MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Międzynarodowy Turniej Rycerski im. Zawiszy Czarnego

BES
Fot. Jakub Błażusiak
Fot. Jakub Błażusiak
Turniej zaplanowany jest na trzy dni 25, 26 i 27 sierpnia. - Przed rokiem w naszym turnieju brało udział tylko rycerstwo polskie, w tym zapowiadają się już Niemcy z dwóch bractw rycerskich. Rozmowy jeszcze trwają - informuje Andrzej Popławski, rycerz ze Stowarzyszenia "Rodowcy", działającego przy nowotarskiej parafii św. Jadwigi Królowej Polski. Co istotne, turniej ten będzie się odbywał pod patronatem znanych w świecie turniejów Gniewskich, i to przede wszystkim dlatego, będzie miał rangę międzynarodowego.

Fot. Jakub Błażusiak

CZORSZTYN. Pod zamkiem już z końcem sierpnia zagości I Międzynarodowy Turniej Rycerski im. Zawiszy Czarnego. Rycerze będą się zmagać w wielu spektakularnych konkurencjach, walcząc pieszo i na koniu, mieczami i na kopie

Tegoroczny turniej, co warto przypomnieć, będzie już drugim z kolei turniejem konnym, a trzecim pieszym. Patronat honorowy nad nim sprawuje wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach. Honorowo, ale i też materialnie oraz jako historyk z wykształcenia, wspiera rycerzy poseł Edward Siarka. Patronuje mu też Pieniński Park Narodowy, hotel "Kinga" i wydawnictwo "Biały Kruk" z Krakowa.

Turniej pieszy będzie się odbywał na zamku, konny już na pobliskim placu hotelu Kinga. To tu w szranki staną rycerze do walki na kopie. Rywalizacja będzie trwała trzy dni. Rycerze będą się zmagać w walce pieszej na miecze krótkie i długie oraz w walce konnej. Nie zabraknie tu konkurencji sprawnościowych, takich jak: zbieranie pierścieni podczas jazdy i ścinanie główki kapusty, co z reguły jest bardzo widowiskowe. Jedną z ciekawszych konkurencji sprawnościowych będzie tzw. "saracen". Rycerze będą musieli w taki sposób uderzyć z drążek, by nie spaść z konia. Konno będą też ścinać łozy, czyli gałęzie umieszczone w kółeczku.

Główny turniej będzie polegał przede wszystkim na kruszeniu kopii i wysadzaniu konkurenta z siadła. Nie są to łatwe zadania; aby je wykonywać sprawnie, potrzebna jest długa, kilkuletnia nauka. Teraz w Polsce jest tylko 12 jeźdźców, potrafiących wykonywać najtrudniejsze konkurencje na koniu. Będzie ich można podziwiać w Czorsztynie.

Turniejowi mają towarzyszyć oczywiście atrakcje gastronomiczne.

(BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski