Planetarni opiekunowie codzienności

Redakcja
Udostępnij:
Sekrety gwiezdnej wiedzy

(IV część)

(IV część)

Sekrety gwiezdnej wiedzy

Niedziela - dzień słońca

Święty dzień tygodnia astrologia łączy ze Słońcem - pierwszą z planet. Ma to związek z kultem potężnego perskiego boga Słońca - Mitry, któremu cześć oddawano również w antycznym Rzymie. Kult Mitry wiązał się z wieloma czynnościami rytualnymi, znanymi później chrześcijaństwu - w rodzaju chrztu, wspólnej wieczerzy, konfirmacji. Oficjalnie niedziela uznana została w Kościele chrześcijańskim za dzień święty dopiero w IV wieku po Chrystusie, a jej łacińska nazwa tamtych czasów to Dies Domini - Dzień Pana.
   Astrologia wiązała z niedzielą wiele uznawanych - szczególnie w epoce średniowiecza i renesansu - poglądów. Niektóre dotyczyły tak zwanej astrometeorologii, czyli przewidywania pogody z układu konstelacji gwiezdnych. Jeżeli nów przypadał w niedzielę, uważano, że najbliższe cztery tygodnie, które po nim nastąpią, będą czasem dobrej aury właściwej dla danej pory roku. Z kolei większość przedsięwzięć ludzi wtedy podjętych przyniesie korzyść i dobro.
   Natomiast pełnia Księżyca, przypadająca w niedzielę, nie sprzyjała większości działań. Nie powinno się wówczas zawierać ślubów, składać uroczystych obietnic, podpisywać dokumentów związanych z kupnem i sprzedażą.
   Dawni medycy źle rokowali chorym, których dolegliwości wystąpiły w niedzielę, gdy Księżyc osiągnął fazę pełni. Byli też zdania, że rekonwalescenci nie mogą opuszczać łóżka po raz pierwszy po chorobie w Dzień Pański, gdyż może to sprowadzić recydywę.
   Natomiast, według dawnych mistrzów gwiezdnej wiedzy, dobrze było przyjść na świat w Dzień Pański - poczynając od średniowiecza dzieciom takim nadawano często imiona Dominik lub Dominika, co miało przypominać, że dzień ich narodzin przypadł w niedzielę. Niedzielnym dzieciom przypisywano tak zwaną "szczęśliwą rękę" w wielu dziedzinach życia. Mieli być usposobienia wesołego i pogodnego, postrzegać i poznawać rzeczy oraz zjawiska ukryte przed innymi - z możliwością znalezienia skarbów na czele, częściej niż inni mogli liczyć na wygraną we wszelkie hazardowe gry. Na ogół też sprzyjało im powodzenie w handlu oraz zajęciach związanych z wymianą pieniędzy czy zarządzaniu cudzymi majętnościami.
   Dopiero w bliższych nam czasach określenie "urodzeni w niedzielę" nabrało znaczenia pejoratywnego.
   Warto też wspomnieć, że aforyzmy i przysłowia znane wielu narodom przestrzegały przed pracą w niedzielę. Nawet wytworne zajęcia - jak na przykład haft czy robienie koronek - podejmowane w ten dzień, nie były właściwe. Wierzono, że koronkowy szal robiony w niedzielę sprowadza na tę, która nosić go będzie, rozmaite dolegliwości, a w ubraniu uszytym w ten dzień nie przeżyje się niczego miłego.
   We Francji znany był przesąd, że drzewa i krzewy przycinane w niedzielę - usychają, a rośliny sadzone w ten dzień nie wydają właściwych plonów.
Bogna Wernichowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie