Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisanki z XIX-wiecznej kamiennej formy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Część formy z ul. Grodzkiej
Część formy z ul. Grodzkiej fot. archiwum
Wystawa. Zabytkiem miesiąca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (ul. Poselska 3) jest składana forma do wyrobu „pisanek”, która została odkryta w roku 1977, w zagruzowanej z końcem XIX w. piwnicy kamienicy przy ul. Grodzkiej 11.

Forma została wykonana ze skały gipsowej lub sztucznego kamienia. Powstawały w niej „jaja” z masła lub wosku. Wraz z nią znaleziono też kamienną formę składaną do produkcji baranków. Jak podkreśla Anna Tyniec z Muzeum Archeologicznego, są to pierwsze XIX-wieczne formy kamienne do wyrobu tego typu ozdób związanych z obrzędami wielkanocnymi z terenu Krakowa.

Muzeum przypomina w tym przedświątecznym okresie, że jaja, zaczątki życia, są uniwersalnym elementem obrzędowości, symboliki i magii różnych kultur, a także detalem dekoracyjnym już od ponad 5000 lat. Najstarsze dekorowane pisanki pochodzą z Asyrii, nieco młodsze z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Słowianie wiązali jajko z kultem boga słońca. Było symbolem nowego życia, narodzin, także amuletem przeciw czarom i złym mocom.

- W Krakowie i okolicach jeszcze w początkach wieku XX święcono na Wielkanoc jaja niezdobione, barwione tylko w trakcie gotowania na brązowo wywarem z łupin cebuli, bądź pomalowane na jeden kolor - najczęściej czerwony - zwraca uwagę Anna Tyniec.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fragmenty posągów Ramzesa II wydobyte z ziemi. Po renowacji trafią na wystawę do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie

Źródło: RUPTLY/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski