MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piszą list, żeby Jurę Krakowsko-Częstochowską umieścić na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Grupa mieszkańców Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pasjonatów tych terenów postanowiła powalczyć o wpisanie ich na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

WIDEO: Krótki wywiad

W tej sprawie napisali list otwarty i skierowali go do Polskiego Komitetu Do Spraw UNESCO, Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu, ale także do instytucji rządowych, samorządowych oraz do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji prosząc o wsparcie tego pomysłu.

- prosimy o do łączenie do realizacji pomysłu wspólnego działania na rzecz wpisania naszego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, jakim jest Jura z Krakowsko-Częstochowska, a w szczególności Szlak Orlich Gniazd, unikalna fauna i flora, której ciężko szukać w innych częściach świata i cały system gospodarowania wodami podziemnymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - czytamy w liście.

- Wpisanie Jury Krakowsko – Częstochowskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zaowocuje uchronieniem jej bogactwa przyrodniczo – kulturowego przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska naturalnego ze strony człowieka. Pozwoli to na zadbanie oraz najwyższą jakość utrzymania środowiska naturalnego i niepowtarzalnego krajobrazu Jury w jak najlepszej kondycji - pisze grupa społeczników mieszkańców Jury.

Mieszkańcy Jury z zwracają uwagę, że teren ten jest miejscem o swoistym klimacie. Jest tu niezwykły krajobraz z szeregiem ostańców, ciekawych jaskiń. A wiele występujących tu roślin i zwierząt znajduje się pod ochroną. Niektóre z nich są już na listach gatunków zagrożonych. Pomysłodawcy zwracają uwagę na strażnice, zamki oraz na powstawanie tutaj pierwszych osad ludzkich i jaskinie, podkreślają istnienie nietoperzy, z których dwa gatunki występują wyłącznie na Jurze.

Inicjatorzy wpisania Jury na listę UNESCO czekają na reakcję instytucji i samorządów. Chcą wspólnie przygotować dokumenty, żeby przesłać do Dyrektora Generalnego UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski