Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany dają nadzieję

Redakcja
Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, organizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, jest od lat bardzo dobrym barometrem sytuacji na pierwotnym rynku budownictwa mieszkaniowego. Pierwsza giełda tegoroczna - w dn. 10-11 lutego - wskazuje na rosnące zainteresowanie deweloperów oraz nabywców mieszkań i domów terenami znajdującymi się poza granicami administracyjnymi Krakowa, w ościennych gminach. Nagroda, czyli inwestycja w przyszłość…

Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, organizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, jest od lat bardzo dobrym barometrem sytuacji na pierwotnym rynku budownictwa mieszkaniowego. Pierwsza giełda tegoroczna - w dn. 10-11 lutego - wskazuje na rosnące zainteresowanie deweloperów oraz nabywców mieszkań i domów terenami znajdującymi się poza granicami administracyjnymi Krakowa, w ościennych gminach.

Nagroda, czyli inwestycja w przyszłość

Krakowskie środowisko deweloperskie stara się od lat monitorować zjawiska występujące na rynku nieruchomości i budowlanym. SBDiM, założone jako organizacja ogólnopolska, ma ambicje wykraczające poza sprawy rynkowe - o czym świadczy dwukrotnie już zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa konkurs o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku, służący promowaniu firm rzetelnych w oczach klientów i instytucji, zajmujących się realizacją godnych uwagi inwestycji mieszkaniowych.
Wysokie aspiracje środowiska potwierdza również najnowsza inicjatywa SBDiM - nagroda ufundowana dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W tym roku otrzymała ją Joanna Pilawska, studentka V roku architektury, szczycąca się średnią 4,93 za cały okres studiów (więcej o laureatce nagrody za tydzień w magazynie "Dom").- Stowarzyszenie przekazuje w ten sposób sygnał, że zależy nam nie tylko na tworzeniu dobrych warunków do funkcjonowania firm deweloperskich, ale również na właściwym kształtowaniu przestrzeni i samej architektury - podkreśla Tytus Misiak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.
Kraków utrzymuje bardzo wysoką pozycję (drugą po Warszawie) w rankingu miast, w których buduje się dziś najwięcej mieszkań. Według informacji przekazanych podczas sobotniej konferencji prasowej przez zastępcę prezydenta Krakowa Kazimierza Bujakowskiego w stolicy Małopolski oddano w ub. roku 6613 mieszkań, a w roku 2005 - niespełna 4,5 tys., co oznacza wzrost 45 proc. - Oznacza to, że w Krakowie oddaje się 396 mieszkań na 1000 mieszkańców, gdy standarem europejskim jest 400 - zaakcentował.
Mieszkań w Krakowie powstawałoby w Krakowie prawdopodobnie znacznie więcej, gdyby nie tempo realizacji planów miejscowych, które obecnie pokrywają miasto w 10,7 proc. Już wkrótce jednak, gdyż w trakcie najbliższych miesięcy, według przedstawiciela Urzędu Miasta Krakowa, plany obejmą ok. 400 ha nowych terenów, co powinno dać kolejny, mocny impuls do realizacji inwestycji mieszkaniowych. - Stowarzyszenie jest w stałym kontakcie z przedstawicielami władz w sprawach dotyczących realizacji inwestycji mieszkaniowych. Nasze stanowisko w kwestii planów jest jednoznaczne. Uważamy, że w krótkim czasie powinny objąć one całe miasto - podkreślał Tytus Misiak, prezes SBDiM.

Dlaczego nie pod Tatrami?

Firmy deweloperskie, o czym była mowa na wstępie, coraz częściej angażują kapitał na terenie gmin sąsiadujących z Krakowem. Coraz bardziej popularne stają się tereny położone na wschód od małopolskiej metropolii, co wynika m.in. z faktu, że stały się one bardziej dostępne dzięki południowemu obejściu autostradowemu, a perspektywę przed ich dalszym rozwojem otwiera budowa autostrady na odcinku Kraków-Tarnów.
Dzisiaj budowanych jest wiele obiektów jedno- i wielorodzinnych, m.in. na terenie Wieliczki i Niepołomic, inwestorzy interesują się Kłajem, Biskupicami oraz pozostałymi miejscowościami w tym rejonie. Na giełdzie można było zapoznać się m.in. z ofertą firmy Invest House, która w rejonie Niepołomic realizuje osiedle 215 domków jednorodzinnych o nazwie Ekopark oraz Providentii Invest, która kontynuuje tutaj budowę osiedla Żubr. Cena 12 m kw. pow. mieszkalnej w tych obiektach kształtuje się na poziomie 2835-2985 zł. Kameralne osiedle Kasztanowe, na terenie którego powstanie 12 domów jednorodzinnych, powstaje w Wieliczce (cena 1 m kw. - 2800-3200 m kw.). W tej samej gminie - w Raciborsku - oferowanych jest 10 domów przez Akson Nieruchomości.
Nowym zjawiskiem jest zainteresowanie miejscowościami położonymi w większej odległości od Krakowa, które z wielu powodów mają bardzo duży potencjał rozwojowy. Należą do nich m.in. Wadowice, gdzie budowane w porozumieniu z władzami gminy są obiekty społecznego budownictwa wielorodzinnego. W ostatnim czasie rozpoczęły się przygotowania do realizacji dużego przedsięwzięcia mieszkaniowego na terenie Nowego Targu, gdzie powstanie ok. 1,3 tys. mieszkań o zróżnicowanym standardzie, od dwupozimowych, po małe - jednopokojowe.
Nowy Targ jest bramą prowadzącą w kierunku Tatr i Zakopanego. Dla wielu osób, którzy na stale mieszkają w Polsce centralnej czy na Wybrzeżu posiadanie apartamentu w górach jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.
JANUSZ MICHALCZAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski