Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarze ręczni AGH Kraków w sobotę zadebiutują w rozgrywkach II ligi [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Piłka ręczna. 22 września meczem z SPR Orzeł Przeworsk występy w II lidze zainauguruje nowo powstała męska drużyna KS AGH Kraków. To kolejna próba zaistnienia Krakowa w centralnych rozgrywkach krajowych.

Przed laty w Krakowie w najwyższej klasie rozgrywkowej występowały: Cracovia (12 tytułów mistrza Polski kobiet), Hutnik (3 tytuły mistrza kraju mężczyzn), AZS Kraków, Krowodrza, Sokół, Wanda, Wawel i Zwierzyniecki, a w niższych ligach: AZS AWF Kraków, AZS Politechnika Krakowska, Clepardia, Garbarnia, Prądniczanka i Tomex.

W II lidze męskiej w latach 2011-2015 rywalizowała Wanda, a w dwóch ostatnich sezonach UKS Krakowiak. Oba projekty upadły, gdyż wspomniane kluby nie miały własnej sali. Reaktywowany po latach Hutnik w tym roku uzyskał awans do II ligi męskiej, ale w klubie uznano, że nie ma co się porywać z motyką na słońce i postanowiono spróbować powalczyć o promocję w przyszłym sezonie.

Czy w AGH Kraków nie ma obaw, że i w tym klubie próba wskrzeszenia piłki ręcznej może zakończy się niepowodzeniem?

- Obawy są, ale mamy jeden atut, którego nie miały Wanda i Krakowiak – swoją halę. Nie musimy płacić za treningi w niej. A opłata za jedne zajęcia w tygodniu i jeden mecz raz na dwa tygodnie nie będzie dużym problemem – mówi prezes (od maja bieżącego roku) KS AGH Mateusz Zubik, który wpadł na pomysł założenia drużyny.

Prezes Zubik zaznacza: - W uczelni panuje bardzo dobry klimat dla sportu. W ostatnich czterech lata AGH zajmował dwukrotnie pierwsze i dwukrotnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej akademickich mistrzostw Polski, uwzględniającej wyniki w 46 dyscyplinach sportu. Władze uczelni, na czele z rektorem Tadeuszem Słomką i prorektorem do spraw studenckich Anną Siwik, wspierają i sport amatorski, i ten bardziej profesjonalny.

Trenerem nowej drużyny został były znakomity zawodnik Hutnika, srebrny medalista Pucharu Świata w Szwecji w 1979 roku i brązowy mistrzostw świata w RFN w 1982 roku oraz olimpijczyk z Moskwy w 1980 roku Jerzy Garpiel. Z Hutnikiem sięgnął po m.in. trzy tytuły mistrza kraju. Przez wiele lat grał też w Niemczech. Potem pracował z juniorami SKS Kusy i prowadził wspomnianą Wandę.

- Propozycję objęcia drużyny AGH przyjąłem z wielkim zaskoczeniem, ale i zadowoleniem, że coś się może ruszyć, jeśli chodzi o reaktywację piłki ręcznej w Krakowie. To było, jest i będzie moim celem. „Moja” Wanda przez pierwszy rok występowała w trzeciej lidze, przez trzy następne lata – w drugiej. Brakowało nam jednak obiektu, w którym moglibyśmy nadal grać. Teraz sytuacja jest inna. Patrzę na to wszystko z optymizmem – mówi Garpiel, który jest zarazem wiceprzewodniczącym zarządu Małopolskiej Rady Olimpijskiej i zarządu Zasłużonych Reprezentantów Polski.

31-letni prezes Zubik będzie jednocześnie grającym (na lewym rozegraniu) asystentem trenera Garpiela. Pochodzi z Chrzanowa. Jego rodzina dobrze zna smak sportowej rywalizacji. Mama Jolanta (z domu Rząsiecka) była piłkarką ręczną Cracovii (zdobyła z nią mistrzostwo Polski), tata jest dyrektorem Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Chrzanowie, siostra Katarzyna trenowała siatkówkę, a żona Milena - piłkę ręczną (grała m.in. w Kusym).

Przyszły prezes grał w piłkę ręczną m.in. w MTS Chrzanów (I liga), Kusym Kraków (II liga) i MOSiR Bochnia (I i II liga). Ukończył AWF Kraków, był członkiem zarządu AZS AWF i AZS AGH, a obecnie jest członkiem zarządu Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej i pracownikiem w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w AGH.

KS AGH Kraków posiada pięć sekcji: siatkówki, koszykówki (w obu mężczyźni będą grać w I lidze; w tej drugiej jako beniaminek), piłki ręcznej, badmintona (ekstraklasa) i pływacką. Opierają się one na studentach. Trenuje w nich około 100 osób. Kadra szkoleniowa liczy 12 osób. Głównym beneficjentem klubu jest AGH. Sekcji piłki ręcznej pomagają drobni sponsorzy i pasjonaci tej dyscypliny.

- Naszym planem na przyszłość jest zacieśnienie współpracy z młodzieżowymi klubami. Piłkarze ręczni, którzy kończą wiek juniora w Krakowiaku i Kusym, gdzie szkolenie stoi na wysokim poziomie, mogliby grać u nas – podkreśla prezes Zubik.

Bardzo ceni sobie współpracę z Garpielem: - Miałem świadomość, że mam za dużo obowiązków na głowie. Trener Garpiel próbował reaktywować piłkę ręczną w Wandzie. Ma wielkie doświadczenie, jest pasjonatem sportu, cenionym szkoleniowcem, pomaga mi w całym projekcie w sprawach organizacyjnych.

W drużynie AGH trenuje kilkunastu zawodników. Są wśród nich gracze mający za sobą występy w I lidze: bramkarz Andrzej Weihonig, obrotowi Mateusz Bujak i Łukasz Kucharzyk oraz rozgrywający Krzysztof Bielec i Adrian Najuch. W drugiej rundzie dołączy do nich lewoskrzydłowy Sławomir Karwowski, który leczy uraz barku.

Krakowska drużyna występować będzie w grupie A II ligi. Jej rywalami będzie siedem zespołów: SPR Orzeł Przeworsk, SPR Stal II Mielec, AZS UJK Społem Kielce, SPR Grunwald Ruda Śląska, HLB Buskowianka, NLO SMS ZPRP II Kielce i PGE Vive II Kielce. Po cztery najlepsze drużyny z grup A i B awansują do grupy mistrzowskiej, pozostałe grać będą w grupie niemistrzowskiej.

- Jesteśmy młodą drużyną, nie licząc mnie, 31-latka. Nasza gra będzie się opierać na zespołowości, ruchliwości, waleczności. Chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Awans do grupy mistrzowskiej byłby sukcesem, a zajęcie w niej miejsca w pierwszej czwórce wielkim osiągnięciem – mówi prezes Zubik.

AGH Kraków w roli gospodarza będzie występować w hali w Zespole Szkół Ogólnokształcących na os. Handlowym nr 4 w Krakowie (Nowej Hucie). Pierwszy mecz rozegra tam w sobotę 22 września z SPR Orzeł Przeworsk (początek o godz. 18).

Sportowy24.pl w Małopolsce

TOP Sportowy24: Które gwiazdy sportu mają najwięcej dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski