Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarze z naszej redakcji zagrają podczas jubileuszu

Redakcja
Jeden z meczów Słomniczanki Fot. Michał Klag
Jeden z meczów Słomniczanki Fot. Michał Klag
Początku działalności piłkarskiej w Słomnikach datuje się na rok 1823, kiedy grupka działaczy założyła drużynę piłkarską. Jej szefem był Stanisław Gurbiel, który kupił pierwsze koszulki i piłkę do gry. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano kilka miesięcy później w Proszowicach. Były to czasy, gdy na mecze jeżdżono furmankami, klubowy budżet składał się wyłącznie ze składek zainteresowanych, a mecze rozgrywano na łąkach.

Jeden z meczów Słomniczanki Fot. Michał Klag

PIŁKA NOŻNA. Ludowy Klub Sportowy Słomniczanka świętuje 85-lecie istnienia. To jeden z najbardziej zasłużonych klubów z terenu powiatu ziemskiego krakowskiego.

Początki działalności były trudne, ale z czasem zarząd zaczął działać prężniej i do Słomnik przyjeżdżały na mecze drużyny z Krakowa, jak Dąbski i Cracovia. W 1926 roku na terenie Słomnik powstał nowy klub Makabi i od tego czasu w okolicach zaczęły organizować się nowe drużyny. Słomniczanka zaczęła grać z lokalnymi rywalami z: Wolbromia, Skalbmierza, Krakowa i Wieliczki. Najczęstszym rywalem Słomniczanki była Skalanka, a mecze rozgrywano na stadionie w Ojcowie. Wybuch wojny tylko trochę ograniczył działalność Słomniczanki. Władze okupanckie zwykle przychylnym okiem patrzyły na organizowanie meczów, w zespole występowało nawet dwóch Niemców mających za sobą udział w olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku. Grano z ekipami z Wolbromia, Krakowa, Kazimierzy Wielkiej, Pilicy, Skały, Nowego Brzeska, Koszyc czy Proszowic i najczęściej były to dla Słomniczanki mecze zwycię-skie.
Po wojnie Słomniczanka weszła do pionu Ludowych Zespołów Sportowych i grała w różnych ligach od klasy C na awansie do IV ligi w 2002 roku kończąc. Od kilku lat w zespole postawiono na pracę z młodzieżą, na niej opierając skład pierwszej drużyny. Od kilku sezonów trenerem jest Robert Mazanek i choć drużynie nie udało się utrzymać w V lidze, to trener najprawdopodobniej na stanowisku pozostanie. Z drużynami juniorów pracuje Grzegorz Burmer, który jest najwybitniejszym piłkarzem grającym kiedykolwiek w klubie ze Słomnik, a z grupami trampkarzy i żaków pracują: Michał Sowula, Bartłomiej Piwowarski i Mateusz Kaczor.
Prezesem klubu jest Jan Plutecki, wiceprezesem Adam Gąsiorek, skarbnikiem Wiesława Zębala, sekretarzem Jacek Regucki, a członkami: Piotr Tłuszcz, Maksymilian Zagrodzki, Michał Sowula i Robert Mazanek. Klub dobrze współpracuje z Urzędem Miasta i Gminy w Słomnikach, dzięki czemu otrzymał dotację na remont klubowego budynku oraz prace modernizacyjne na obiekcie.
Dziś imprezy jubileuszowe rozpoczną się o godzinie 14 od imprez skierowanych do dzieci i młodzieży. Czeka na nie wiele konkursów z cennymi nagrodami. O godzinie 17 oldboje Słomnik zagrają z redakcyjną drużyną "Dziennika Polskiego", a o godzinie 19 rozpocznie się zabawa taneczna.
W niedzielę o godzinie 13.30 odbędą się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz gminy, powiatu krakowskiego, Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i Ludowych Zespołów Sportowych.
Paweł Panuś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski