MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plany modernizacji Muzeum Archeologicznego do korekty. Powodem cenne znaleziska

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Za około dwa lata krakowianie będą mieli okazję odwiedzić zmodernizowaną siedzibę Muzeum Archeologicznego. Póki co, projektanci muszą ponownie pochylić się nad niektórymi rozwiązaniami z powodu cennego znaleziska odkrytego na terenie muzeum. - Ze względu na średniowieczne mury projektanci będą zmieniać koncepcję, m.in. windy i klatki schodowej – mówi Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

W Muzeum Archeologicznym trwa remont, dzięki któremu zwiedzający m.in. nie będą musieli przeciskać się wąskimi schodkami na wystawy eksponowane przy ul. Senackiej 3. Zgodnie z projektem przebudowy budynku tuż obok dawnego wejścia, na tzw. dziedzińcu straceń powstanie nowe wejście główne, którym dostaną się do muzeum także osoby ze szczególnymi potrzebami.

W trakcie badań w tym obszarze kilka tygodni temu odnaleziono pozostałości po kryptach i fragmenty przemieszanych szkieletów, które nie znajdowały się w trumnach w porządku anatomicznym, a także wiele ćwieków z trumien. Gdy archeolodzy zeszli głębiej, natrafili na kolejny szkielet.

- To siedemnasto- lub osiemnastowieczny pochówek z zachowaną trumną. Na pewno zaszło tu jakieś zaburzenie sytuacji, ponieważ w trumnie znalazła się dodatkowa kość – trzecia noga. Najprawdopodobniej spadła z innej trumny – wyjaśnia Jacek Górski.

Jednak najważniejszym znaleziskiem odkrytym podczas prac modernizacyjnych są mury średniowiecznych budowli.

"Jak na miejsce o takiej historii nie mogło obejść się bez niespodzianek. Pod posadzką dziedzińca straceń odkryto fragment nieznanej budowli (czyżby pozostałość średniowiecznych łaźni?), relikty kościoła św. Michała wzniesionego tu w XVII w., schody prowadzące do krypty (prawdopodobnie XVII/XVIII w.) oraz szkielety ludzkie (prawdopodobnie z XVII w.) oraz pozostałości paleniska" - wylicza Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

- Ze względu na średniowieczne mury projektanci będą zmieniać koncepcję dotyczącą windy. Musimy rozwiązać tę kwestię tak, że jedna winda – zewnętrzna - będzie wywozić zwiedzających na pierwszy poziom, a dopiero tam możliwe będzie zamontowanie windy wewnątrz budynku – nie da się rozwiązać tego inaczej ze względu na zabytkową substancję – zapowiada dyrektor Muzeum Archeologicznego.

Muzeum zapowiada też, że wyeksponuje odkrycie. Zwiedzający zobaczą zarówno zarysy krypt dawnego kościoła św. Michała i św. Józefa wzniesionego w XVII w. na terenie zespołu klasztornego karmelitów bosych, jak i starszych murów.

Zdaniem Jacka Górskiego, najciekawszym odkryciem są łuki, znajdujące się pod podłogą kościoła św. Michała i św. Józefa oraz jedenaście schodów prowadzących do krypty (być może jest jeszcze kolejny schodek, który ujawnią prace). W przyszłości te elementy architektury dawnego kościoła będą wyeksponowane w muzeum.

Także szkielet, który najpierw przejdzie badania archeologiczne, w jakiejś formie będzie można zobaczyć. Najprawdopodobniej na fotografii odzwierciedlającej znalezisko.

- Chcemy przeprojektować zamysł klatki schodowej tak, by jak najmniej ingerować w to, co zostało odkryte. W przyszłości będzie tu rodzaj skansenu archeologicznego. Cały projekt modernizacji budynku jest tak ukierunkowany, żeby pokazać miejsce ze wszystkimi nawarstwieniami historycznymi: więzieniem, klasztorem i muzeum – dodaje Marek Golonka, zastępca dyrektora ds. administracji i inwestycji.

Prowadzona obecnie na terenie Muzeum Archeologicznego inwestycja o nazwie "Dawny klasztor - byłe więzienie - nowoczesne Muzeum", ma kosztować 13,5 mln zł. Środki pochodzą z funduszy województwa małopolskiego i Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Muzeum zamierza pozyskać także środki finansowe z programu FEnIKS - Fundusze Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plany modernizacji Muzeum Archeologicznego do korekty. Powodem cenne znaleziska - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski