Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłki, maskotki, piszczące stwory

Dorota Dejmek
Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów
Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów fot. 123RF
Zabawki dla psów. Rzucanie piłki, przeciąganie liny, szukanie schowanego przedmiotu, aportowanie. Nasze zwierzaki, bez względu na wiek, uwielbiają zabawy z opiekunem. To podstawa prawidłowego rozwoju psa. Kupując akcesoria do zabawy, zadbajmy, aby były bezpieczne.

Wkrótce Mikołaj, potem Gwiazdka. Grudzień to miesiąc świąt i prezentów. Już robimy zakupy, planujemy, czym obdarować domowników i przyjaciół, także tych czworonożnych. Piłki, pluszowe maskotki, piszczące stwory. Psy uwielbiają wszelkie tego typu akcesoria. Kupując zabawki zadbajmy o to, aby były dostosowane do wieku czworonoga i rodzaju zabawy.

Najważniejsze jednak, aby były bezpieczne. Wybierając prezent dla pieska dokładnie się mu przyjrzyjmy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zafundować czworonogowi wizytę u weterynarza.

Nauka i zabawa

Zabawa z opiekunem to ważny element życia naszego pupila, niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do właściciela zaufania, a także uczy się różnych pożądanych zachowań. Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe swoje życie - nawet w podeszłym wieku, o ile oczywiście zdrowie im na to pozwala. Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Jak podaje portal vetopedia.pl, można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (są to głównie gryzaki) , zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd potrzebne są wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu przedmioty, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe lub szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Nasze psy nie proszą nas wprawdzie o kupno piłeczek czy pluszaków, ale jeśli nie zapewnimy im interesujących akcesoriów potrafią zadbać o to same. Łupem czworonogów (zwłaszcza tych najmłodszych) mogą stać się buty stojące w przedpokoju, różne części garderoby domowników i inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu.

Podczas spaceru ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część czworonogów bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą, ani myśląc o oddaniu swojego łupu. Niektóre usadawiając się w bezpiecznej odległości od opiekuna rozprawiają się bezlitośnie z rzuconą zabawką, rozrywając ją na strzępy. Odgryzione fragmenty zwierzak może połknąć, niebezpieczne są zwłaszcza większe elementy, ponieważ mogą doprowadzić do zaczopowania przewodu pokarmowego.

Bezpieczne zabawki

Wybór odpowiedniej zabawki jest więc ważny. W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment - od pluszowych maskotek po piszczące piłeczki. Wybierając zabawkę kierujmy się przeznaczeniem, funkcjonalnością oraz marką. Droższe artykuły tego typu są zazwyczaj trwalsze i wykonane z nietoksycznego materiału.

Nawet jeśli niewielki fragment zostanie odgryziony, nie powinien wyrządzić zbyt dużych zniszczeń w układzie pokarmowym psa. Unikajmy zabawek z długimi wypustkami, ponieważ pies bez trudu je odgryzie. Lateksowe elementy zalegając w żołądku zwierzaka zaczynają się odbarwiać, co prowadzi do wydzielenia toksycznych związków.

Zabawki nietrwałe, takie jak pluszowe maskotki, także są bardzo szybko niszczone, nawet szczeniak natychmiast porozrywa materiał. Dobrymi zabawkami są piłki odpowiedniej wielkości, uniemożliwiające połknięcie. Mogą mieć zamontowany dzwoneczek, nie poleca się jednak piszczących zabawek. Z praktycznego punktu widzenia wszelkiego rodzaju zabawki wydające drażniący dźwięk są dobre, jeśli właściciela nie ma w pobliżu i nie musi go słuchać. Dodatkowo, jeśli piszczący mechanizm zamontowany został w łatwym do rozgryzienia pluszaku, może zostać przez psa połknięty.

Jeżeli nasz pupil lubi aportować, można zakupić ringo - psu ciężko rozgryźć ten przedmiot, a zabawa wymusza bieganie i dostarcza dużą ilość ruchu. Dobrą zabawką jest wspomniany już kong. Oryginalne kongi są zbudowane z najwyższej jakości materiału odpornego na ataki psich zębów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski