sumienności interpretacyjnej wobec tekstów. I dziś jeszcze, gdy przyjdzie mi na myśl jakaś efektowna, ale chybotliwa koncepcja, zadaję sobie w duchu pytanie: Co by na to powiedział profesor Pigoń?".
Z okazji przypadającej obecnie 40 rocznicy śmierci prof. Pigonia Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska przygotowali konferencję naukową poświęconą temu wybitnemu edytorowi i historykowi literatury. Referaty związane z warsztatem pracy uczonego oraz opowieści wspomnieniowe będzie można wysłuchać dziś i jutro w sali wykładowej Biblioteki Jagiellońskiej. Wśród referentów pojawią się m.in. prof.prof. Franciszek Ziejka, Julian Maślanka, Jacek Popiel, Bolesław Faron, Bogusław Dopart.
Organizatorzy przygotowali także specjalną wystawę dotyczącą prof. Stanisława Pigonia. Jej otwarcie nastąpi dzisiaj o godz. 14 w siedzibie Biblioteki Jagiellońskiej przy al. Mickiewicza 22. Wieczorem natomiast, o godz. 19.30, w kolegiacie akademickiej św. Anny, mszę świętą za duszę legendarnego profesora odprawi ksiądz kardynał Franciszek Macharski.
(MW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski