Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwnica i stajnia na Wawelu

Wacław Krupiński
Tadeusz Kwinta występuje w kabarecie od 60 lat
Tadeusz Kwinta występuje w kabarecie od 60 lat FOT. Anna Kaczmarz
Piątek, 5 sierpnia, godz. 20, Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego. „Polska stajnia narodowa - bis”, na tak zatytułowany program zaprasza Piwnica pod Baranami, a pokaże go jutro o godz. 20 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu.

Tytuł nawiązuje do pierwszego programu, którego premiera odbyła się 16 XII 1956 r.Nazwali go ówcześni piwniczanie właśnie „Polska stajnia narodowa”, bo też było w nim kilka numerów i skeczy nie pozbawionych podtekstu politycznego. Tadeusz Kwinta recytował fragment dzieła „Książę” Machiavellego, opisującego „takich, którzy przez zbrodnie doszli do władzy książęcej”, a Joanna Olczakówna przy pomocy Barbary Nawratowicz wykonywała „Striptiz polityczny”.

Był też Tercet Girls (jedną z nich Krzysztof Litwin), dworujący sobie z ZMP. To w tym programie śpiewano pierwszy piwniczny hymn „Ja ci śrubkę wkręcę w radio o, Leokadio…”, a Nawratowicz wygłaszała monolog o zbrodniczej „Markizie” autorstwa Kazimierza Wiśnia-ka, który zasłynął później jako wybitny scenograf. To jeszcze był program prowadzony przez Krzysztofa Zrałka.

Dodajmy, że już w grudniu owego roku, w numerze świątecznym, pisał o Piwnicy „Dziennik Polski”, acz mocno krytycznie.

Bo też ten pierwszy program nie był w pełni dopracowany, niemniej zapoczątkował konwencję swoistej walki z władzą, walki, której narzędziami były drwina, ironia. oraz śmiech, wzmacniane przez ignorowanie zakazów i nakazów władzy.

I oto „Polska stania narodowa” wróci w roku jubileuszowym kabaretu, który wciąż trwa i to mając w swym gronie aktora z owego pierwszego składu - Tadeusza Kwintę; tym razem wykona m.in. poszerzony o dygresje słynny monolog Wiesława Dymnego „Majewski”. Wystąpi także Barbara Nawratowicz, która po latach emigracji (Niemcy, Australia) znów jest mieszkanką Krakowa.

Przywołane zostaną też inne piosenki z przeszłości: „Ta nasza młodość” - W wykonaniu Ewy Wnuk i Tadeusza Kwinty, „Śmierć żołnierza” (Kamila Klimczak), „Rebeka” (Beata Czernecka), „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego” (Maciej Półtorak).

Generalnie, jak mówi kierujący kabaretem Bogdan Micek, artyści będą wykonywać piosenki, z którymi przyszli do Piwnicy lub te, dzięki którym w niej zaistnieli.

I tak Ewa Wnukowa zaśpiewa „Tarantulę” i „Z głębiny nocy”, Ola Maurer „Matkę Boską Częstochowską” i „Szewczyka”, Tamara Kalinowska „Wariatkę”, Piotr „Kuba” Kubowicz „Jak ratownik, co winnicy strzeże” oraz „Dykcjonarz”, Mieczysław Święcicki - „Nasza jest noc” i Jęczmienny łan”, a Leszek Wójtowicz - który program poprowadzi - „Moją litanię” oraz „Choćby się zatrząsł dom”. Wybrzmią też hymny „Dezyderata”, „Przychodzimy, odchodzimy” i „Wyspa”.

Jedynie Miki Obłoński zaśpiewa nową piosenkę „Ballada o smoku wawelskim” Andrzeja Stalony Dobrzańskiego i Andrzeja Zaryckiego. Bo też premierowy program Piwnica przedstawi, jak od lat, w czasie wrześniowego „Koncertu dla Piotra S.” - 10 IX w Teatrze im. J. Słowackiego.

Program piątkowego koncertu został z lekka zmodyfikowany z uwagi na jutrzejszy uroczystości pogrzebowe księdza kardynała Franciszka Macharskiego, które rozpoczną się na Wawelu o godz. 11.

Bilety, w cenie 70 zł, w biurze kabaretu przy ul. Św. Tomasza 26; można je rezerwować telefonicznie: 12 421 25 00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski