Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijąc kawę z certyfikatem Fairtrade możesz pomagać innym

Redakcja
AKCJA. W Krakowie odbywał się Dzień Sprawiedliwego Handlu. Do kupowania produktów z certyfikatem Fairtrade zachęcali w sobotę wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej.

Chodzi o kawę, cukier, kakao i inne towary, które zostały wyprodukowane zgodnie z humanitarnymi zasadami.
W Etiopii przy uprawie kawy pracuje co czwarty mieszkaniec tego kraju. Za zebranie kilograma ziaren dostaje 1,20 zł. Z tego kilograma można zaparzyć 80 filiżanek, które w sumie warte są 500 zł. - Ruch Fairtrade czyli Sprawiedliwego Handlu narodził się w latach 60. ubiegłego wieku. Każda firma, która szanuje swoich pracowników, dostaje certyfikat - mówi Tomasz Biegański, koordynator programu Sprawiedliwy Handel w Polskiej Akcji Humanitarnej.
Certyfikatu możemy szukać na takich produktach jak: kawa, herbata, kakao, cukier trzcinowy, ryż, orzechy, przyprawy, bawełna, róże, banany i inne owoce tropikalne, a także egzotyczne ozdoby, tkaniny, meble, rękodzieło. W Krakowie produkty ze znakiem Fairtrade sprzedawane są w sześciu miejscach: Kawiarni Naukowej przy ul. Jakuba, Galerii Czekolady przy ul. Bożego Ciała, restauracji "Momo" przy ul. Dietla, Filmowej Cafe przy ul. Krasińskiego, "Naturze" przy ul. Krupniczej oraz w "Naturalnym sklepiku - Galeria Smaku" przy ul. Krupniczej.
Certyfikaty Fairtrade przyznawane są tym firmom, które oferują producentom z Ameryki Południowej i Afryki tyle pieniędzy, że starcza na pokrycie kosztów produkcji i na godne życie. Właściciele plantacji biorący udział w tym programie muszą zapewnić dobre warunki pracy. Jednym z założeń programu jest także zmniejszanie liczby pośredników, w wyniku czego większa część zysku trafia do producentów. W ramach programu "Sprawiedliwy Handel" producenci dostają nie tylko korzystną zapłatę, a także wsparcie w prowadzeniu i rozwijaniu własnej działalności, np. w zakładaniu spółdzielni.
Przyczynia się do tego premia Fairtrade, doliczana do ceny skupu. Organizacje producentów demokratycznie decydują, na co ją wydać. Zazwyczaj przeznaczają pieniądze na edukację, ochronę zdrowia, usprawnienie swoich gospodarstw albo zakup urządzeń, dzięki którym mogą efektywniej pracować. - Ważna jest także świadomość konsumentów, jakie produkty kupują. Właśnie po to organizowany jest Dzień Sprawiedliwego Handlu - mówi Tomasz Biegański.
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu obchodzony był 9 maja. W tym roku przebiegał pod hasłem "Beat the drum" ("Uderz w bęben"). W Polsce obchody odbywały się w siedmiu miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi, Gdańsku i Lublinie. Wszędzie tam zorganizowano śniadania Fairtrade, w czasie których podawano przekąski produktów z tym certyfikatem. W Krakowie gospodarzami śniadań były kawiarnia Tribeca w Rynku Głównym i cafe Rękawka w Podgórzu. Można była napić się kawy, herbaty mrożonej, spróbować ciast i deserów. (AM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski