Płaca minimalna 2019: Solidarność chciała wzrostu o 178 zł....

Płaca minimalna 2019: Solidarność chciała wzrostu o 178 zł. Rząd dał ostatecznie dał 2250 zł i 14,70 na godzinę 12 09 2018

KS

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Płaca minimalna 2019 na pewno wzrośnie. Już wiadomo o ile. Wczoraj zapadła ostateczna decyzja. Płacę minimalną podniesiono do kwoty 2250 złotych. Stawkę ustalono we wtorek na posiedzeniu rządu. Początkowo Solidarność chciała podwyżki o 178 zł - wzrost o 8,5 %, ministerstwo pracy proponowało jednak mniej - wzrost o 120 zł. Ostatecznie podniesiono płacę minimalną do kwoty 2250 zł. Minimalna stawka godzinowa ma wynieść 14.70 zł. Płaca minimalna wzrośnie na rękę, na etacie oraz umowach o dzieło i zlecenie. Ostateczna decyzja miała zapaść najpóźniej 15 września.
Płaca minimalna 2019: Solidarność chciała wzrostu o 178 zł. Rząd dał ostatecznie dał 2250 zł i 14,70 na godzinę 12 09 2018
1/10

Przejdź do
galerii zdjęć

PŁACA MINIMALNA 2019: JEST DECYZJA


Płaca minimalna 2019:W przyszłym roku zarobimy co najmniej 2250 zł i 14,70 na godzinę. To wzrost o 150 złotych w porónaniu do roku poprzedniego.

Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów żeby zarekomendować wyższą niż planowaliśmy płace minimalną na poziomie 2250 złotych- powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w Łodzi


Rząd miał czas na ustalenie minimalnej płacy do 15 września.

Wcześniejsze spekulacje o płacy minimalnej 2019


Płaca minimalna ma wynieść 2220 zł od 1 stycznia 2019 roku, a minimalna stawka godzinowa 14,5 zł. To o 120 zł więcej niż w 2018 r. - taką kwotę podał na Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Mateusz Morawiecki, a wcześniej resort pracy kierowany przez Elżbietę Rafalską. Jest to propozycja, która zostanie przedstawiona na dzisiejszym spotkaniu Rady Ministrów. Solidarność początkowo postulowała wzrost o 178 zł. Teraz chce wzrostu płacy minimalnej 2019 nie mniejszego niż 2255 zł. Wcześniejsze rozmowy określiła mianem konstruktywnych, aczkolwiek nie do końca satysfakcjonujące.

STAWKA MINIMALNA ZA PRACĘ: NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRACODAWCYProponowana kwota została przedstawiona do konsultacji zarówno związkom zawodowym jak i środowiskom pracodawców. Wiadomo już, że stawka płacy minimalnej 2019 nie podoba się ani jednym, ani drugim. Solidarność chciałaby, aby minimalna stawka wyniosła 2278,5 zł, a OPZZ postuluje 2383 zł. Związki dążą bowiem do tego, aby w jak najkrótszym czasie płaca minimalna sięgała 50 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce.Z zaproponowanej przez rząd nowej stawki płacy minimalnej nie są zadowoleni też pracodawcy, dla których jest ona za wysoka. Dlatego tegoroczne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego może nie należało do łatwych. Zbyt duże rozbieżności sprawiają, że ostateczną decyzję o nowej stawce płacy minimalnej i minimalnej stawce godzinowej rząd podejmie samodzielnie jesienią w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą, podwyżka płacy minimalnej powinna wynieść w przyszłym roku minimum 117 zł. Z najnowszych informacji wynika, że rząd zaproponuje 2220 płacy minimalnej

Wzrost płacy minimalnej dla pracowników etatowych pociągnie za sobą jednocześnie wzrost minimalnej stawki godzinowej.
Płaca minimalna na 2019 roku we wtorek zajmie się Rada Ministrów na kolejnym posiedzeniu. Wówczas dowiemy się, czy propozycja minister Rafalskiej zostanie poparta przez cały rząd.

W poniedziałek, 11.06.2018 minister Elżbieta Rafalska powiedziała: Mój resort zaproponował wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2250 zł. Propozycja nie została zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów

PŁACA MINIMALNA 2019: ILE NA RĘKĘ


Jeśli płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł brutto, to pracownik na rękę może się spodziewać wynagrodzenia na poziomie około 1634 zł. Z kolei jeśli stawka brutto za godzinę to 14,7 zł , to pracownik na rękę może liczyć na 12 zł przy umowie o dzieło i 9 zł na umowie zlecenie.

PŁACA MINIMALNA 2018: NETTO, NA GODZINĘ, ETAT, ILE NA RĘKĘ [PŁACA MINIMALNA W POLSCE 2018 ILE WYNOSI?]


AKTUALIZACJA: PŁACA MINIMALNA 2018 W GÓRĘ
Płaca minimalna 2018 wzrosła 1 stycznia. Pracownicy etatowi teraz mogą liczyć minimum na 2100 zł brutto, czyli o 100 zł więcej niż w 2017 roku. Większa jest także minimalna stawka godzinowa, która po zmianach podskoczyła do 13,7 zł.

Przypomnijmy jednak, że nowa płaca minimalna jest niższa od tej postulowanej przez związkowców z OPZZ i FZZ, którzy liczyli na podwyżkę do około 2220 zł brutto, ale jest również wyższa, niż proponowana przez środowiska pracodawców, którzy proponowali płacę minimalną zaledwie na poziomie 2050 zł.

Sonda

Czy wyższa płaca minimalna jest zadowalająca?Ile wynosi płaca minimalna 2019?Płaca minimalna 2019: ile na rękę?Wcześniej pisaliśmy
PŁACA MINIMALNA 2018: NETTO, NA GODZINĘ, ETAT, ILE NA RĘKĘ [PŁACA MINIMALNA W POLSCE 2018 ILE WYNOSI?]
Przed wakacjami polski rząd zaproponował zwiększenie płacy minimalnej dla osób zatrudnionych na etacie do 2080 zł, resort minister Rafalskiej postanowił jednak pójść dalej i pomimo rządowych założeń przedstawił projekt rozporządzenia, w którym płaca minimalna wynosi 2100 zł. To znaczy, że "na rękę" pracownik dostanie minimum około 1530 zł. To o ponad 50 zł więcej niż przed rokiem.

Spór o płacę minimalną


CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zakaz handlu w niedziele: WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH + NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU 2018


Warto dodać, że minimalna płaca 2018 dotyczy również pracowników zatrudnionych na pół etatu. Co łatwo policzyć, dostaną oni brutto 1 050 zł.


Resort minister Rafalskiej postanowił, że minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13.70 zł. To o 20 gr więcej niż jeszcze w rząd zakładał przed wakacjami i o 70 gr więcej niż wynosiła płaca minimalna za godzinę w 2017 roku.

Podniesienie płacy minimalnej idzie w parze z waloryzacją emerytur.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wypowiedziała się w sprawie marcowej waloryzacji emerytur:

W tym roku wskaźnik waloryzacji jak prognozował mój resort miał wynieść 2,7 proc., a prawdopodobnie, jak podają wstępne dane GUS, wskaźnik ten będzie wynosił 2,9 proc. Jest to wskaźnik inflacji i 20 proc. udziału we wzroście wynagrodzenia. Oznacza to, że osoby, które otrzymują minimalna emeryturę- 1000 zł brutto- otrzymają 27 albo 29 zł. Jeżeli ktoś ma emeryturę 2 tys. zł, to będzie to pięćdziesiąt parę złotych. To jest najwyższa waloryzacja w ciągu ostatnich pięciu lat i ta waloryzacja będzie kosztowała budżet państwa ponad 5 mld 400 mln zł, a więc znacznie więcej, niż ubiegłoroczna waloryzacja, która mówiła o tym, że zwaloryzowanie emerytury nie może być mniejsze niż 10 zł brutto. Dzisiaj te kwoty wyjściowe może nie są satysfakcjonujące emerytów, ale są znacznie większe i globalnie ten wydatek przekracza kwotę ponad 5 mld zł. Jeżeli do tego dodamy, że w 2018 roku te wydatki za przywrócenie wieku emerytalnego wynoszą 10 mld, to już mamy na politykę senioralną ponad 15 mld zł.(...)Od 1 marca wyrównanie otrzymają również ci emeryci, którzy mieli renty z tytułu niezdolności do pracy i nie spełnili wymaganego stażu pracy, bo byli na rencie. Dostaną wyrównanie do minimalnej emerytury i będzie to wyrównanie dla 100 tys. osób za cały poprzedni rok. Jednorazowo będą to spore kwoty, prawdopodobnie ponad 1000 zł.

ZOBACZ TAKŻE
Płaca minimalna 2017
Minimalna emerytura 2017
500 PLUS: NOWE ZASADY


Płaca minimalna 2018: Ostateczna decyzja we wrześniu
Swój głos w kwestii wzrostu płac Polaków mają także związkowcy i pracodawcy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych wspólnie wystąpiły z propozycją podniesienia kwoty do 2220 zł, „Solidarność” zaproponowała z kolei 2160 zł. Jak widać, oba związki zgodnie nie zgadzają się z rządowymi propozycjami i starają się wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki. Druga strona, czyli pracodawcy postulują za to kwotę 2050 zł, co jest najniższym wymaganym wzrostem, uwzględniając zobowiązujące do podniesienia płacy minimalnej wyniki gospodarcze.

Ostateczną decyzję w sprawie kwoty płacy minimalnej podejmie jednak rząd, bowiem na forum Rady Dialogu Społecznego strony nie doszły do porozumienia. Informacji o tym ile będą zarabiać Polacy w przyszłym roku możemy spodziewać się po wakacjach.

Od 1 stycznia 2017 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2 tys. zł. W porównaniu z 2016 rokiem był to wzrost o 8,1 proc.

PŁACA MINIMALNA 2018: KARY DLA PRACODAWCÓW


Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo do niezapowiedzianych kontro pracodawców w zakresie przestrzegania prawa pracy i legalności zatrudnienia. Kontroli PIP-u można się spodziewać o każdej porze. Inspektorzy mogą nałożyć na nieuczciwego pracodawcę karę w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł oraz nakazać wypłatę pracownikowi zaległego wynagrodzenia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
Komentarze (241)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obiektywne spojrzenie

Kasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Niech w rządzie jest mniej posłów. Dajcie im minimalne wynagrodzenie, podroze do sejmu pociągami i autobusami a nie limuzynami, doplaty do dojazdow i jedzenie na stolowce i koniec. Wtedy dopiero...rozwiń całość

Niech w rządzie jest mniej posłów. Dajcie im minimalne wynagrodzenie, podroze do sejmu pociągami i autobusami a nie limuzynami, doplaty do dojazdow i jedzenie na stolowce i koniec. Wtedy dopiero zrozumieją jak ciężko jest dac radę. Rząd wychwala się zaslugami i przyznaje sobie premie. Co robicie dla normalnego Kowalskiego? Ile już ludzi pracuje na Zachodzie? po co mają wracać? zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
solid, dpd, sieciówki wygrywają w polsce średnie firmy padna usługi.

majorek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

niech rząd w końcu odczepi sie od pracodawców to my was karmimy wogóle. to z naszych podatków bierzecie nawet po kilkanaście tysięcy. to przez wasze decyzje padamy bo kto za ochronę zapłaci?...rozwiń całość

niech rząd w końcu odczepi sie od pracodawców to my was karmimy wogóle. to z naszych podatków bierzecie nawet po kilkanaście tysięcy. to przez wasze decyzje padamy bo kto za ochronę zapłaci? wszyscy rezygnują i robia monitoring który nie jest opłacalny . abonament miesięczny to tylko 20 30 zł miesięcznie. I tak poslowie ani senatorowie takich artykułów nie czytają. :) Robią co chcą , a nasze dzieci studiują bez pomocy finansowej uczą się jedzą obiady w szkołach dzięki nam. Dajcie żyć naszym dzieciom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Podniesiesz stawkę dla firm to pójdą do sieciówki bo ma wsparcie jako duży pracodawca np solid, dpd, z korzeniami w generalicji .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
15 llat w unii

Kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

A płaca minimalna 370 euro. Tak powinny brzmieć slogany na bilboardach, ale tego żadne ugrupowanie polityczne nie zrobi, ponieważ nalezą do tej samej uprzywilejowanej i hermetycznej społeczności od...rozwiń całość

A płaca minimalna 370 euro. Tak powinny brzmieć slogany na bilboardach, ale tego żadne ugrupowanie polityczne nie zrobi, ponieważ nalezą do tej samej uprzywilejowanej i hermetycznej społeczności od lat wyzyskującej 99,9% ludności której "zarządzają" kolejne zmiany, której rzucają okruszki aby stworzyć wrażenie pracowania nad poprawą jakości życia przeciętnego polaka. Ten naród w końcu się załamie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
LIBEr SSoCJAL RUssoRTOWY PO BAHORACH BALCYRKA

777 HERB OLIGO anarHI WSI PO BULLoWATY =czeKO ORZEU (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

KOpytTOlizm =WOL NY RYNEK A PRawo USTAWIA CUREW I ZOOraDNY OSZUSST i POLACTWA cFUNiAK a sPRawIEDLIWOSC TO UKŁAD ZAM I KASSA PO TUPIE PLEBEJSTWA SUwereNA=10MLN NA STAŁY UMOWIE RESZTA UKRY BO LICZT...rozwiń całość

KOpytTOlizm =WOL NY RYNEK A PRawo USTAWIA CUREW I ZOOraDNY OSZUSST i POLACTWA cFUNiAK a sPRawIEDLIWOSC TO UKŁAD ZAM I KASSA PO TUPIE PLEBEJSTWA SUwereNA=10MLN NA STAŁY UMOWIE RESZTA UKRY BO LICZT SIE TYLKO BIUSSNESOWA ELYTA A RZOND DBA TylKO O BUDRZETUFKE TYlKO TYLE MOrzE A LUDZI NIE MORZNA P0lICZYĆ UJNIA JEWRIPIEJSKA ZAB RUniŁA 28MLN SŁABSI EMIgRUJoM LUB UMIERAJOM Z POLACKIEGO UBuSSTWA.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
martin

mart (gość)

Zgłoś naruszenie treści

i co mam sie cieszyc brutto to powinno byc minimum 3000 co z tego jak podwyzki sa produktow robia daja ludzia grosze czyli za jakie 15 lat bede zarabil godnie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Płaca

ktosiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wiecie ile zarabia kierowca karetki pogotowia w Toruniu. Już wam odpowiadam najniższą krajową i nikogo to nie obchodzi


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sanepid

ppp (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wiesz ile zarabia pracownik Sanepidu po 30 latach pracy? 1700 zł.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Płaca

ktosiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

I co codziennie walczysz o życie drugiego człowieka w ekstremalnych warunkach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Janusze negocjacji

ppp (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kto zaczyna negocjacje od niższej stawki a później zwiększa? :D I wiadomo, że stawkę negocjowaną druga strona będzie chciała obniżyć...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oto ile wyniesie stawka za h

$$ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

moja obecnie to 6,25 netto i tak będzie dalej, takie sprytne są firmy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ta organizacja polityczno-koscielna bez żadnych konsekwencji

propagandowe szambo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

zniszczyła całą siatkę płac. Teraz czy to kierownik, czy robotnik bez stażu i kwalifikacji zarabiają tyle samo po to żeby były większe wpływy z podatków, na których pasożytują biurwy urzędnicze i...rozwiń całość

zniszczyła całą siatkę płac. Teraz czy to kierownik, czy robotnik bez stażu i kwalifikacji zarabiają tyle samo po to żeby były większe wpływy z podatków, na których pasożytują biurwy urzędnicze i etatowi działacze.
Pokazuje się jak rosła minimalna płaca a kto pokaże jak rosły w tym czasie koszty utrzymania ? A kto pokaże jak w tym czasie spadały siły nabywcze rent i emerytur ? A kto pokaże ile w tym czasie straciła kadra inżyniersko-kierownicza w stosunku do minimalnej płacy ?zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WTF

ppp (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wykształcona kadra kierownicza z doświadczeniem w dobrej firmie zarabia dobrze i bardzo dobrze. No chyba że jest się kierownikiem tylko z nazwy, bo akurat takie stanowisko po prostu musi istnieć. A...rozwiń całość

Wykształcona kadra kierownicza z doświadczeniem w dobrej firmie zarabia dobrze i bardzo dobrze. No chyba że jest się kierownikiem tylko z nazwy, bo akurat takie stanowisko po prostu musi istnieć. A równanie płac to wymysł PRL - przypomnij sobie historię. A urzędnicy nie pasożytują, bo pensje są bardzo niskie, przez wiele lat były zamrożone i każdy jeśli ma okazję, to ucieka do lepiej płatnej pracy. W Sanepidzie kierownik po 30 latach pracy zarabia 1700 zł. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WTF

ppp (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Prawdziwa kadra kierownicza z wykształceniem i doświadczeniem w dobrej firmie zarabia dobrze i bardzo dobrze. No chyba, że jest się kierownikiem tylko z nazwy... A równanie płac, to jest wymysł PRL...rozwiń całość

Prawdziwa kadra kierownicza z wykształceniem i doświadczeniem w dobrej firmie zarabia dobrze i bardzo dobrze. No chyba, że jest się kierownikiem tylko z nazwy... A równanie płac, to jest wymysł PRL - przypomnij sobie historię.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
podwyzki cen

marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

wieksza stawka oznacza wyzsze ceny, wyzszy podatek vat w cenach i znow artykuly spozywcze podrozeja ,czyli nikt wiecej nie zarobi.Skozysta tylko panswo.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I wzrośnie fikcja płacowa.

dobra zmiana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

I wzrosną opłaty kościelne bo narodowi się coraz lepiej powodzi, zwłaszcza temu co ma 5-10 dzieci na utrzymaniu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
///

niezadowolona (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

Jak ludzie uczciwie pracują to nie ma dla nich kasy, kłócą się o 30 zł, ale na 500+ itp. to jest kasa! Niech ludziom dają zarobić godziwie, to nie trzeba będzie takich "programów", bo nie jedni...rozwiń całość

Jak ludzie uczciwie pracują to nie ma dla nich kasy, kłócą się o 30 zł, ale na 500+ itp. to jest kasa! Niech ludziom dają zarobić godziwie, to nie trzeba będzie takich "programów", bo nie jedni się pozwalniali z pracy , bo po co mają rano wstawać i się męczyć? Niech inni na nich robią ! zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zgadzam

anita (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

się,właśnie,skąpią dla pracowników,dla emerytów,niepełnosprawnych,ale dla patoli mają


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kuharz

łukasz słomczewski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

hciałbym zarabiacz 1000 5000złotyh

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo