Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijemy coraz więcej piwa. Ponad 100 litrów na głowę!

Piotr Subik
Piotr Subik
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że w 2018 r. statystycznie każdy Polak wypił 100,5 litra piwa, czyli ponad 200 klasycznych sklepowych butelek. To historyczny wynik!

WIDEO: Trzy Szybkie

Po pierwsze - nigdy wcześniej ta średnia w naszym kraju nie przekroczyła 100 litrów na głowę (choć w ostatnich latach oscylowała w okolicach 99 litrów). Po drugie - jeszcze na początku lat 90. XX w. każdy Polak wypijał średnio niewiele ponad 30 litrów piwa rocznie.

- To efekt zmiany kulturowej wśród Polaków, odwrotu od alkoholi mocnych. Piwo pije się nie po to, żeby „przyjąć procenty”, ale dla przyjemności, smaku, aromatów, które są bardzo różnorodne - mówi dr hab. inż. Aleksander Poreda, szef Krakowskiej Szkoły Browarniczej przy Uniwersytecie Rolniczym.

Dlatego oprócz spożycia rośnie także produkcja piwa w Polsce. Według GUS, w 2018 r. wyprodukowano w naszym kraju 40,93 miliona hektolitrów piwa, czyli o 2,6 proc. więcej niż w 2017 r.

Znajdujemy się pod tym względem w czołówce Europy, więcej warzą tylko Niemcy i Wielka Brytania. Polska znajduje się także w czołówce Europy pod względem spożycia piwa. Więcej tego trunku piją od nas tylko Czesi (143 litry na mieszkańca rocznie!), Austriacy (106 l) i Niemcy (104 l). Dawno pod tym względem zdystansowaliśmy Brytyjczyków i Belgów.

Piwo to stały element górniczych biesiad z okazji Barbórki. Jak będzie smakowało to uwarzone na AGH?

Kraków. Na AGH wypiją piwo, którego sami sobie nawarzą. Nie ...

Analitycy podkreślają, że spory wpływ na zeszłoroczny rekord miały mistrzostwa świata w piłce nożnej i igrzyska olimpijskie (zresztą, niewielki wzrost spożycia w porównaniu z rokiem poprzednim i następnym odnotowano np. w 2012 r., kiedy w Polsce odbywało się Euro) a także upalna pogoda.

Niskie spożycie piwa jeszcze dwie dekady temu w Polsce było spadkiem po PRL-u. Produkowane wtedy piwa uchodziły za „sikacze”, nie były też tak urozmaicone jak teraz.

Po zmianach politycznych i gospodarczych rynek zdominowały koncerny piwowarskie - Kampania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg Polska (właściciel browaru Okocim w Brzesku). W sprzedaży do niedawna dominowały jednakowe w smaku tzw. eurolagery. Wyjątkiem były ciemne i mocne portery bałtyckie zwane „piwowarskim skarbem Polski”.

Wszystko to zmieniło się w 2011 r., kiedy browar „Pinta” uwarzył pod nazwą „Atak chmielu” pierwsze w Polsce piwo z dodatkiem aromatycznych chmieli z USA.

To właśnie wtedy rozpoczęła się w Polsce tzw. piwna rewolucja, która trwa w najlepsze. Jej efektem jest pojawienie się na rynku wielu piw np. w stylu American India Pale Ale (mocno aromatyczne i mocno goryczkowe), a także powstanie setek małych browarów. W 2018 r. premierę miało 2 tys. piw! Przodowały w tym małe browary z Małopolski.

Jak wynika z pierwszych danych opublikowanych przez nowo powstałe Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, w 2018 r. udział w rynku piw kraftowych (czyli produkowanych poza koncernami) wynosił 0,4-0,5 proc.

W ostatnich latach Polacy polubili też piwo bezalkoholowe. W 2018 r. w porównaniu do roku poprzedniego wzrost sprzedaży butelek z piwem o zawartości do 0,5 proc. alkoholu (takie w Polsce uznaje się za bezalkoholowe) wyniósł 80 proc.

Podobnie dobrze sprzedają się radlery, czyli bezalkoholowe lub niskoalkoholowe miksy piwa z lemoniadą.

- Tyle co rozmawiałem ze znajomym, który wspominał jak jeszcze rok i cztery miesiące temu zjeździł Kraków wszerz i wzdłuż, żeby kupić piwo „zero procent” dla żony, która była w ciąży. Żartował, że już był gotowy jechać po nie do Bawarii. Teraz w Polsce w każdym markecie są całe alejki z takimi piwami - opowiada Łukasz Gustkiewicz, właściciel browaru "Piwowarownia" z Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski