Piłkarskie derby Oświęcimia. Soła odzyska puchar, czy Unia obroni trofeum?

Jerzy Zaborski
W ubiegłorocznych derbach z okazji wyzwolenia Oświęcimia wiodącą postacią w Unii był Przemysław Dudzic (w niebieskim stroju), bo przed końcem regulaminowego czasu doprowadził do dogrywki, a w karnych Unia okazała się lepsza od Soły. Fot. Jerzy Zaborski
W niedzielę, 29 stycznia, w samo południe, na boisku Soły ze sztuczną nawierzchnią, dojdzie do tradycyjnych derbów rozgrywanych przy okazji rocznicy wyzwolenia miasta.

Faworytem z pewnością będą gospodarze, występujący w trzeciej lidze. Notowania Unii są o klasę niższe, ale - po historycznym powrocie w szeregi czwartoligowców - podopieczni Jacka Dobrowolskiego nie stoją na straconej pozycji. Wszak mają w swoich szeregach kilku doświadczonych zawodników, jak choćby Marcina Plutę, Dawida Rzeszutkę, czy Bogdana Swarzyńskiego. Wiadomo, że w ekipie “biało-niebieskich” nie wystąpi Bartosz Praciak, który leczy kontuję.

Przed rokiem Unia przerwała derbową dominację Soły, zwyciężając po rzutach karnych 4:3, bo w regulaminowym czasie był remis 1:1 (gole Snadnego dla Soły w 40 min, z karnego i Dudzica dla Unii w 85 min – przyp. red).

We wcześniejszych latach zdecydowanie wygrywała Soła, bo 4:1 w 2014 roku i 3:1 w 2015 roku.

Dla Soły będzie to już drugi zimowy sparing, bo tydzień wcześniej zremisowała ze śląskim trzecioligowcem, Ruchem Zdzieszowice 1:1 natomiast Unia derbami miasta wkracza w okres gier kontrolnych.

Podobno w grach kontrolnych wynik jest sprawą drugorzędną, ale jak już się wychodzi na boisko, to nie po to, żeby oddać mecz bez walki.

Dla kibiców derby będą okazją do pierwszego przeglądu kadr. W Sole trener włączył do seniorskiej ekipy sporą grupę wychowanków, która także powinna dostać swoją szansę. Wiadomo, że dla obu ekip priorytetem będzie uniknięcie kontuzji. Wszak w poniedziałek Soła wyjeżdża na obóz do Nowej Rudy.

Derbowa rywalizacja będzie się rozgrywać na dwóch frontach. Po walce pierwszych zespołów, na boisko wybiegną oldboje Soły i Unii. Do takiego starcia po raz pierwszy doszło przed rokiem. - Wydaje mi się, że jest w obu ekipach jest wielu zawodników, którzy przy okazji derbów mogą się przypomnieć kibicom, a zapisali ciekawą kartę w historii oświęcimskiego futbolu – mówi Grzegorz Pławny, który w seniorskiej przygodzie z futbolem związany był z Unią.

Materiał oryginalny: Piłkarskie derby Oświęcimia. Soła odzyska puchar, czy Unia obroni trofeum? - Gazeta Krakowska