Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilotaż po krakowsku

Elżbieta Cegła
Osiedle Ugorek. O odnowie blokowisk postanowili krakowscy radni
Osiedle Ugorek. O odnowie blokowisk postanowili krakowscy radni Fot. Joanna Urbaniec
Wielka płyta. Blokowiska na osiedlach Azory, Olsza II i Ugorek będą rewitalizowane

Budowlańcy biją na alarm – bloki mieszkalne z wielkiej płyty mogą się zawalić! Ich żywotność zaplanowano na maksimum 50 lat i większość z nich niebawem zacznie popadać w ruinę. Do drastycznych sytuacji może, ale nie musi dojść, dlatego władze Krakowa, wspólnie z mieszkańcami, naukowcami i praktykami domagają się stworzenia dla całego kraju rządowego programu rewitalizacji wielkopłytowych blokowisk. I zapewnienia pieniędzy na ten cel.

Na początek trzy osiedla

W Krakowie wytypowano 19 osiedli, w których zabudowa ma być odnowiona. Na początek programem pilotażowym zostałyby objęte trzy obszary: Ugorek, Olsza II i Azory, gdzie żyje prawie 28 tys. osób. To pierwszy w Polsce pilotażowy program rehabilitacji mieszkaniowej zabudowy blokowej. Rewitalizację wielkopłytowych blokowisk mają za sobą m.in. Niemcy, Francuzi, Skandynawowie, wystarczy więc skorzystać z ich doświadczeń.

Szacuje się, że ok. 10 mln Polaków żyje w blokach z wielkiej płyty. Mieszkania w tej technologii budowano już w latach 60. ub. wieku, a prawdziwy boom przeżywała ona w latach 70. i 80. Dzięki systemowi W-70 szybko powstawały nowe osiedla, szybko też zaspokajano ówczesny głód mieszkaniowy. Szybko, co wcale nie znaczy, że dobrze. O złej jakości ówczesnych blokowisk mówią dziś sami budowlańcy, którzy stawiali budynki z wielkiej płyty. Oni wiedzą najlepiej, jak to robili.

Z czasem zaczęto naprawiać szkody – wielorodzinne budynki ocieplano od zewnątrz, wzmacniając jednocześnie kotwy łączące płyty oraz uzupełniając istniejące między nimi szczeliny. Blokowiska zyskały na estetyce, a mieszkańcom było cieplej, okazuje się jednak, że korzystna z założenia termomodernizacja dziś utrudnia remont. Styropian pokryty nową farbą elewacyjną nie ułatwia bowiem fachowcom dostępu do tego, co się pod nim kryje.

Znany stan zagrożenia

Diagnoza i „stan chorobowy” blokowisk i tak są jednak znane. – Chociaż wiemy dużo o wielkiej płycie i sposobach naprawy istniejących usterek, to jednak zabiegi termomodernizacyjne często wykonuje się niewłaściwie – mówi dr Jacek Dębowski z Politechniki Krakowskiej, autor raportu o stanie wielkopłytowych osiedli. – Źle wykonane ocieplenie utrudnia rewitalizację blokowisk. Poza tym większym problemem jest pogarszający się stan techniczny instalacji wewnętrznych, które trzeba sukcesywnie wymieniać, a także nadmierne przeciążenie budynków ze względu na dużą gęstość zaludnienia.

Na uczelni tej powstaje katalog on-line dla mieszkańców i zarządców budynków z wielkiej płyty, by wiedzieli, jak zabrać się do ich rewitalizacji.

Jeszcze w 2008 r. krakowscy radni przyjęli Miejski Program Rewitalizacji Krakowa, będący podstawą do opracowywania lokalnych programów rewitalizacji różnych obszarów miasta. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Do rewitalizacji wytypowano 19 osiedli, a trzy z nich – Ugorek, Olsza i Azory byłyby odnawiane pilotażowo.

– Mieszka w __nich 28 tysięcy osób, by więc podnieść ich standard życia, niezbędny jest rządowy program rewitalizacji wielkopłytowych blokowisk – mówi wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba. – Jeśli zaakceptują go wszyscy lokatorzy, wtedy można wystąpić też o środki unijne. Na Olszy II i Ugorku działają już fora rehabilitacji tych osiedli, mieszkańcy proponują rozwiązania problemów, współtworzą i współredagują dokument o charakterze strategicznym, podejmując wspólnie decyzje o przyszłości osiedla. Partycypacja społeczna idzie więc w parze z rewitalizacją techniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski