Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2014 rok – jak dobrze rozliczyć (2)

Oprac. Katarzyna Borek
Zeznanie podatkowe możesz wysłać za pośrednictwem poczty, ale również przez internet
Zeznanie podatkowe możesz wysłać za pośrednictwem poczty, ale również przez internet Fot. Fotolia
Twoje finanse. Do kiedy i w jaki sposób masz złożyć zeznanie podatkowe? Jak zrobić jego korektę? Co trzeba wykonać, gdy masz nadpłatę? Sprawdź to!

Nasze wypełnione zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mamy złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Możemy to zrobić:

- osobiście – w urzędzie skarbowym albo w polskim urzędzie konsularnym, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia,

- nadać listem poleconym w placówce Poczty Polskiej S.A.,

- wrzucić do „urzędomatu” – to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia. Może ono stać w urzędzie skarbowym, ale również w innych miejscach, na przykład w urzędzie gminy,

- wysłać przez internet w formie dokumentu elektronicznego – również w uproszczony sposób, to znaczy bez konieczności potwierdzania tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zawiera ono między innymi datę przyjęcia zeznania przez system, która decyduje o terminowości złożenia zeznania.

O tym pamiętaj

1. Wskaż prawidłowo swój identyfikator podatkowy – czyli numer PESEL albo NIP.

Uwaga! PESEL wpisują do zeznania osoby, które w roku podatkowym: – nie prowadziły działalności gospodarczej, – nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, – nie były płatnikami (zarówno składek na ubezpieczenia społeczne/ubezpieczenie zdrowotne, jak i podatku, na przykład z tytułu zatrudnienia pracownika).

Jeśli nie spełniasz choć jednego z powyższych warunków, w zeznaniu podajesz NIP.

2. W zeznaniu podaj też swój aktualny adres zamieszkania.

Korekta zeznania

Złożyłeś zeznanie i dopiero po fakcie zorientowałeś się, że popełniłeś błąd? Złóż jego korektę, wraz z pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn.

Korektę zeznania składa się na właściwym formularzu, na którym w rubryce „Cel złożenia formularza” zaznaczamy kwadrat „Korekta zeznania”.

Jeżeli urząd skarbowy sam stwierdzi, że Twoje zeznanie zawiera niewielkie błędy rachunkowe lub inne, oczywiste omyłki (na przykład nieprawidłowe zaokrąglenia czy zamianę kolejności cyfr), może sam z siebie je poprawić. Kopię poprawionego z urzędu zeznania dostaniemy do akceptacji. W ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia możemy złożyć sprzeciw. Automatycznie anuluje on poprawki urzędu skarbowego.

Termin zapłaty należnego podatku

Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

- przy zapłacie gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie urzędu skarbowego lub na rachunek tego urzędu w banku, w placówce Poczty Polskiej S.A., w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej,

- w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia Twojego rachunku w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo rachunku płatniczego w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.

Co się dzieje, gdy nie zapłacisz podatku w terminie? Powstanie wtedy zaległość podatkowa, od której musimy (bez wezwania urzędu skarbowego) naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę.

Gdy nie masz na podatek

Może zdarzyć się tak, że nie jesteś w stanie zapłacić podatku w terminie z powodów finansowych, bo na przykład straciłeś pracę. Nie chowaj wtedy głowy w piasek, ale zwróć się do naczelnika „Twojego” urzędu skarbowego z prośbą o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Takie rozwiązanie jest możliwe!

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem, Twoim lub publicznym, naczelnik może wydać decyzję: – odraczającą termin płatności podatku lub rozkładającą jego zapłatę na raty, – odraczającą lub rozkładającą na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, – umarzającą w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Niestety, ulgi te przyznawane są wyjątkowo, tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, ale jeśli Twoja jest właśnie taka, to spróbuj.

Źródło: MF. Konsultacja merytoryczna: Izba Skarbowa w Zielonej Górze.

30 kwietnia – do tego dnia mamy złożyć do urzędu skarbowego między innymi popularny PIT-37

WARTO WIEDZIEĆ

Rocznego obliczenia podatku może dokonać za Ciebie płatnik, np. zakład pracy, na PIT-40.

- Aby skorzystać z tej możliwości, musiałeś złożyć przed 10 stycznia 2015 roku oświadczenie PIT-12, w którym stwierdziłeś, że spełniasz wszystkie warunki uprawniające do tego obliczenia.

Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy poza dochodami uzyskanymi w zakładzie pracy, nie miałeś innych, opodatkowanych przy zastosowaniu skali podatkowej.

Decydując się na tę formę rozliczenia, pamiętaj – rezygnujesz z możliwości preferencyjnego opodatkowania dochodów przewidzianego dla małżonków albo dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz z korzystania z ulg podatkowych. Jeśli jednak z nich nie korzystasz, rozważ taką formę rozliczenia się z fiskusem, bo zdejmujesz sobie z głowy papierkową robotę.

Z tego ułatwienia mogą skorzystać też emeryci i różnego rodzaju renciści pobierający krajowe świadczenia oraz korzystający ze świadczeń/zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Oni są rozliczani z urzędu (bez wniosku) przez organy rentowe (np. ZUS) w rocznym obliczeniu podatku

(PIT-40A). Od tej zasady są jednak wyjątki. I tak np. zakład nie sporządzi takiego formularza dla podatnika, któremu zaliczki były ustalane w obniżonej wysokości z uwagi na zamiar skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania przewidzianej dla małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci (chyba że przed końcem roku podatkowego złożyłeś oświadczenie o rezygnacji z zamiaru preferencyjnego opodatkowania dochodów).

Wówczas ZUS sporządza imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu PIT-11A i na podstawie danych w niej zawartych musisz samodzielnie rozliczyć otrzymany od niego dochód w PIT-36 albo w PIT-37.

To trzeba wiedzieć!

- Nawet jeśli złożyłeś oświadczenie PIT-12, a Twój płatnik lub organ rentowy sporządził PIT-40, masz prawo złożyć PIT (37 albo 36) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to przykładowo sytuacji, gdy postanowisz jednak skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

PRAKTYCZNE INFORMACJE
Jeżeli w zeznaniu wykazałeś kwotę nadpłaty podatku, urząd skarbowy ma na jej zwrot trzy miesiące.

Takie są terminy
- Jeżeli w zeznaniu wykazałeś kwotę nadpłaty podatku, urząd skarbowy ma na jej zwrot trzy miesiące od dnia złożenia tego zeznania. Jeżeli jednak złożysz jego korektę, ten okres liczony jest od dnia skorygowania zeznania! Jeżeli w zeznaniu wystąpi różnica między podatkiem należnym a sumą odprowadzonych zaliczek, czyli dopłata, musimy ją wpłacić do 30 kwietnia (lub do 31 stycznia w przypadku PIT-28).

Nie zawsze dostaniesz
- Uwaga! Musisz wiedzieć o tym, że jeśli masz zaległości podatkowe, to nie dostaniesz nadpłaty, choć Ci ona przysługuje. Zostanie zaliczona na poczet zaległości.

Zwrot nadpłaty

- Zwrot nadpłaty następuje:

1) w gotówce – w kasie urzędu lub w banku czy w innej instytucji, która dla urzędu skarbowego świadczy usługi w zakresie obsługi kasowej, albo przekazem pocztowym (jeżeli nie musimy posiadać konta bankowego). Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty,

2) na wskazany przez nas rachunek bankowy.

Uwaga! Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest podanie jego numeru w formularzu ZAP-3 (jeżeli jesteśmy objęci rejestrem PESEL) albo NIP-7/CEIDG-1 (jeżeli nie jesteśmy objęci rejestrem PESEL lub naszym identyfikatorem podatkowym jest NIP). Ale jeżeli numer rachunku, który wcześniej wskazałeś jest wciąż aktualny, nie musisz składać formularza.

To trzeba wiedzieć

- Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. 11,60 zł), automatycznie podlega zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych – chyba że wystąpimy o jej zwrot. Wówczas odbierzemy ją wyłącznie w kasie urzędu.

Ważne informacje

-Dane teleadresowe organów podatkowych oraz numery ich rachunków znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl (zakładka: Administracja Podatkowa). Są tam też inne ważne dane.

(KB)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski