Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT-y czekają na nas w sieci. Na razie do nich nie zaglądamy [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Papierowe druki powoli odchodzą w zapomnienie
Papierowe druki powoli odchodzą w zapomnienie FOT. JAROSŁAW PRUSS
Podatki. Od tygodnia można korzystać ze wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych za ubiegły rok.

To miała być rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem. Urzędnicy skarbowi przygotowali dla każdego podatnika wstępne rozliczenie podatkowe za ubiegły rok. Wystarczy je zatwierdzić lub poprawić o ulgi, 1-procentowy odpis na organizację pożytku publicznego lub wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. I obowiązek złożenia PIT-u mamy za sobą.

Małe zainteresowanie

Wydawać by się mogło, że z tak prostego rozwiązania od razu skorzystają miliony podatników. Tymczasem w pierwszym tygodniu funkcjonowania portalu ze wstępnie wypełnionymi deklaracjami za jego pośrednictwem rozliczyło się niespełna 15 tys. osób.

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni tak niewielkim zainteresowaniem – usłyszeliśmy wczoraj w biurze prasowym Ministerstwa Finansów. Resort nie widzi problemu w tym, że być może Polacy za mało wiedzą o nowej formie rozliczania się z podatków.

Według urzędników niewielka liczba osób, które skorzystały ze wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych wynika z faktu, że większość z nas rozliczenie z podatków odkłada na ostatnią chwilę.

Wystarczy kilka minut

– To naprawdę wielkie ułatwienie dla podatników – zachęca do korzystania z nowej formy rozliczenia się z fiskusem Konrad Zawada, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie.

– Nie musimy się znać na matematyce, wszystkie obliczenia wykonywane są za nas automatycznie. Program podpowiada, co dalej trzeba zrobić, wskazuje, że nie wypełniliśmy jakiejś rubryki. Nie można się pomylić – argumentuje Konrad Zawada. I dodaje, że sam poświęcił na takie rozliczenie tylko siedem minut.

WIDEO: Jakie zmiany nastąpiły w rozliczaniu ulg na dzieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Aby sprawdzić swojego PIT-a, nie trzeba posiadać certyfikowanego podpisu elektronicznego. Logowanie odbywa się na podstawie kilku danych: numeru PESEL, imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz kwoty przychodu za ubiegły rok (ze wszystkich informacji otrzymanych od płatników).

Osoby, które rozliczają się same i nie odliczają od podatku żadnych ulg, po sprawdzeniu dokumentu mogą kliknąć ikonkę „wyślij” i w ten sposób dopełnić obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Ale możliwe jest także wprowadzenie zmian dla rozliczających się wspólnie z małżonkiem, korzystających z ulgi na dzieci i chcących przekazać 1 proc. podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego.

– Te wszystkie zmiany wprowadza się w bardzo prosty sposób, program podpowiada, co należy podać i w którą rubrykę to wpisać – tłumaczy Konrad Zawada.

Do tego można sprawdzić, czy deklaracja została przyjęta i wydrukować sobie potwierdzenie. Po prawidłowym wysłaniu zeznania podatnik dostaje na podany przez siebie adres e-mail indywidualny kod, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu przetworzenia przesłanego PIT-u.

Gdy wszystko jest w porządku, można ze strony pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To rozwiązanie zastępujące tradycyjną pieczątkę przybijaną na kopii papierowego PIT-a.

Możliwość rozliczenia się z podatków przy wykorzystaniu wstępnie wypełnionych deklaracji miała zwiększyć krąg podatników wywiązujących się z tego obowiązku za pośred­nictwem inter­netu. Do tej pory robiła tak jedna trzecia, w tym roku powinna się tak rozliczyć nawet połowa. Jednak nikłe zainteresowanie wstępnie wypełnionymi deklaracjami pokazuje, że taki wzrost trudno będzie osiągnąć.

Na papierze też można

Zwłaszcza że wszystkie dotychczasowe formy rozliczania się z fiskusem nadal są dopuszczalne. Chodzi o wprowadzone kilka lat temu e-deklaracje oraz stosowane od samego początku formularze papierowe.

Do tego nie wszyscy mają możliwość skorzystania z deklaracji wypełnionych przez urzędników umieszczonych w internecie. Urzędy skarbowe przygotowały wstępne PIT-y na podstawie informacji przesłanych elektronicznie przez pracodawców zatrudniających co najmniej 5 osób. Pracujący w mniejszych firmach muszą więc korzystać z dotychczasowych form rozliczenia się z podatków.

KROK PO KROKU

WEJŚĆ NA PORTAL PODATKOWY (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do zakładki: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR], sekcja: Pobierz PFR PIT-37.

DOKONAĆ WYBORU SPOSOBU ROZLICZENIA – indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem.

DOKONAĆ UWIERZYTELNIENIA wprowadzając dane: PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2014 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R).

PO SPRAWDZENIU
wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o niezbędne elementy (np. przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1 proc. podatku na OPP) należy zeznanie podpisać: Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2013 r.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski