PiS chce „niezwłocznie” wybrać nowego prezesa Sądu...

PiS chce „niezwłocznie” wybrać nowego prezesa Sądu Najwyższego

Leszek Rudziński

Polska

Aktualizacja:

Polska

PiS chce „niezwłocznie” wybrać nowego prezesa Sądu Najwyższego

©Marek szawdyn/Polska press

Szykują się kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. W czwartek do Sejmu wpłynął projekt ustawy „Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw”. Zakłada on m.in. przyspieszenie wyboru nowego prezesa Sądu Najwyższego.
PiS chce „niezwłocznie” wybrać nowego prezesa Sądu Najwyższego

©Marek szawdyn/Polska press

Choć sędzia Małgorzata Gersdorf twierdzi, że nadal pozostaje I prezesem SN, to po powrocie z urlopu jej gabinet może być już zajęty. Wszystko za sprawą nowej rządowej ustawy, która zmienia wymogi dotyczące wyboru szefa naczelnego organu władzy sądowniczej.

Dotychczasowe przepisy zakładały, że kandydaci na I prezesa SN są przedstawiani prezydentowi dopiero po obsadzeniu 110 ze 120 stanowisk sędziowskich w SN. Nowelizacja przewiduje natomiast, że nim wpłynie do prezydenta rekomendacja, skład sędziowski SN musi być „niezwłocznie” obsadzony w 2/3, czyli musi liczyć jedynie 80 sędziów.

W uzasadnieniu posłowie PiS tłumaczą, że zmiana służy „umożliwieniu szybszego - z pożytkiem dla funkcjonowania Sądu Najwyższego - doprowadzenia do powołania I prezesa SN”.

Nowa ustawa zakłada także zmiany w procedurze obsadzania stanowisk sędziowskich. Kandydaci będą mogli złożyć dodatkowe dokumenty w postępowaniu nominacyjnym, co ma na celu „wykazanie posiadanych kwalifikacji do objęcia tego stanowiska”.

Jednocześnie wprowadzony zostanie rygor pozostawienia bez rozpoznania tych zgłoszeń, które nie spełniają wymogów, zostały dokonane przez osoby niespełniające formalnych kryteriów lub zostały złożone po terminie.

Reakcja na planowany bojkot?

Część sędziów zapowiadała bojkot zmian w wymiarze sprawiedliwości poprzez masowe wysyłanie swoich kandydatur i odwoływanie się od decyzji odmownych. Wicemarszałek Senatu Ryszard Terlecki pytany był, czy zmiany w ustawie są reakcją na tę zapowiedź. - Chodzi tu o usprawnienie, zresztą nie tylko funkcjonowania Sądu Najwyższego, ale też prezesów sądów. Nie pozwolimy na to, aby grupka zajadłych przeciwników dobrej zmiany wśród sędziów, blokowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - mówił Terlecki.

Nowa KRS oceni oświadczenia sędziów SN o woli orzekania być może dopiero pod koniec lipca

Źródło: TVN 24POLECAMY:Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
stan spoczynku także dla posłów

wszyscy są równi wobec prawa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

zramolały 69-letni poseł powinien zostać odsunięty od tworzenia prawa, zwłaszcza jeżeli nie ogarnia, co to znaczy sześcioletnia kadencja prezesa SN zapisana w Konstytucji

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stolek na super glue

MC377 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

Paniusia "wyksztalcona" przez marksistow w czasach komuny przyklejona do stolka niczym jakims super glue...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rządy PiS = kataklizm !!!

Hatakumba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

Prawo ma być dobre od razu, a nie łatane kolejnymi poprawkami.
I ma być zgodne z konstytucją.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo