Pionierskie myślenie?

WT
Udostępnij:
Czy radni mogą ograniczyć godziny otwarcia supermarketów i dużych sklepów w Krakowie? Jak informowaliśmy, w środę na sesji Rady Miasta grupa radnych przedstawiła projekt uchwały, według którego placówki handlowe o powierzchni powyżej 300 metrów kwadratowych miałyby być zamknięte od godz. 18 w sobotę do 5 rano w poniedziałek oraz w dni ustawowo wolne od pracy. Projekt wzbudził wiele kontrowersji wśród radnych; decyzja w tej sprawie zapadnie na początku marca.

Równość i swoboda

   Prof. Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta ds. prawnych przypomina, że istotnie zapisy w przepisach wprowadzających Kodeks pracy dają radom gminy uprawnienie od określania godzin i dni otwarcia placówek handlowych. - Niemniej jednak ustawodawca myślał raczej o tym, by obywatele mogli zaspokoić swoje potrzeby i godziny otwarcia sklepów były dla nich korzystne. Radni tymczasem wykorzystali przepis w drugą stronę, próbując ograniczyć handel - to pionierskie myślenie. Według mnie prawo nie powinno różnicować podmiotów: większym zakazać handlu, a mniejszym nie. To narusza równość podmiotów gospodarczych. A osobiście uważam, że rada nie powinna być stróżem zachowań ludzkich i regulować, kiedy mamy chodzić na zakupy, a kiedy na spacer.
   Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, podkreśla, że gminy mają prawo określać dni i godziny otwarcia, placówek handlowych. - Biorąc zapisy literalnie. Ale trzeba jeszcze zapytać o równość podmiotów wobec prawa i swobodę działalności gospodarczej. Prawo miejscowe ma regulować problemy specyfiki lokalnej, a supermarkety to problem wszystkich większych miast. Prawo tak niskiej rangi nie powinno zajmować się tak ważnymi kwestiami.
   Radni, którzy przygotowali projekt uchwały, powołują się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że przepisy o regulacji handlu są ogólne i pozostawiają radom gmin wiele swobody; według nich rada może dokonać podziału placówek według branży, wielkości, powierzchni, zatrudnienia itp. i zróżnicować czas pracy. W uzasadnieniu do projektu uchwały radni stwierdzili, że ograniczenie godzin pracy sklepów wielkopowierzchniowych ma na celu ochronę drobnych i średnich kupców, a także zmianę sposobu spędzania niedzieli przez krakowian, którzy często w ten dzień udają się do supermarketów. (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie