Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS wygrało, ale rządzą PO i PSL

Grzegorz Skowron
Marek Sowa może pozostać marszałkiem m.in. dzięki dobremu wynikowi wicemarszałka Wojciecha Kozaka
Marek Sowa może pozostać marszałkiem m.in. dzięki dobremu wynikowi wicemarszałka Wojciecha Kozaka Anna Kaczmarz
Sejmik. Marszałkiem Małopolski pozostanie Marek Sowa z PO, przewodniczącą sejmiku może zostać Urszula Nowogórska z PSL

Sprawdził się najczarniejszy scenariusz dla Prawa i Sprawiedliwości - partia ta wygrała wybory do małopolskiego sejmiku, ale zdobyła za mało mandatów, by móc rządzić w regionie. U władzy utrzyma się więc koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, głównie dzięki znakomitemu wynikowi PSL.

Do wczorajszego wieczora ciągle nie było oficjalnych wyników wyborów do sejmiku, ale zarówno przedstawiciele PiS, jak i PO twierdzili, że wszystko już się rozstrzygnęło.

- Jako koalicja mamy co najmniej 21 mandatów w 39-osobowym sejmiku - zapewniał już wczoraj rano marszałek województwa Marek Sowa. Według jego wyliczeń PO będzie mieć 13 radnych, PSL - 8. Po południu pojawiły się informacje, że ludowcy zyskali jeszcze 9. mandat w Krakowie, kosztem PiS. A wieczorem ze sztabu PO wyszły sygnały, że to jednak będzie mandat dla Platformy, więc w Krakowie weźmie ona 5 miejsc w sejmiku, a PiS tylko 3. A to oznacza, że choć PiS wygrało wybory w Małopolsce, będzie mieć tylko 17 radnych. A do rządzenia potrzebowało 20.

- Czekamy na oficjalne wyniki, dopiero wtedy będziemy je komentować - powiedział nam Andrzej Adamczyk, szef okręgu krakowskiego PiS. Nie chciał jednoznacznie powiedzieć, czy PiS złoży protest wyborczy i będzie się domagało unieważnienia wyborów do małopolskiego sejmiku.

Tymczasem przedstawiciele dotychczasowej koalicji już przymierzają się do podziału stanowisk. Spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na dzisiaj. Murowanym kandydatem na marszałka jest Marek Sowa zajmujący to stanowisko przez ostatnie 4 lata. Taką deklarację miał otrzymać od władz swojej partii jeszcze przed wyborami. - Ale konieczne jest uzyskanie nowej rekomendacji - zastrzega sam marszałek.

To zastrzeżenie ma o tyle znaczenie, że wśród polityków Platformy pojawiają się sygnały, by wybrać marszałka z Krakowa. W tym kontekście pada nazwisko Bogusława Sonika, byłego europosła, kiedyś przewodniczącego sejmiku, który właśnie został radnym z najlepszym wynikiem w Krakowie. - Już przed wyborami pojawiały się spekulacje, że może dojść do zmiany na stanowisku marszałka, ale pokazywanie Bogusława Sonika jako następcy Marka Sowy może tylko zaszkodzić temu pierwszemu - twierdzi jeden z sejmikowych radnych.

PSL raczej nie będzie rozpoczynać negocjacji od żądania fotela marszałka dla siebie. - Moglibyśmy to forsować, ale chyba nie ma sensu - przyznaje wicemarszałek Wojciech Kozak. Jego zdaniem może lepiej byłoby, aby PSL miało dwóch wicemarszałków (Stanisław Sorys był członkiem Zarządu Województwa), a może i ludowcom należałoby się stanowisko przewodniczącego sejmiku (w zakończonej kadencji był nim Kazimierz Barczyk z PO). - Myślę, że świetną kandydatką byłaby Urszula Nowogórska - rekomenduje Wojciech Kozak.

Urszula Nowogórska była przewodniczącą sejmiku kadencji 2006-2010, po której nie dostała się do sejmiku. Teraz triumfalnie wraca, bo dzięki niej i drugiemu radnemu z okręgu nowosądeckiego Stanisławowi Pasoniowi, PiS straciło mandat na Sądecczyźnie, czyli w swoim mateczniku. To do tej pory nie mieściło się nawet w marzeniach PO i czarnych snach PiS.

- Poczekajmy z dzieleniem stanowisk, jest na to za wcześnie - studzi nastroje marszałek Sowa. Ale nie ukrywa, że PSL należy się premia za uratowanie koalicji. Bo PO zmniejszyła liczbę radnych z 17 do 14, zaś PSL zwiększyło z 4 do 8. Razem koalicja ma 22 radnych, nawet o jednego więcej niż w zakończonej właśnie kadencji.

Możliwy skład Sejmiku Województwa Małopolskiego
* Okręg nr 1 (powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski) Marek Sowa (PO), Maria Siuda (PO), Zdzisław Filip (PiS), Andrzej Wójcik (PiS), Jacek Soska (PSL).
* Okręg nr 2 (powiaty: miechowski, proszowicki, krakowski, wielicki) Stanisław Kracik (PO), Jacek Krupa (PO), Wojciech Kozak (PSL), Adam Domagała (PSL), Elżbieta Rusecka (PiS), najprawdopodobniej Łukasz Smółka (PiS).
* Okręg nr 3 (Kraków) Bogusław Sonik (PO), Jerzy Fedorowicz (PO), Grzegorz Lipiec (PO), Kazimierz Barczyk (PO), Małgorzata Radwan-Ballada (PO) albo Jerzy Sadowski (PO), Jan Duda (PiS), prawdopodobnie Jadwiga Emilewicz (PiS) i Wojciech Grzeszek (PiS),
* Okręg nr 4 (powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański) Marek Haber (PO), Barbara Dziwisz (PO), Andrzej Harężlak (PSL), Jarosław Szlachetka (PiS), Jan Hamerski (PiS), Marek Wierzba (PiS), Rafał Stuglik (PiS). Radni PiS mogą się zmienić, bo wczoraj nie było oficjalnych wyników
* Okręg nr 5 (Tarnów i powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski) Roman Ciepiela (PO), Bolesław Łączyński (PO), Stanisław Sorys (PSL) i najprawdopodobniej Adam Kwaśniak (PSL), Józefa Szczurek-Żelazko (PiS), Anna Pieczarka (PiS), Wojciech Skrucha (PiS)
* Okręg nr 6 (Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki) Leszek Zegzda (PO), Urszula Nowogórska (PSL), Stanisław Pasoń (PSL), Witold Kozłowski (PiS), Paweł Śliwa (PiS), Grzegorz Biedroń (PiS).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski