Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwonie - piękny wygląd i zniewalający zapach

(DD)
Dodatkową zaletą piwonii jest fakt, że nie są trudne w uprawie
Dodatkową zaletą piwonii jest fakt, że nie są trudne w uprawie Fot. 123RF
Kwiaty ozdobne. Chińczycy uprawiali piwonie już 1500 lat temu. Miały wartość złota i były tak cenione, że przekazywano je w spadku lub posagu.

W Europie popularność zyskały w XVIII wieku. Łacińska nazwa Paeonia wywodzi się z greckiego paionia (Pajon to przydomek Apolla) i oznacza kwiat Apollina, boga Słońca.

Piwonia należy do rodziny piwoniowatych, która liczy ok. 40 gatunków. Część z nich to krzewy, dorastające do wysokości 3 metrów; wiele gatunków jest też bylinami. Gatunki ozdobne bardzo chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. Pięknie kwitną, a ich zapach oszałamia. Kwiaty piwonii mogą być białe, różowe, purpurowe lub żółte, występują także mieszańce dwubarwne.

Piwonia preferuje stanowisko słoneczne, choć może rosnąć także w półcieniu, jeśli przynajmniej przez połowę dnia będzie oświetlana przez słońce. Rośliny lubią otwartą, jednak osłoniętą od wiatru przestrzeń. Nie są wybredne, mogą rosnąć niemal na każdej glebie. Z pewnością jednak idealnym podłożem są gleby żyzne, średnio zwięzłe.

Postarajmy się, aby zawierały też dużo próchnicy - piwonie to docenią! Należy natomiast unikać ziemi podmokłej, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie korzeni rośliny. Na glebach gliniastych należy zapewnić piwonii głęboki drenaż. Roślina dobrze się czuje zarówno na podłożu lekko kwaśnym, obojętnym, jak i lekko zasadowym.

Piwonie mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 10-15 lat. Na wiosnę można zasilić roślinę granulowanymi nawozami mineralnymi (powinny zawierać dużo fosforu, a mało azotu), jednak najlepiej stosować nawozy naturalne. Jesienią warto zastosować ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem (należy go dobrze przekopać z ziemią).

Na przełomie sierpnia i września możemy rozmnożyć piwonie poprzez podział karp. Do rozmnażania nadają się rośliny przynajmniej pięcioletnie. Przy wykopywaniu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić ich kruchych korzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski