Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga nauczycielskich zwolnień chorobowych. Będą kontrole

Agnieszka Maj
We wrześniu 793 nauczycieli w Krakowie było na L4. Miasto chce sprawdzić, czy do zwolnień doprowadziła np. grypa
We wrześniu 793 nauczycieli w Krakowie było na L4. Miasto chce sprawdzić, czy do zwolnień doprowadziła np. grypa Fot. Grzegorz Mehring
Edukacja. Nauczyciele przypuszczają, że wzrost liczby L4 w szkołach może być spowodowany lękiem przed agresywnymi uczniami.

Katarzyna Cięciak, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji, wysłała do dyrektorów wszystkich szkół i przedszkoli pismo z prośbą o skontrolowanie nauczycielskich zwolnień lekarskich. Okazało się bowiem, że po tym, jak pedagodzy wrócili z wakacji, część z nich od razu poszła na chorobowe.

We wrześniu tego roku aż 793 nauczycieli było na L4. Tymczasem z budżetu Krakowa za zwolnienia trzeba płacić podwójnie: chorującym, a także tym, którzy ich zastępują.

- Skala zwolnień chorobowych jest większa niż w poprzednich latach. To niepokojące zjawisko, dlatego poprosiliśmy dyrektorów o kontrolę - mówi wiceprezydent Katarzyna Cięciak. Dyrektorzy mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o sprawdzenie, czy nauczyciel naprawdę jest chory.

Liczba lekarskich zwolnień nauczycielskich rośnie. W ciągu ubiegłego roku szkolnego było ich ok. 5,5 tys., natomiast w poprzednim ok. 4,9 tys. Nauczyciele wzięli więc o ok. 600 zwolnień więcej.

W dodatku są w Krakowie placówki, w których tych zwolnień jest znacznie więcej niż w innych i ta liczba jest z roku na rok coraz większa.

Dyrektorzy szkół uważają jednak, że nie ma problemu.

- We wrześniu na zwolnieniu przebywało u nas tylko dwóch nauczycieli - mówi Anna Kalafar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7

Gabriela Olszowska, dyrektor Gimnazjum nr 2, zapewnia, że obawy magistratu o fikcyjne zwolnienia są przesadzone. - Być może są tacy nauczyciele, którzy nadużywają zwolnień i miasto, które finansuje szkoły, ma prawo to kontrolować. Natomiast należy pamiętać, że mamy sezon grypowy, a nauczyciele to grupa zawodowa, która nieustannie przebywa w dużych grupach dzieci, więc nic dziwnego, że są narażeni na wirusy i choroby bardziej niż inni - mówi Gabriela Olszowska.

Nauczyciele mówią, że prośba o kontrole zwolnień lekarskich została do nich wysłana przez magistrat po raz pierwszy. Twierdzą, że nagły wysyp zwolnień może być spowodowany lękiem przed powrotem do pracy.

- Praca nauczyciela jest coraz bardziej stresująca, bo dzieci robią się bardziej agresywne, a rodzice coraz bardziej roszczeniowi. Dlatego może nauczyciele nie chcą wracać do pracy - mówi jedna z nauczycielek szkoły podstawowej.

Fakt, że nauczyciele mają kłopoty w relacjach z uczniami, potwierdzają badania przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Wynika z nich, że połowa pedagogów jest przez swoich podopiecznych ignorowana: dzieci i młodzież udają, że nie słyszą, co się do nich mówi lub odmawiają wykonywania poleceń.

Jedna trzecia badanych wskazuje na niewłaściwe komentowanie działań nauczyciela przez uczniów lub używanie wulgarnych słów w jego obecności.

Zdarzają się także przypadki zastraszania i grożenia nauczycielom, agresja fizyczna i elektroniczna.

Być może z tego powodu nauczyciele biorą masowo zwolnienia lekarskie. Korzystają także z płatnych urlopów dla poratowania zdrowia. We wrześniu były na nich 182 osoby, co kosztuje budżet miasta ok. 13 mln.

- Nauczycielom przysługuje prawo do urlopów dla poratowania zdrowia. Jednak dyrektorzy też mają prawo, aby sprawdzić, czy te urlopy nie są nadużywane. Zwłaszcza że są bardzo kosztowne - mówi wiceprezydent Katarzyna Cięciak.

Od czterech lat obowiązuje w Krakowie nakaz kontrolowania przez dyrektorów szkół nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia.

Zdarza się, że z takiego przywileju korzystają nie tylko przewlekle chore osoby, ale młode matki, po macierzyńskim . Dawniej wykorzystywali to także nauczyciele obawiający się zwolnienia.

Teraz jednak - zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. - korzystanie z urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy.

Z urlopu dla poratowania zdrowia mogą skorzystać jedynie ci nauczyciele, którzy są zatrudnieni na pełnym etacie, na czas nieokreślony i przepracowali co najmniej 20 lat w szkole.

Łącznie w czasie całej kariery nauczycielom przysługuje tylko rok urlopu. W Krakowie pracuje ok. 10,8 tys. nauczycieli.

Współpraca Iwona Krzywda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski