Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijani obcokrajowcy

LIZ
powiat chrzanowski. 1,2 promila alkoholu miał w wydychanym powietrzu Włoch, który na ul. Długiej w Trzebini spowodował kolizję. Dwa dni wcześniej policja zatrzymała też nietrzeźwego Belga. Mężczyzna, mając prawie promil alkoholu najechał na tył poprzedzającego go samochodu. Podróż po powiecie chrzanowskim dla obydwu obcokrajowców zakończyła się w areszcie.

28-letni obywatel Włoch, kierujący fiatem punto przy wjeździe na autostradę A4 najechał na tył poprzedzającego go peugeota 206. Po przyjeździe na miejsce policji okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i umieścili w tymczasowym areszcie. Nazajutrz przedstawiono mu zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze.
Taki sam zarzut usłyszał też obywatel Belgii, który na autostradzie A4 w rejonie Grojca (gmina Alwernia) uderzył w tył jadącego przed nim fiata stilo. Mężczyzna miał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Jemu także odebrano prawo jazdy.
- Obywatel Belgii dobrowolnie poddał się karze. Może otrzymać karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, roczny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz grzywnę w wysokości 1,5 tys. zł na rzecz ofiar wypadków - _wyjaśnia asp. sztab. Robert Matyasik, rzecznik prasowy chrzanowskiej policji. Obydwaj mężczyźni otrzymają też mandaty karne w wysokości 500 zł.
Policjanci przyznają, że czasem zdarza im się kontrolować na drogach obywateli innego kraju, ale głównie dlatego, że przekraczają dozwoloną prędkość. Przypadek, że obcokrajowcy są sprawcami kolizji czy wypadków pod wpływem alkoholu to na naszym terenie rzadkość. I dobrze, bo taka sytuacja zawsze nastręcza policjantom dodatkowych trudności. **
Przede wszystkim chodzi o barierę językową. Nie wszyscy policjanci znają język angielski, a co dopiero włoski.
- Zatrzymując obcokrajowca mamy obowiązek sprowadzić biegłego tłumacza, który wyjaśni mu zarzuty. No chyba, że zatrzymany zna język polski i rozumie, co do niego mówimy. Jeżeli cudzoziemiec wskaże adres pobytu stałego albo czasowego na terenie Polski to czynności są wykonywane normalnie tak, jak w przypadku obywatela naszego kraju. Jeżeli jednak jest tu tylko przejazdem wszystkie czynności wykonywane są w trybie przyspieszonym -_ wyjaśnia mł. asp. Ryszard Opiała, zastępca naczelnika sekcji prewencji i ruchu drogowego w chrzanowskiej komendzie.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski