Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisarz-uchodźca dotarł z Afryki do Krakowa

Marcin Dyrcz
Felix Kaputu
Felix Kaputu Fot. andrzej banaś
Felix Kaputu - kongijski naukowiec, antropolog, filozof i pisarz został kolejnym stypendystą w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN. Afrykański intelektualista w czasie rocznego pobytu w Willi Decjusza będzie pracował nad swoim drugim doktoratem oraz powieścią.

Kaputu swoje doświadczenie naukowe zdobywał na uniwersytetach w Kongo, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Belgii. Jego zainteresowania koncentrują się m.in. sytuacji prawnej kobiet, problematyce HIV i AIDS, a także różnorodności kulturowej. Przez swoją działalność naukową i literacką często stawał w opozycji do rządów kongijskiej republiki. To z kolei powodowało, że za wszelką cenę próbowano go skompromitować.

W 2005 roku po powrocie ze szkolenia na uniwersytecie Nagoyi w Japonii został bezpodstawnie oskarżony przez władze kongijskie o przemyt broni, przewodniczenie grupie 20 000 rebeliantów i osadzony w więzieniu o podwyższonym rygorze. Według oficjalnych informacji miał być skazany na 30 lat więzienia lub śmierć. - Kiedy do aresztu przyjechała moja żona, zadano jej pytanie: „Kobieto, co ty tutaj robisz? Czy ktokolwiek opuścił te mury?”. Powiedziano jej nawet, żeby zorganizowała sobie życie na nowo - opowiadał Kaputu podczas spotkania w księgarni De Revolutionibus w Krakowie.

W 2006 roku, za sprawą działań międzynarodowej społeczności akademickiej i organizacji praw człowieka, otrzymał zgodę na opuszczenie Demokratycznej Republiki Konga, gdzie zostawił swoją rodzinę. - Od tej pory trwa moja akademicka pielgrzymka, dlatego chciałbym zaapelować do Was, żeby o problemach Afryki mówić głośno. Tam w dalszym ciągu są takie osoby jak ja, a lokalne rządy są bardzo wyczulone na krytykę z __zewnątrz - mówi Kaputu.

Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z Stowarzyszeniem Willa Decjusza koordynuje projekt ICORN, przypomniał, że Kraków jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej przystąpiło do Sieci w 2011 roku w czasie obchodów Roku Czesława Miłosza, poety i jednego z najbardziej znanych pisarzy emigrantów XX wieku.

W latach ubiegłym pod Wawelem schronienie otrzymało pięcioro pisarzy m.in. turecka działaczka praw człowieka - Asli Erdogan, irański pisarz i historyk - Mostafa Zamaninja.

Sieć ICORN powstała 10 lat temu, a jej siedziba znajduje się w Stavanger w Norwegii. Jednym z jej pomysłodawców był autor „Szatańskich wersetów” Salman Rushide. Z pomocy Sieci skorzystała m.in. ubiegłoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla, białoruska reportażystka Swietłana Aleksijewicz. W sieci ICORN jest dziś już prawie 60 miast, m.in. Paryż, Barcelona, Meksyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski