Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT pomogą wypełnić w parafii i na kiermaszu [WIDEO]

Grażyna Starzak
archiwum
Rozliczając PIT-y za ubiegły rok, Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad pół miliarda złotych. Jest więc o co walczyć. Jednym z bardziej skutecznych sposobów jest pomoc w wypełnieniu PIT-u. Oferują ją nawet niektóre parafie. W zamian trzeba przeznaczyć „1 procent” na rzecz Caritasu.

Z fiskusem można się rozliczać już od 1 stycznia. Zwykle, z początkiem roku rusza też kampania „1 procent”. O tę część naszego podatku toczyły ostrą walkę, m.in. na bilboardy, organizacje pożytku publicznego. W tym roku billboardów jak na lekarstwo. Okazało się, że nawet najbardziej kosztowna kampania reklamowa nie ma przełożenia na wpływy z „1 procenta”.

Rozlicz PIT przez bank

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Od kilku lat najwięcej od podatników dostają nie duże, znane ze swojej działalności organizacje, ani te, które wydają najwięcej na reklamę, tylko te prowadzące tzw. subkonta dla prywatnych osób. Rekordziści, np. fundacja „Słoneczko” czy „Avalon”, mają po kilkadziesiąt a nawet kilka tysięcy subkont i najwięcej pieniędzy z „1 procenta”. Tymczasem duże, znane fundacje, jak np. Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajmują coraz bardziej odległe miejsca w rankingu dochodów z „1 procenta”.

Mniejsze niż przed kilku laty kwoty wpływają także na konta innych, znanych organizacji. Takich jak Caritas. Organizacja ta wpadła więc na pomysł, by zmobilizować do współpracy księży. W kilku krakowskich parafiach (ich lista jest na stronie Caritasu) doradcy podatkowi za darmo rozliczają wiernym PIT-y. Warunkiem skorzystania z ich pomocy jest chęć przekazania 1 proc. na działalność statutową tej organizacji. - Zajmujemy się pomaganiem ludziom, więc teraz prosimy ich, żeby oni pomogli nam - wyjaśnia Agnieszka Homan, rzecznik Caritas.

Z pomocy dyżurujących w parafiach doradców korzystają głównie osoby starsze oraz najubożsi. Zainteresowanie jest tak duże, że czasami dyżury doradców przeciągają się ponad wyznaczony czas. Prowadzona przez parafie akcja rozliczania zeznań podatkowych potrwa do końca kwietnia.

Na oryginalny pomysł zachęcenia podatników do wpłat „1 procenta” wpadł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Zaprosił na wielkanocne kiermasze specjalistów od spraw podatkowych, którzy będą wyjaśniali robiącym zakupy wszelkie wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego. W czasie kiermaszów - ich wciąż uzupełniana lista jest w internecie na stronie Fundacji im. Brata Alberta - będzie też prowadzona akcja informacyjna na temat działalności fundacji mającej pod opieką ponad 1200 osób niepełnosprawnych oraz ich rodziny.

1 procent

Organizacje pożytku publicznego otrzymały 617,5 mln zł z 1 proc. podatków Polaków za 2015 rok. To prawie 60 mln więcej niż rok wcześniej. Z tej możliwości skorzystało 49 proc. podatników. O 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” i „Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym”. Wszystkie trzy zajmują się - i z tego żyją - głównie prowadzeniem subkont pieniężnych dla konkretnych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski