Plan Równości Płci na AGH. Równy dostęp do karier i przeciwdziałanie molestowaniu

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wprowadziła Plan Równości Płci na lata 2022-2024 - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Głównym celem opracowanego dokumentu było wskazanie rozwiązań instytucjonalnych, które będą wsparciem dla osób studiujących i pracujących w AGH. "Chcemy, aby nasza uczelnia była miejscem równych szans, wolnym od uprzedzeń i dyskryminacji, zapewniającym bezpieczeństwo osobom pracującym i studiującym, w którym szacunek dla drugiego człowieka, równe traktowanie i poszanowanie różnorodności są ważnymi wartościami" - zapisano we wstępie do dokumentu.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Dokument opracował zespół ds. Planu Równości Płci działający na Wydziale Humanistycznym uczelni we współpracy z zespołem pełnomocniczki przewodniczącego uczelnianej rady samorządu studentów AGH ds. równości.

Plan Równości Płci dla AGH zakłada następujące cele:

  • zwiększenie świadomości wagi równego traktowania oraz wiedzy o przyczynach, skutkach i przejawach nierównego traktowania ze względu na płeć;
  • wspieranie równego dostępu do karier naukowych, procesów rekrutacji - szczególnie w obszarach, gdzie płeć jest czynnikiem różnicującym;
  • wspieranie godzenia pracy zawodowej oraz życia rodzinnego;
  • zwiększenie różnorodności, w tym równowagi płci w organach i procesach decyzyjnych;
  • zapewnienie warunków do kształcenia oraz wykonywania pracy zgodnie z regułami bezpieczeństwa i przeciwdziałania przejawom seksizmu i molestowania seksualnego.

- Zróżnicowanie płci w AGH ma miejsce w różnych obszarach. Występuje nie tylko w strukturze zatrudnienia i studiowania, ale również w przebiegu karier naukowych, organach decyzyjnych czy w doświadczeniach godzenia pracy zawodowej i życia prywatnego (tzw. work-life balance). Plan zakłada długotrwałe działania, które będą wspierać równe traktowanie na naszej uczelni. Podstawą wyodrębnienia tych działań były przeprowadzone przez zespół badania, przede wszystkim zaś formułowane w wywiadach i ankietach potrzeby i oczekiwania osób studiujących i pracujących

- podkreśliła przewodnicząca zespołu ds. Planu Równości Płci prof. Katarzyna Leszczyńska z Wydziału Humanistycznego AGH.

W badaniu opinii pracowniczej dotyczącej zagadnień związanych z Planem Równości Płci w AGH wzięło udział 2001 osób, w tym - jak przekazuje uczelnia - 52 proc. mężczyzn oraz prawie 48 proc. kobiet, osoby niebinarne stanowiły 0,3 proc. badanej grupy. Z Kolei w badaniu skierowanym do osób studiujących nieco ponad połowę (55 proc.) stanowili mężczyźni, 43 proc. kobiety, 1proc. - osoby niebinarne, natomiast 1 proc. badanych nie udzielił odpowiedzi na pytanie o płeć.

W 2021 roku w AGH wśród 2180 osób pracujących na stanowiskach dydaktyczno-badawczych (jako nauczyciele akademiccy) 30,5 proc. stanowiły kobiety, zaś 69,5 proc. mężczyźni. Kobiety zajmowały 65 proc. stanowisk administracyjnych, mężczyźni zaś 34 procent.

W 2020 roku na studiach stacjonarnych I stopnia kobiety stanowiły 35 proc. liczby studiujących, a na studiach stacjonarnych II stopnia - 41 procent. Najmniej kobiet pojawia się na wydziałach prowadzących kierunki informatyczne oraz najbardziej popularne w AGH: Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (24 proc.), Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (13 proc.), Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (14 proc.). Niemal tyle samo kobiet i mężczyzn jest natomiast wśród osób studiujących na Wydziale Metali Nieżelaznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Plan Równości Płci na AGH. Równy dostęp do karier i przeciwdziałanie molestowaniu - Gazeta Krakowska

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malek
Siedzę w pracy w jednym pokoju z moją koleżanką ze studiów, z którą byłem w tej samej grupie studenckiej. Mamy takie samo wykształcenie, takie samo stanowiska, nasze wynagrodzenia są praktycznie takie same. Ale ona MOŻE iść na emeryturę jeśli zechce, a ja nie. Tyle w temacie równouprawnienia i konstytucyjnej równości płci.
j
ja chcę za mąż !
Czy ktoś może podać chociaż jeden przykład realnego naukowego odkrycia, albo wynalazku, którego dokonała (samodzielnie - nie będąc członkiem zespołu, albo jak w przypadku M. C. Skłodowskiej, która była asystentką swojego męża i dokończyła - opublikowała wyniki jego badań) jakaś kobieta ?

A jeśli chodzi o przymusowe parytety, to może powinny być raczej najpierw wprowadzone (na próbę) z udziałem hermafrodyt ? I co to w ogóle znaczy, że będzie się zwalczać molestowanie seksualne ? To po co, że się spytam, są tam te laski (pasztety, albo nieszczęśliwe brzydule, którym nic takiego nie grozi -nawet wręcz przeciwnie, w tym pytaniu pomijam) ? Cholercia, przecież takie niewyobracane naukowczynie (wszechstronnie utalentowane -i z tyłu i z przodu), to mogą się tam biedactwa nabawić (albo już tak mają) bardzo wielu niedobrych i poważnych przypadłości. No i trzeba będzie też zmienić nazwę tej tzw. uczelni. Było AGH (z błędem ortograficznym, od ale głupie H...je), a wkrótce będzie pewnie AGD (od ale głupie Du...y).
G
Gość
Te chore męskie aspiracje wobec polityki i władzy...a co,. kobieta to człowiek drugiej kategorii?....nawet wszystkie religie za przywódcę obierają facetów...to zacofanie tkwi w głowach
G
Gość
Mam serdecznie dosyć władzy facetów...potrafią oni tylko wszczynać wojny...dokonywać przemocy.....terroryzować drugą płeć...ciekawa jestem co by byle jaki facet powiedział gdyby od dziś tylko kobity mogły zostać księżmi
G
Gość
Gender to nauka a nie ideologia jaką chcą z niej zrobić.....pokazuje w jakich dziedzinach kobiety są dyskryminowane...bo babie nie wypada...chłop leje na ulicy jest ok...baba nie może się rozkraczyć.....
k
kici kici miau !
Mam w zasadzie tylko jedno pytanie. Co to jest ten tzw. Wydział Humanistyczny AGH ? A co do samego artykułu, pomysł z "przymusowym" dostępem dla kobiet na różne stanowiska (szczególnie te pseudo naukowe), na które dotychczas z przyczyn obiektywnych (brak podstawowych kompetencji, wiedzy, ani umiejętności) nie były zatrudniane, jest rewelacyjny. Tak samo, przy wyborach na Miss Polonia itd, należy koniecznie dopuścić łysych, zezowatych, oraz szczerbatych i garbatych facetów, żeby se zostali pięknotkami z certyfikatem. Przewiduję tylko, że będzie wkrótce znacznie więcej walących się szkół (Niepołomice), albo źle zaprojektowanych stacji SOR (Wieliczka), nie wspominając choćby o wybudowaniu wiaduktu kolejowego (tzw. Kraków). Będzie wesoło.
G
Genialny Mieszczuch
Czyli w końcu panowie mają szanse na równość ?

Trochę nie wierzę.
G
Gość
Czytam z politowaniem. Ale skoro muszą tłuc łbem przed bożkiem politycznej poprawności, niech tłuką. Najwyżej zostaną im śmieszne guzy (i w przyszłości poczucie niesmaku).
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie