Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłsudski jako człowiek, który szuka sprawiedliwego świata

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Piłsudski” to długo oczekiwana filmowa biografia młodego Naczelnika, wyreżyserowana przez wielokrotnie nagradzanego Michała Rosę. Premiera już w ten piątek, 13 września.

Jest rok 1901. Józef „Ziuk” Piłsudski po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.

Pomysł na opowiedzenie o młodości Piłsudskiego zrodził się w 2015 roku. Wpadł na niego reżyser Michał Rosa, kiedy propozycję zrealizowania filmu o Marszałku z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, złożył mu szef zespołu filmowego Kadr - Dariusz Sidor. Rosa przez dwa lata pisał scenariusz, a potem przystąpił do realizacji swego projektu.

- Piłsudski, którego chcę pokazać w filmie, zawsze był pół kroku do przodu, czas mu sprzyjał. Są momenty w naszej opowieści, w których idzie naprzód, wszystko układa się po jego myśli, ale są i takie, w których jest w głębokiej depresji i traci nadzieję. Staramy się opowiedzieć o człowieku, który z garstką wiernych i oddanych sprawie ludzi szuka choć trochę sprawiedliwszego świata - zapowiada reżyser.

Rosie udało się zebrać na planie filmu znakomitą obsadę. W rolę Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc. Magdalena Boczarska zagrała żonę Naczelnika - Marię Piłsudską, a Maria Dębska - jego kochankę, Aleksandrę Szczerbińską. Na ekranie zobaczymy również najwierniejszych sprzymierzeńców Piłsudskiego – Walerego Sławka (Jan Marczewski), Witolda Jodko-Narkiewicza (Marcin Hycnar), Aleksandra Sulkiewicza (Józef Pawłowski) oraz Aleksandra Prystora (Tomasz Schuchardt).

- W filmie poznajemy Piłsudskiego, kiedy w szpitalu psychiatrycznym udaje szaleńca, aby uniknąć więzienia. Jest na skraju życia i śmierci, głoduje. Tak długo udawał wariata, że prawie się nim stał. W ucieczce pomagają mu przyjaciele. Mimo przeciwności losu i własnych ograniczeń, jest zdeterminowany, by osiągnąć swój jedyny i najważniejszy cel: przywrócić Polskę na mapę Europy - tłumaczy Borys Szyc.

Po raz pierwszy w polskim kinie zobaczymy w „Piłsudskim”, jak duży wkład w odzyskanie niepodległości miały kobiety. Przykładem będzie Maria Piłsudska, która była zażartą rewolucjonistką na długo przed mężem - i to ona wprowadziła go w krąg PPS-owców.

- Maria była prawdziwą społecznicą, kobietą czynu. Doskonale rozumiała, jak ważna jest sprawa, o którą walczył Józef – niepodległość Polski. Myślę, że bez jej wsparcia nie doszedłby tak daleko. Była dla niego wielką motywacją, zagrzewała go do walki - mówi Magdalena Boczarska.

FLESZ - Demaskujemy mity o weganizmie i wegetarianizmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Piłsudski jako człowiek, który szuka sprawiedliwego świata - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski