Planeta bez żab

Redakcja
Ostatnie badania herpetologiczne, opublikowane kilka miesięcy temu w magazynie "Nature", wskazują, że liczba płazów bezogoniastych na świecie zmniejsza się co roku o 4-5 procent. Największa katastrofa miała miejsce w latach sześćdziesiątych, potem tempo zagłady nieco się zmniejszyło, nadal jednak utrzymuje się na wysokim poziomie.

Ludzie i płazy - historia zagłady

Obserwowany na całym świecie gwałtowny spadek liczby żab przybrał rozmiary zagłady - ostrzega najnowszy raport Worldwatch Institute w Waszyngtonie. Co gorsza, nie bardzo wiadomo, jak powstrzymać tę katastrofę. Naukowcy z tej znanej placówki prognostycznej twierdzą, że zanik płazów bezogoniastych, czyli żab i ropuch, które stanowią ponad 90 procent wszystkich znanych nam gatunków płazów, jest wynikiem oddziaływania kilku szkodliwych czynników. Największe znaczenie wśród nich mają: wzrost poziomu nadfioletu przy powierzchni Ziemi (dziura ozonowa), zanieczyszczenie powietrza oraz zlikwidowanie w wyniku melioracji tysięcy naturalnych zbiorników wodnych, obszarów podmokłych i bagien.
 "Działalność człowieka spowodowała, że płazy znalazły się na równi pochyłej. Wygląda na to, że nie ma dla nich miejsca w świecie, który zmieniliśmy i przekształciliśmy dla własnych, coraz większych potrzeb. Populacja żab zmniejsza się bowiem na wszystkich kontynentach, na których zwierzęta te występują. Gatunki znikają jeden po drugim. Zjawisko to ma zasięg globalny i nie bardzo wiadomo, jak można by je powstrzymać" - piszą w swoim artykule naukowcy z Worldwatch Institute.
 Badacze zwracają uwagę, że istnieje wiele wypadków zmniejszenia się populacji danego gatunku, których dotychczas nie udało się w sposób zadowalający wytłumaczyć. Żaby wycofują się nie tylko z tych terenów, na których pogorszyła się znacznie jakość środowiska, ale również z tych obszarów, które na pierwszy rzut oka wydają się czyste. Coraz częściej w środowisku obserwuje się okazy zdegenerowane i fizycznie upośledzone. Naukowcy z waszyngtońskiego ośrodka przypuszczają, że jest to wynik coraz częstszego atakowania osłabionych zwierząt przez grzyby i inne pasożytnicze mikroby, a także skutek wprowadzania do środowiska obcych gatunków.
 "Zagłada płazów na poszczególnych terenach przebiega w dość podobny sposób. Kryzys pojawia się nagle i od razu obejmuje większość gatunków, które zamieszkują dany ekosystem, np. las, jezioro czy bagno. Liczba zwierząt zmniejsza się znacznie w ciągu kilku lat, po czym wszystko się uspokaja. Jest to jednak spokój pozorny, bowiem w wyniku kilkukrotnego powtórzenia się takich epizodów płazy mogą zniknąć całkowicie" - podkreślają naukowcy.
 - Smutne jest to, że wiele gatunków płazów zniknie, zanim w ogóle zdołamy je opisać. Przykładem niech będzie sytuacja w Sri Lance, gdzie w wyniku pięcioletnich badań zidentyfikowano ponad dwustu nowych przedstawicieli tej gromady zwierząt. Tyle że z powodu wycięcia znacznej części lasów na wyspie większość tych żab i ropuch znajdowała się w krytycznej sytuacji. Przerażenie ogarnia, gdy się pomyśli, że podobne zjawisko może występować w puszczy amazońskiej czy indonezyjskiej - mówi główna autorka raportu dr Asley Mattoon.
 Dla Mattoon zagłada płazów to także znak, że w całej ziemskiej biosferze zachodzą poważne zmiany. Mogą się one okazać bardzo niekorzystne dla ludzi. Żaby i ropuchy kontrolują populację wielu gatunków owadów, wśród których są liczne szkodniki roślin uprawnych oraz roznosiciele chorób zakaźnych.
 - Płazy są naszymi sprzymierzeńcami, bo chronią nas przed licznymi plagami. Tymczasem my je bezmyślnie niszczymy, zapominając, że wcześniej czy później przyroda wystawi nam rachunek za takie postępowanie. Żabich śpiewów nie usłyszymy w środowisku zniszczonym lub zdegradowanym. Panująca tam cisza jest dla ludzi z wyobraźnią czymś bardzo niepokojącym. Przecież my sami możemy zniknąć w podobny sposób. Pozostanie po nas tylko martwa cisza - podsumowuje Mattoon.

(SN)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie