Płaskorzeźba w darze

Płaskorzeźba w darze

JM

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Krzysztof Ślusarczyk

Fot. Krzysztof Ślusarczyk

IZRAEL. Benedykt XVI poświęci w Betlejem płaskorzeźbę autorstwa krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja.
Fot. Krzysztof Ślusarczyk

Fot. Krzysztof Ślusarczyk

Fot. Krzysztof Ślusarczyk

Płaskorzeźba jest jedynym darem Ojca Świętego dla Ziemi Świętej. Papież Benedykt XVI poświęci ją dziś w przylegającym do Bazyliki Bożego Narodzenia kościele św. Katarzyny.
Dzieło, którego twórcą jest artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj, przedstawia Drzewo Jessego, ukazujące rodowód Chrystusa, od Abrahama do św.
Józefa. Kompozycja o wymiarach 3,25x4 m sąsiaduje bezpośrednio z traktem pokonywanym każdego dnia przez tysiące pielgrzymów wychodzących z Groty Narodzenia. - Jej trzon stanowi rozległe drzewo oliwne oraz motywy biblijne z okresu, gdy prorok Samuel zapowiadał panowanie króla żydowskiego, największego w historii (wybranym został najmłodszy z 7 synów Jessego, wypasający owce) - mówi prof. Czesław Dźwigaj.
Płaskorzeźba zawiera, poza opisaną sceną, liczne odniesienia do Starego Testamentu. Znajduje się na niej m.in. sylwetka góry Synaj (Horeb), na której Mojżesz otrzymał tablice z Dekalogiem, postać moabitki Rut - przedstawicielki ludu, który został podbity przez wojska izraelskie, praprababki króla Dawida, a także symbole władzy królewskiej (wołu i olej). W górnej części płaskorzeźby ukazany jest Chrystus Król w dwustopniowej koronie, który gestem rozłożonych rąk obdarza swymi łaskami kulę ziemską oraz napis "Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan" (Łk 2.11).
Prof. Czesław Dźwigaj jest autorem licznych realizacji pomnikowych, w tym kilkudziesięciu przedstawiających Jana Pawła II. W Ziemi Świętej jego dziełem jest monumentalny Park i Pomnik Tolerancji odsłonięty jesienią ubiegłego roku w Jerozolimie, a także spiżowe drzwi w kościele Prymatu św. Piotra w Tabdze oraz w Grocie Mlecznej w Betlejem.
(JM)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo