18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac bez samochodów

TYM
- Celem przebudowy placu jest uporządkowanie tego terenu, ograniczenie na nim ruchu samochodowego kosztem zwiększenia ruchu pieszego i odpowiednie wyeksponowanie Pałacu Wielkopolskich oraz powstającego wystawowo-informacyjnego pawilonu Wyspiańskiego. Na razie został złożony wniosek o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przebudowy placu. Chcielibyśmy, aby inwestycja została przeprowadzona na wiosnę i zakończyła się w czerwcu tego roku wraz z oddaniem do użytku pawilonu Wyspiańskiego - informuje Joanna Niedziałkowska, z-ca dyrektora Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Podziemny parking pod Urzędem Miasta?

Znaczne ograniczenie ruchu samochodowego na placu Wszystkich Świętych zakłada koncepcja jego przebudowy. Trwają też poszukiwania w jego rejonie miejsca na parking podziemny albo naziemny.

Koncepcja, opracowana na zlecenie KZK przez firmę "Arkona" Pracownie Konserwacji Zabytków, przewiduje likwidację drogi dojazdowej - prostopadłej do ul. Grodzkiej - pod Pałac Wielkopolskich, w którym mieści się Urząd Miasta Krakowa. Drogę w tym miejscu zastąpi ciąg pieszy ułożony wzdłuż pawilonu wystawowo-informacyjnego. Pod Urząd Miasta i pawilon będzie natomiast możliwy dojazd od strony ul. Franciszkańskiej. Pod urzędem zostanie wyznaczonych też kilkanaście miejsc parkingowych.
Plac zostanie także poszerzony o dodatkowy ciąg spacerowy od strony ul. Franiszkańskiej. W tym celu dla ruchu pieszego będzie zaadaptowany jeden pas tej ulicy, biegnący na odcinku od Pałacu Wielkopolskich do ul. Grodzkiej. Samochody będą się więc poruszać po torowisku. Nawierzchnię jezdni na placu planuje się wymienić na kostkę granitową, a chodniki mają być z porfiru.
W centralnej części placu, który powstał w XIX wieku po wyburzeniu istniejącego na jego miejscu kościoła Wszystkich Świętych, ma powstać niewielka płaskorzeźba, na której będzie emitowany okresowo hologram tej świątyni. Płaskorzeźba znajdzie się na wprowadzonej na placu nawierzchni w części istniejącego zieleńca. Pozostawiona część zieleńca zostanie uporządkowana. Zmieni się również mała architektura. Pałac Wielkopolskich, pawilon Wyspiańskiego oraz plac uzyskają nową iluminację.
Zakaz parkowania planuje się również wprowadzić w sąsiedztwie pomnika Józefa Dietla. Dopuszczony będzie natomiast ruch wokół pomnika. Przy placu Wszystkich Świętych pozostanie też przystanek tramwajowy.
W planach jest również drugi etap inwestycji, który zakłada utworzenie miejsc parkingowych w rejonie placu Wszystkich Świętych.
-Rozważanych jest wiele wariantów. Budowa parkingu podziemnego podplacem raczej nie wchodzi wgrę ze względu namożliwość odnalezienia podziemią wtym miejscu licznych reliktów. Jest jednak pomysł, aby podziemny parking powstał podczęścią budynku Urzędu Miasta Krakowa. Być może naziemny, kilkukondygnacyjny parking udałoby się ulokować nadziałce pomiędzy Pałacem Wielkopolskich apowstającym pawilonem Wyspiańskiego. Nie możnawykluczyć jakiejś innej lokalizacji wokolicy urzędu. Wciąż zastanawiamy się nadwyborem odpowiedniego miejsca - mówi Joanna Niedziałkowska. (TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski