Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwne nadzieje w Tenczynku

Marcin Banasik
Za pół roku zaniedbany browar ma być perłą w koronie Ciechana
Za pół roku zaniedbany browar ma być perłą w koronie Ciechana FOT. MARCIN BANASIK
Inwestycje. Remont w zabytkowym browarze w Tenczynku pod Krakowem jest już na półmetku. Pierwsze uwarzone tam piwo będzie można wypić prawdopodobnie w majowy weekend 2015 roku. Zakład zatrudni blisko sto osób.

Nieruchomość pod Krzeszowi­cami należy od kilku miesięcy do Marka Jakubiaka. Biznesmen zapłacił za budynki w Ten­czyn­ku ponad 3 mln zł, a cała inwestycja pochłonie ok. 10-12 mln zł.

Właściciel Browarów Regionalnych Jakubiak, znanych głównie pod marką Ciechan, zaczął podbijać piwny rynek w 2002 r. Wkrótce dokupił i postawił na nogi browary w Lwów­ku Śląskim i Bo­ja­no­wie.

Perła w koronie

– Tenczynek będzie perłą w koronie naszych browarów – zapewnia Piotr Dusza, dyrektor browaru pod Krze­szowicami. Działka jest dziś wielkim placem budowy. Robotnicy odnawiają sypiące się tynki i przygotowują aparaturę do warzenia piwa. Ogromne piwnice leżakowe czekają już na złocisty trunek.

– Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, otwarcie zakładu będziemy świętowali w majowy weekend. Możliwości obiektu pozwolą warzyć miesięcznie nawet 15 tysięcy litrów piwa. Początkowo zatrudnienie może tu znaleźć 25 osób, ale docelowo chcemy przyjąć nawet sto – mówi Dusza.

Do biura firmy wpłynęło już około 200 podań o pracę. Głównie z Tenczynka i okolic. Wiadomo, że w browarze będą potrzebni wyspecjalizowani pracownicy, tacy jak piwowarzy czy warze­la­ni. – Będziemy również szukali przedstawicieli innych zawodów, m.in. spawaczy i elektryków – dodaje dyrektor Dusza.

Piwo króla Jana III

Właściciel browaru nie chce zdradzać, jakie piwo będzie produkowane w Tenczynku. Niewykluczone, że do jego promocji wykorzysta legendę, według której miejscowość odwiedził po odsieczy wiedeńskiej Jan III Sobieski (Marek Jakubiak jest wielkim miłośnikiem husarii).

Właściciel Ciechana przypomina, że historia produkcji piwa w Tenczynku sięga XVII wieku. W czasie II wojny światowej browar został zniszczony, a po 1945 r. produkcja piwa nie została tam wznowiona. Ostatnio wytwarzano tam przetwory owo­co­wo-wa­rzywne.

Co ciekawe, zakład w Ten­czyn­ku nadal określany jest powszechnie browarem. Na­zwa tak się zakorzeniła w lokalnej społeczności, że ludzie, którzy byli tak naprawdę zatrudnieni przez kilkadziesiąt lat w przetwórni owocowo-warzywnej, i tak mówili, iż pracują w browarze.

– Teraz, gdy wznowimy produkcję piwa, będzie to prawda. Naszym celem jest nie tylko wskrzeszenie zabytkowego browaru, ale też przywrócenie temu miejscu dawnej świetności – mówi Ja­ku­biak.

Browar przywróci życie

Radości z działań inwestora nie ukrywają mieszkańcy miejscowości. – Mamy nadzieję, że wraz z pierwszym piwem wróci tutaj życie. Kilka osób już pracuje przy odbudowie obiektów. Kiedy browar ruszy, pracę znajdzie więcej ludzi – mówi Alicja Gaj, sołtys Ten­czyn­ka.

Monika Dudek, radna Krze­szo­wic, zwraca z kolei uwagę na kulturalny aspekt inwestycji. – Mieszkańcy od lat z niepokojem patrzyli, jak browar zmienia się w ruinę. Obawialiśmy się nawet, że jakiś deweloper wykupi w końcu tę działkę i zrówna wszystko z ziemią, żeby postawić bloki – mówi radna Dudek.

Podkreśla, że jeśli odrestaurowany browar zachęci turystów do zwiedzania zabytkowych budynków, to zyskają na tym także okoliczni przedsiębiorcy. – Przyjezdni będą chcieli gdzieś zjeść, kupić pamiątki i przenocować. To otwiera drzwi do tworzenia lokalnych biznesów – dodaje Monika Dudek.

Piotr Dusza zapewnia, że na terenie browaru powstanie muzeum. Turyści będą mogli podziwiać odrestaurowany budynek i poznawać tajniki tradycyjnego warzenia piwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski