PIT za 2015. Jaki wybrać formularz

Katarzyna Borek
Wszystkie formularze podatkowe możesz pobrać i wydrukować ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Urząd skarbowy przyjmie także ich kserokopie
Wszystkie formularze podatkowe możesz pobrać i wydrukować ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Urząd skarbowy przyjmie także ich kserokopie Fot. 123RF
PIT za 2015. Przed nami czas rozliczeń rocznego podatku. Wybór rodzaju zeznania podatkowego ma znaczenie. Wyjaśniamy, jaki formularz PIT powinieneś dostarczyć do urzędu skarbowego i od czego on zależy.

Jeśli chodzi o opodatkowanie dochodów (przychodów) osoby fizycznej (czyli Kowalskiego albo Nowaka), obowiązują formularze zeznań rocznych PIT- 28, 36, 36L, 37, 38 oraz 39. Który wybrać? To zależy, z jakiego źródła osiągnąłeś przychody w danym roku podatkowym.

Zapamiętaj: to źródło Twojego przychodu oraz sposób jego opodatkowania decyduje o rodzaju zeznania (formularza), na którym powinieneś się rozliczyć.

Jeśli w danym roku miałeś kilka przychodów, różnego rodzaju, które są opodatkowane według odmiennych zasad, może będziesz musiał złożyć więcej niż jeden PIT!

Najczęściej składanym zeznaniem jest PIT-37.

PIT-37

Wypełniasz go, gdy uzyskałeś przychody:
- wyłącznie w Polsce,
- za pośrednictwem płatnika (na przykład pracodawcy),
- opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej.

W szczególności dotyczy to przychodów:
- ze stosunku pracy i służbowego oraz pracy nakładczej,
- z emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych i socjalnych), świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (to na przykład zasiłek chorobowy),
- ze stypendiów,
- z działalności wykonywanej osobiście (na przykład umów na zlecenie),
- ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy (jak zasiłek dla bezrobotnych) lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- z praw autorskich i innych praw majątkowych.

Uwaga!

Jeżeli w roku podatkowym prowadziłeś działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, uzyskałeś dochody z zagranicy lub musisz doliczyć do uzyskanych dochody swoich małoletnich dzieci (wykazywane w załączniku PIT/M) oraz gdy miałeś dochody z najmu - rozliczasz się na PIT-36. To właśnie w nim wykazujesz na przykład wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Kiedy inne formularze

1. Gdy dla dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej wybrałeś opodatkowanie jednolitą stawką podatku 19 proc., składasz odrębne zeznanie na PIT-36L.

2. Jeżeli dla przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze wybrałeś opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składasz odrębne zeznanie na druku PIT-28.

3. Gdy miałeś przychody z kapitałów pieniężnych, na przykład odpłatnego zbycia papierów wartościowych (jak obligacje), składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-38.

4. Odpłatnie zbyłeś nieruchomości lub prawa majątkowe (choćby spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo wieczystego użytkowania gruntu), które kupiłeś po 2008 roku? Składasz odrębne zeznanie na formularzu PIT-39.

Warto wiedzieć

Informacje. Co dostaniesz do końca lutego

W rozliczeniu rocznym pomogą informacje, które dostaniesz od płatnika do końca lutego tego roku. I tak:
- PIT-11 - daje go między innymi zakład pracy, zleceniodawca czy organ zatrudnienia (jak urząd pracy),
- PIT-11A - daje go organ rentowy (jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych), jeśli był zobowiązany do sporządzenia obliczenia rocznego PIT-40A,
- PIT-8C - informuje o wypłaconym stypendium, dochodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (jak sprzedaż akcji),
- PIT-R - informuje o kwotach wypłaconych z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.

Na podstawie danych zawartych w tych informacjach wykazujesz: przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty, zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki pobrane przez płatników.

Może zdarzyć się tak, że płatnik nie wystawi Ci informacji. Nawet jednak jeśli zapomni o tym obowiązku, to Ty musisz wypełnić swój. To znaczy rozliczyć się z przychodów otrzymanych za pośrednictwem tego właśnie płatnika! - informuje Ministerstwo Finansów oraz eksperci z Izby Skarbowej w Zielonej Górze, którzy konsultowali merytorycznie nasz poradnik. (KB)

Ulgi. Ulgowa forma opodatkowania

Preferencyjna forma opodatkowania dochodów przeznaczona jest dla małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci (na wniosek wyrażony w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37). Preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości obliczonego od połowy ich dochodów. Można z niego skorzystać m.in. w sytuacji, gdy jeden z partnerów nie osiągnął w roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej lub osiągnął je, ale w wysokości, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku.

Ulgi. Gdy jesteś samotnym rodzicem

Preferencyjne opodatkowanie dochodów rodzica (lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko oraz takiego, który nie jest w związku małżeńskim (panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik) polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.

Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które są w formalnej separacji albo w związku małżeńskim, ale ich małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub też odbywa karę pozbawienia wolności. (kb)

podpowiadamy

Warto wiedzieć, jeśli jesteście małżeństwem

Kiedy jeszcze wniosek o łączne opodatkowanie dochodów.

- Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków można złożyć również w sytuacji, gdy ślub wzięliście przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w jego trakcie albo pozostawaliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a małżonek zmarł po jego upływie, a przed złożeniem zeznania podatkowego.

O tym muszą pamiętać i małżonkowie, i samotni rodzice.

Jeśli dla celów podatkowych macie miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie UE lub w należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy w Szwajcarii, też możecie, w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37, złożyć wniosek o preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków lub osoby samotnie wychowującej dzieci (gdy spełniacie warunki określone w ustawie).

Z jakich ulg i odliczeń można skorzystać

Od dochodu odliczysz sobie, między innymi:
1) składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne potrącone ze środków podatnika,
2) wpłaty na IKZE (czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) dokonane w danym roku podatkowym - do określonej przepisami wysokości, 3) ulgę rehabilitacyjną, 4) wydatki na internet.

- z kolei od podatku odliczysz sobie to:
1) składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, w wysokości 7,75 procent podstawy wymiaru tej składki,
2) ulgę na dzieci,
3) ulgę dla osiągających dochody z pracy wykonywanej za granicą, a rozliczane przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego,
4) ulgę z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej (gdy nabyłeś do niej prawo przed 1 stycznia 2002 roku),
5) ulgę z tytułu wydatków na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej zawartej przed 1 stycznia 2007 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie