Piłka... wodna, przerwana gradem

Arkadiusz Głowacki zdobył wczoraj gola dla Wisły Fot. Michał Klag
Opady deszczu kolejny raz przeszkodziły wiślakom podczas zgrupowania w Austrii. Ten problem pojawił się już na poniedziałkowym treningu. Jeszcze gorzej było wczoraj podczas pierwszego sparingu poza krajem z Ujpestem Budapeszt.

Wisła Kraków - Ujpest Budapeszt 1-1 (1-0)  1-0 Głowacki 17 z karnego, 1-1 Tisza 82. Żółte kartki: Foxi.
Wisła: Pawełek (46 Nurković) - Piotr Brożek, Głowacki (89 Czekaj), Marcelo, Diaz (86 Janik) - Łobodziński (80 Varga), Sobolewski (86 Mączyński), Jirsak, Małecki - Ćwielong (61 Cantoro), Paweł Brożek (89 Chrapek).
Ujpest: Vegh (46 Balajcza) - Vermes (76 Simek), Vasko, Lambulics, Pollak - Dudics, Sandor (81 Jucemar), Toth (55 Foxi), Remili (55 Bori) - Kabak, Simon (67 Tisza).
Mecz był bardziej grą w piłkę wodną niż poważnym sprawdzianem przed zbliżającym się sezonem. Spotkanie zostało nawet przerwane na kilka minut z powodu gradu.
W zespole "Białej Gwiazdy" nie było nowych twarzy. Jedynym testowanym zawodnikiem był już trenujący wcześniej z drużyną w Krakowie bramkarz Adis Nurković z Bośni i Hercegowiny. Zagrał w drugiej połowie, ale w takich warunkach, w których trudno się wykazać, a łatwo o kiks. Mecz z Ujpestem został rozegrany w miejscowości Kohfidisch, która położona jest w pobliżu Grosspetersdorf, gdzie wiślacy mają zgrupowanie. Już przed spotkaniem z wicemistrzami Węgier murawa boiska była nasiąknięta wodą po mocnych opadach deszczu. Wisła nie rozpoczęła pojedynku w optymalnym ustawieniu. Były kłopoty z obsadą prawej obrony. Kontuzjowani są bowiem występujący na tej pozycji Peter Singlar i Łukasz Burliga. Rolę prawego obrońcy powierzono więc występującemu na lewej stronie Piotrowi Brożkowi. Jego miejsce zajął Junior Diaz. To spowodowało, że w środku pomocy obok Radosława Sobolewskiego wyszedł w pierwszym składzie Tomas Jirsak.
Od początku ze względu na warunki w grze obydwu drużyn było sporo przypadku. Po kwadransie w polu karnym faulowany był Wojciech Łobodziński i sędzia podyktował "jedenastkę". Rzut karny na gola zamienił Arkadiusz Głowacki, który mocno uderzył przy prawym słupku. Zoltan Vegh był bliski obrony tego strzału, ale ostatecznie piłka wpadła do bramki.
W drugiej połowie w bramce Wisły Mariusza Pawełka zastąpił testowany 23-letni Nurković. Dla tego zawodnika wczorajsze 45 minut w bramce miało być decydującym sprawdzianem w kwestii jego przydatności do zespołu "Białej Gwiazdy". Trudne warunki nie sprzyjały jednak jego ocenie. W jednej sytuacji zagrana do niego piłka zatrzymała się w kałuży, próbował ją wybić wślizgiem, ale znów ugrzęzła w wodzie. Doszedł do niej napastnik Ujpestu i nie trafił do bramki. Z powodu opadów gradu mecz został przerwany w 67 min i piłkarze szybko zbiegli do szatni. Grę wznowiono po kilkuminutowej przerwie. Okazję na podwyższenie miał Paweł Brożek, ale strzelił obok słupka. W końcówce Węgrzy wyrównali. Zamieszanie w polu karnym wykorzystał Tibor Tisza, który umieścił piłkę w siatce strzałem w tzw. długi róg.
Wśród transferowych spekulacji z Wisłą zaczął być kojarzony były zawodnik tego klubu Mariusz Jop, mający za sobą 27 występów w reprezentacji. 31-letni środkowy obrońca po 5 latach gry w barwach FK Moskwa postanowił wrócić do kraju.
Z końcem czerwca wygasły kontrakty kilku zawodnikom Wisły. Jednym z nich jest Tomasz Dawidowski, który z powodu kontuzji przez 5 lat rozegrał w Wiśle w ekstraklasie zaledwie 14 niepełnych spotkań i nie zdobył żadnej bramki, a zarabiał co najmniej 200 tys. euro rocznie. Jego odejście odciąży więc klubowy budżet. Kontrakty skończyły się również Arturowi Rado i Radosławowi Pindiurowi, którzy ostatnie pół roku spędzili na wypożyczeniu w Stali Poniatowa. Wolną rękę w szukaniu klubów mają również piłkarze drużyny Młodej Ekstraklasy: Rafał Darda, Daniel Krasnodębski i Bartosz Kozieł.
Ustalono, że rewanżowy mecz 2. rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów pomiędzy Levadią Tallin a Wisłą rozegrany zostanie w środę 22 lipca na stadionie w Tallinie. Nie wyznaczono jeszcze godziny spotkania.
(TYM)
I runda kwalifikacji Ligi Mistrzów: SP Tre Fiori (San Marino) - UE Sant Julia (Andora) 1-1.