Plany gotowe, brakuje pieniędzy

Redakcja
Wiele czasu poświęcono na ostatniej sesji Rady Gminy w Gołczy ekologii i ochronie środowiska naturalnego. Nie sprzyja temu z pewnością istnienie na terenie gminy uciążliwej "Sarii" Małopolska, o czym pisaliśmy wczoraj, ale z wszech miar szczytnej idei może pomóc budowa oczyszczalni ścieków.

Po sesji Rady Gminy w Gołczy

   Kiedy jednak ona ruszy - zależy od "rychliwości" środków unijnych. Temat dość obszernie zreferował wójt gminy Lesław Blacha. - _W terminie złożyliśmy wniosek do ZPORR na dotowanie budowy oczyszczalni ścieków; zabezpieczyliśmy w budżecie gminy 1,5 mln zł. Teraz czekamy na akceptację wniosku i unijne 3 mln zł. Mamy wszystko, włącznie z niezbędnymi planami, dokumentami. Tylko ogłaszać przetarg i budować, ale brakuje owych 3 mln zł - _mówił wójt, przypominając, iż pieniędzy z Brukseli nie jest wiele, a chętnych
do ich wzięcia sporo. Inwestycję zaplanowano na lata 2005-2006.
   Jeśli oczekiwane środki dotrą przed październikiem, budowa oczyszczalni ruszy jeszcze w tym roku, jeśli po - wtedy inwestycja zostanie przesunięta na rok 2006. - _Traktuje się nas, jakbyśmy żyli w tropiku. Wnioski należy składać do końca kwietnia, ich rozpatrzenie oraz akceptacja trwa następne 3 miesiące. Potem już jest jesień, blisko zimy i wtedy zaczynać budowanie? To jest chore - _skomentował kąśliwie działania UE względem naszego kraju przewodniczący Rady Gminy Jan Słaboń. Wójt obiecał, że na czerwcową sesję zaprosi któregoś z marszałków województwa, by na miejscu poinformował, co będzie z tymi pieniędzmi. Sprawa jest tym bardziej paląca, że w tym samym działaniu ZPORR umieszczono modernizację jednej z dróg.
   Następnie Lesław Blacha poinformował o swoich pracach od ostatniej sesji, czyli od 22 kwietnia br. Wyłoniono w drodze konkursu dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy (dotychczasowy dyrektor Janusz Putowski odszedł na zasłużoną emeryturę). Została nią jedyna kandydatka na to stanowisko, dyrektorka SP w Mostku Zdzisława Kyć. Podpisano umowę z Karpacką Spółką Gazowniczą - Oddział w Krakowie o podłączenie miejscowości Wysocice do sieci średniej gazu przewodowego. Teraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą się mogli podłączać do sieci. Zostaną także unowocześnione kotłownie (przejście z paliwa tradycyjnego na gazowe) w SP i Ośrodku Zdrowia w Wysocicach.
   Zwrócono się z pismem do instytutu w Puławach o dokonanie analizy topografii obszaru Rzeżuśni. Być może wyasygnowanych na ten cel ok.
2 tys. zł pomoże uznać wspomnianą wieś za obszar o niekorzystnych warunkach gospodarowania i dopomóc rolnikom wyjść na swoje. Jeszcze w tym miesiącu zostanie wypłacone wyrównanie dla nauczycieli (3 proc. podwyżki począwszy od stycznia br.). Trwa remont i odbudowa dróg gminnych oraz dojazdowych do pól. Niektóre roboty już zostały zakończone.
   Informacja o stanie majątku komunalnego gminy przy okazji zahaczyła o Gminną Spółdzielnię "SCh", której prezesem jest wiceprzewodniczący RG Stanisław Komsta. Sołtys Gołczy Jan Cembrzyński z uporem dociekał niektórych spraw związanych ze spółdzielnią - w tym powinności finansowych względem gminy - co zmuszało Stanisław Komstę do kilkakrotnego ripostowania i prostowania. - _Dług za podatki względem gminy zapłaciliśmy; z odsetkami 120 tys. zł. To, co mieliśmy do sprzedania, sprzedaliśmy za 145 tys. zł - _informował prezes Komsta. - _Czyli zostało 25 tys. zł na czysto - _nie dawał za wygraną Jan Cembrzyński, konkludując, że na obecnym etapie GS "SCh" nie działa, tylko egzystuje ze sprzedaży majątku. - _Gdybym nie był wiceprzewodniczącym RG, z pewnością nie byłoby tych pytań.__A tak jestem blisko, pod ręką, więc i odsłonięty na odpytywanie - _zakończył Stanisław Komsta.
   Podczas sesji wysłuchano także informacji o stanie majątku Kółek Rolniczych na terenie gminy z uwzględnieniem wielkości areału gruntów w poszczególnych sołectwach. KR jako takich na terenach wiejskich już nie ma. Dlatego trzeba określić i uregulować stan prawny - który grunt wiejski należy do SKR a który nie. Jak wynika z gminnej ewidencji gruntów, na 22 sołectwa tylko KR w Ulinie Małej ma uregulowany stan prawny. Natomiast w pięciu pozostałych SKR jest władającym gruntem, ale nie właścicielem.
    Tekst i fot. (WOJ.)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie