Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2019 - do kiedy rozliczyć? Jak rozliczyć PIT 37 przez internet? Rozliczenie E-PIT ONLINE 21.02.19

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jak rozliczyć PIT 37 2018 przez internet? Rozliczenie PIT online
Jak rozliczyć PIT 37 2018 przez internet? Rozliczenie PIT online archiwum
Rozliczenie PIT za 2018 w 2019 przez internet. Twój e-PIT - to usługa, którą 15 lutego 2019 uruchomi Ministerstwo Finansów. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? Do 30 kwietnia 2019 r. mamy czas na rozliczenie się z fiskusem za 2018 rok - złożenie deklaracji PIT. W tym roku - rewolucja. Zgodnie z nowym prawem, ustawą przyjętą przez Sejm w październiku ub.r., nie trzeba będzie wysyłać lub składać w urzędzie wypełnionych osobiście deklaracji PIT, ani też wnioskować o rozliczenie PIT przez fiskusa. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni roczne zeznania za nas wszystkich. PIT 2019 - do kiedy rozliczyć? Jak rozliczyć PIT 37 2018 przez internet? Rozliczenie E-PIT ONLINE

Rozliczenie PIT za 2018 w 2019 przez internet. Będzie łatwiej

Rozliczenie z fiskusem za 2018 r. będzie łatwiejsze, ponieważ podatników generalnie, z automatu wyręczy skarbówka. Z wypełnionym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) będziemy się mogli zapoznawać od 15 lutego na Portalu Podatkowym.

Już w minionych latach podatnicy mieli do dyspozycji wstępnie wypełnione zeznania podatkowe dostępnego - za pośrednictwem internetu, na stronie Ministerstwa Finansów. Ale konieczne było samodzielne wpisanie ulg, jak i wnioskowanie o wspólne rozliczenie z małżonkiem. Samemu też trzeba było wysłać drogą elektroniczną taki PIT. Teraz natomiast, w ramach usługi Twój e-PIT, wchodzą nowe rozwiązania.

Rozliczenie PIT online. PIT an nowych zasadach

Przygotowane przez fiskusa zeznanie roczne będzie wystawione bezpłatnie dla wszystkich, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. KAS przygotuje je, wykorzystując informacje z państwowych baz danych.Zeznanie to będzie można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r., wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).

Trzeba podkreślić, że usługa Twój e-PIT wykorzystuje wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań (np. ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 procent podatku), dane znajdujące się w rejestrach państwowych, m.in. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci) czy OPP.

PIT 2019 Online: rozliczenie od darowizny

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia przygotowane zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia: telefonicznie, e-mailowo, na czacie z konsultantem.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

PIT 2019 Online: Jak rozliczyć PIT przez internet

Usługa Twój e-PIT ułatwi rozliczenie PIT milionom Polaków. Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatki.gov.pl. Wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT - tak jak dotąd, elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

Dodajmy, że w ramach nowej usługi Twój e-PIT, jeśli nie zainteresujemy się swoim zeznaniem, fiskus uzna je za złożone w terminie.

Według szacunków resortu finansów 25 proc. podatników nie będzie musiało wykonywać żadnych działań, aby rozliczyć się z PIT, a w przypadku kolejnych 25 proc. roczne rozliczenie sprowadzi się do... dwóch kliknięć.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będzie mogła skorzystać kolejna grupa podatników - ci, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Wszystko bezpłatnie, bezpiecznie, bez składania jakichkolwiek dokumentów.

PIT za 2018 rok - do kiedy?

Podsumujmy rewolucję w PIT-ach. Podatnik przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie mógł:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • zmodyfikować (np. w zakresie wyboru formy opodatkowania: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci; wskazania nr KRS organizacji, której chce przekazać 1 proc. podatku należnego) lub/i uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (uzupełnienia o kwotę przychodu uzyskaną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, poniesione koszty uzyskania przychodu związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też np. odliczenia: darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na cele krwiodawstwa, poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, poniesionych wydatków na użytkowanie internetu itp.), po czym je zaakceptować,
  • w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez fiskusa zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT,
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeśli do 30 kwietnia nic nie zrobimy ze swoją deklaracją na Portalu Podatkowym, skarbówka automatycznie je zatwierdzi i uzna rozliczenie przygotowane przez system za złożone.

Dzięki zmianie w ustawie o PIT nikomu nie grożą już kary z powodu niezłożenia rocznego rozliczenia PIT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski