Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS nie zwalnia tempa prac w Sejmie. Czas na media i prokuraturę [WIDEO]

Marcin Dobski
Michał Gąciarz
Polityka. Nowe ustawy o prokuraturze, policji i mediach mogą wejść pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Przebieg ostatniego w tym roku, a rozpoczynającego się dzisiaj posiedzenia Sejmu może mieć dwa warianty. W pierwszym głosowane mogą być ustawy o podatku bankowym, służbie cywilnej i systemie oświaty.

W drugim do porządku obrad mogą wejść także ustawy o prokuraturze, nowela o policji i ustawa zmieniająca media publiczne. Wiadomo, że dojdzie do przedstawienia sprawozdania Komisji Finansów Publicznych, potem do krótkich wystąpień klubów dotyczących ustawy o podatku bankowym.

WIDEO: Agnieszka Holland: Budowanie programów informacyjnych na parowaniu kłócących się polityków jest monstrualnym pomysłem

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Po raz trzeci będzie również czytany projekt zmian w zasadach zatrudniania i wynagradzania osób na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej oraz ustawa zmieniająca system oświaty, po której wprowadzeniu dzieci sześcioletnie będą rozpoczynały edukację za zgodą rodziców, a nie obligatoryjnie jak obecnie. Na wtorkowy wieczór zaplanowane są głosowania, podczas których posłowie prawdopodobnie uchwalą wymienione ustawy.

Znacznie ciekawszy jest rozszerzony wariant. Tuż przed Wigilią PiS złożył projekt noweli zmieniającej ustawę o policji. Dzięki niej służby specjalne będą mogły kontrolować obywateli przez 18 miesięcy, by sprawdzić, czy ktoś dopuścił się przestępstwa. Zgodnie z ustawą kontrola operacyjna prowadzona będzie niejawnie i ma polegać na podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych, czytaniu korespondencji oraz uzyskiwaniu i utrwalaniu obrazu lub dźwięku z pomieszczeń, środków transportu lub miejsc niepublicznych. - Celem nie jest śledzenie, szpiegowanie, tylko sprawność państwa i __bezpieczeństwo - mówi Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, koalicjanta PiS.

- Wszystko na __to wskazuje, że ta ustawa jest niekonstytucyjna - komentował we wtorek lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Gotowa jest już ustawa o mediach publicznych, o czym mówił w poniedziałek poseł PiS Jarosław Sellin. Zapowiedział, że projekt może być omawiany podczas posiedzenia. - To kwestia decyzji politycznej - powiedział Sellin. Ustawa wprowadzi dwie główne zmiany: pierwsza będzie dotyczyła organizacji mediów publicznych, które zostaną przekształcone w narodowe i mają podlegać Radzie Mediów Narodowych, zamiast KRRiT.

Druga zmiana wpłynie na sposób ich finansowania. Także w Wigilię wpłynął do marszałka Sejmu projekt ustawy Prawo o prokuraturze, który budzi emocje ze względu na duży zakres zmian, jaki obejmuje. Zakłada m.in. połączenie funkcji szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego obowiązki przejąłby minister Zbigniew Ziobro. Także likwidację prokuratur apelacyjnych na rzecz regionalnych oraz powstanie Prokuratury Krajowej.

- Mamy niedużo czasu, bo wiosną upływa kadencja obecnego prokuratora generalnego - mówił Jacek Sasin z PiS, zapowiadając szybkie działanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski