Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacą policji za dodatkowe patrole

Redakcja
Na taki pomysł wpadły władze Bukowna i Bolesławia. Obydwie gminy zaplanowały w swych tegorocznych budżetach pieniądze na pomoc dla policji, jako "rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczającej normę", jak napisano w uchwale rady. Bukowno dało 10 tys. zł, Bolesław 12 tys. zł. Z dodatkowych patroli zadowoleni są mieszkańcy, bo piesze patrole policjantów ubranych w czarne "moro" częściej widać na ulicach. Zadowoleni są policjanci, bo mogą dorobić do pensji.

Na ulicach Bukowna i Bolesławia są dodatkowe patrole policyjne. Fot. Jacek Sypień

BUKOWNO. BOLESŁAW. Jak sprawić, aby na ulicach było więcej patroli policyjnych? Trzeba im za to zapłacić

- Wcześniej fundowaliśmy, jako miasto dwa etaty w miejscowym komisariacie policji, ale nie do końca się to sprawdzało. Dlatego postanowiliśmy zmienić formułę współpracy i zawarliśmy porozumienie z komendą powiatową policji dotyczące dodatkowych służb. Na mocy tego porozumienia, my wskazujemy miejsce i czas dodatkowego patrolu. Najczęściej jest to związane z organizowanymi w mieście imprezami kulturalnymi. Dodatkowe patrole pojawiają się także w miejscach bardziej zagrożonych przestępczością - mówi Mirosław Gajdziszewski, burmistrz Bukowna. Dodatkowe patrole pojawiały się najczęściej w centrum Bukowna, w okolicach ul. Niepodległości, Wojska Polskiego, Zwycięstwa i Nowej.

Taki system funkcjonuje od 2008 roku i sie sprawdził. Dotacja, jaką przekazuje miasto wystarcza na pokrycie kosztów około 35 dodatkowych patroli dwóch policjantów w ciągu roku.

- Piesze patrole mają możliwość szybkiej, natychmiastowej interwencji, gdy coś się dzieje. Poza tym są widoczne przez mieszkańców, którzy mogą zgłosić bezpośrednio swe uwagi - mówi mł. asp. Łukasz Czyż, rzecznik olkuskiej KPP.

Jak mówi burmistrz Gajdziszewski, jeśli będą dodatkowe środki w budżecie, to w przyszłym roku dotacja zostanie zwiększona. Dodatkowe patrole, to nie jedyny sposób na zwiększenie stanu bezpieczeństwa w mieście. Służy temu działający od kilku lat system monitoringu wizyjnego składający się z 17 kamer stacjonarnych i obrotowych. Podgląd z kamer jest w urzędzie, a całodobowo w komisariacie policji. Takiego systemu monitoringu nie ma żadna z gmin powiatu olkuskiego. W Wolbromiu od kilku lat działa zalążek systemu monitoringu składający się z trzech kamer zamontowanych na budynku magistratu. Od kilku lat mówi się o konieczności poszerzenia systemu i zainstalowaniu kolejnych 16 kamer. Jak na razie jest to w sferze planów. W Olkuszu, przed ponad dwoma laty miejscowa "komunalka" zamontowała 13 kamer na placu targowym przy ul. Sławkowskiej. Kamery mają się także pojawić na olkuskiej starówce w ramach prowadzonego programu rewitalizacji.

Zresztą władze Bukowna i Bolesławia pomagają policji nie tylko płacąc za dodatkowe patrole. W ub. roku gmina Bolesław kupiła za ponad 32 tys. zł wideorejestrator, który został zamontowany w policyjnej skodzie superb. Bukowno dało 10 tys. zł na wyposażenie pomieszczenia aneksu socjalnego w miejscowym komisariacie. W tym roku władze Bukowna przeznaczyły 12 tys. zł na zakup metalowych szaf BHP do komisariatu. W bukowieńskim komisariacie, który obsługuje obydwie gminy pracuje ponad 20 policjantów.

Fundowanie etatów policyjnych przez samorządy zdarza się sporadycznie. Na ponad 103 tys. policjantów w Polsce, 238 etatów policji finansują samorządy lokalne.

Jacek Sypień

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski