PKP sprzedaje mieszkania. Zobacz, na jakich warunkach i w...

PKP sprzedaje mieszkania. Zobacz, na jakich warunkach i w jakich cenach są mieszkania od PKP

Katarzyna Piojda

Polska

Aktualizacja:

Polska

Mieszkania w blokach kolejowych

Mieszkania w blokach kolejowych, jeśli są wystawione na sprzedaż, mają z reguły znacznie niższą cenę wywoławczą, niż podobne lokale na otwartym rynku. Zdjęcie ilustracyjne: bloki kolejowe we Wrocławiu. ©Marcin Osman

Mieszkania, oprócz tych dostępnych na wolnym rynku, sprzedawane są nie tylko przez komorników, lecz też przez gminy, nawet przez urzędy skarbowe. Od Polskich Kolei Państwowych także jest szansa kupić nieruchomość. Wyjaśniamy, na jakich zasadach transakcja jest prowadzona.
Mieszkania w blokach kolejowych

Mieszkania w blokach kolejowych, jeśli są wystawione na sprzedaż, mają z reguły znacznie niższą cenę wywoławczą, niż podobne lokale na otwartym rynku. Zdjęcie ilustracyjne: bloki kolejowe we Wrocławiu. ©Marcin Osman

Jednopokojowe mieszkanie w Toruniu, 33 metrów kwadratowych, w starym budownictwie, w piętrowym (parter i piętro) bloku, ma cenę wywoławczą 88 tysięcy złotych. 20-metrowe mieszkanie w gminie Grajewo (województwo podlaskie) zostanie sprzedane, jeśli znajdzie się chętny dać za nie minimum 40 tys. zł. Mieszkanie przy ul. Grójeckiej w Warszawie ma powierzchnię prawie 28 mkw., a jego pierwsza cena to 240 tys. zł.
Lokum od PKP można nabyć nawet za 13 tys. zł. Taka nieruchomość czeka choćby w Wałbrzychu – ma niespełna 20 metrów kwadratowych. A przecież w podobnej cenie to czasem blaszanego garażu nie udaje się kupić.

Pula tańszych mieszkań


PKP SA sprzedaje mieszkania, należące do kolei, ale niezamieszkane przez najemców. Obecnie koleje zamierzają zbyć około 700 takich mieszkań. To zarówno lokale w dużych miastach, jak i w małych, liczących kilkuset mieszkańców, miejscowościach. Wspólną cechą jest konkurencyjna cena, w stosunku do ofert na wolnym rynku, lokalizacja zazwyczaj blisko dworca i niski standard. Coś jednak kosztem czegoś: bywa, że mieszkanie, kupione z zasobów PKP, jest przeciętnie o 20 procent tańsze, niż gdyby pojawiło się ono na otwartym rynku nieruchomości.

Lokum prosto z przetargu


Koleje wystawiają mieszkania na sprzedaż w drodze przetargu. To zazwyczaj przetargi ustne, nieograniczone. Zainteresowani zakupem mogą sprawdzić aktualne oferty na stronie pkpsa.pl, w zakładce "Przetargi – nieruchomości". Pomocna jest tutaj wyszukiwarka. Konkretny przetarg można znaleźć m.in. wpisując województwo lub miejscowość, w której wystawione są na sprzedaż domy, zaznaczając kategorię (sprzedaż czy wynajem) albo cenę wywoławczą.

Zdarza się, że nie zgłosi się żaden potencjalny kupiec. Innym razem zainteresowanych zgłasza się tak wielu, że cena wzrasta do takiej, jakby lokal mieszkalny był sprzedawany na normalnym rynku.

Zasady prowadzenia przetargu


Każdy przetarg ma swój regulamin. Wszystko musi odbywać się drogą oficjalną. Zastosowanie tutaj mają przepisy "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11 września 2009 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych".

W przetargu może startować osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale wykluczeni są członkowie zarządu PKP i jej organu nadzorującego oraz osoby, mające związek z organizacją przetargu. Kto planuje uczestniczyć w przetargu, musi zgłosić swój udział oraz wpłacić wadium w określonej kwocie na rachunek bankowy, wskazany przez koleje. Specjalnie powołana komisja przetargowa prowadzi przetarg. Czuwa ona nad prawidłowym przebiegiem czynności, a po zakończeniu przetargu sporządza odpowiedni protokół.

Po wygranym przetargu na mieszkanie kolejowe


Jeśli wyłoniono nabywcę (zaproponował najwyższą cenę za nieruchomość), musi on zapłacić cenę nabycia powiększoną o należny podatek VAT, ale pomniejszoną o wcześniej wpłacone wadium. Jest zobowiązany tego dokonać w terminie, podanym przez prowadzącego przetarg. Wadium wygrywającego przetarg będzie przekazane bowiem na poczet ceny nabycia mieszkania, natomiast pozostałym uczestnikom licytacji i oferentom, którzy nie zostali dopuszczeni do przetargu, zostanie ono oddane w ciągu tygodnia po rozstrzygnięciu przetargu. Kto wygrał przetarg, ale uchyla się od dokonania pozostałej części wpłaty lub unika zawarcia notarialnej umowy zbycia, traci wadium. PKP zastrzega sobie prawo odwołania przetargu bez podania przyczyny.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!