Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma dymisji się chwyta. Odwołany wiceminister skarbu Rafał Baniak pochodzi z Małopolski [WIDEO

Maciej Pietrzyk
Radosław Sikorski nie będzie już marszałkiem Sejmu
Radosław Sikorski nie będzie już marszałkiem Sejmu Piotr Smoliński
Polityka. Na kilka miesięcy przed wyborami premier Ewa Kopacz dymisjonuje kilku ministrów i wiceministrów. Ze stanowiska odchodzi też marszałek Sejmu.

Taka rewolucja to dla Platformy Obywatelskiej szansa na nowe otwarcie, ale może też zakończyć się wielką katastrofą.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister sportu Andrzej Biernat oraz minister skarbu Włodzimierz Karpiński podali się wczoraj do dymisji.

Dymisje w rządzie: Arłukowicz, Biernat, Karpiński. Rezygnuje Sikorski. Będzie nowy Prokurator Generalny

Źródło: TVN24

Z rządem żegnają się też wiceministrowie Tomasz Tomczykiewicz, Rafał Baniak i Stanisław Gawłowski, szef doradców premiera Jacek Rostowski oraz koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki. Radosław Sikorski złożył natomiast rezygnację z funkcji marszałka Sejmu.

Kopacz: Seremet musi odejść

Jak tłumaczy premier Ewa Kopacz, dymisje mają związek z wyciekiem akt śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. - Ci, którzy są ofiarami tych podsłuchów, wykazali się odpowiedzialnością za państwo, a nie przywiązaniem do swoich stanowisk - mówiła premier, jednocześnie... przepraszając Polaków.

Nie wszyscy odchodzący politycy pojawiali się jednak jako bohaterowie nielegalnych nagrań. W tym gronie nie było Andrzeja Biernata i Bartosza Arłukowicza. W takim razie ich nazwiska albo pojawiają się w aktach, które w internecie opublikował biznesmen Zbigniew S., albo zostali zdymisjonowani niejako "przy okazji".

- To bardzo niepopularni politycy. Aż dziwne, że Arłukowicz tak długo utrzymuje się na stanowisku, a w stosunku do Biernata wciąż pojawiają się jakieś niejasności - mówi prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nieoczekiwanie najpoważniejszym kandydatem na następcę Radosława Sikorskiego jest obecny szef resortu spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Gdyby tak się stało, nowym szefem dyplomacji prawdopodobnie zostałby dotychczasowy wiceminister Rafał Trzaskowski. - Można się spodziewać, że również inne stanowiska rządowe trafią w ręce młodszych polityków. PO będzie chciała wprowadzić nowe twarze, uzyskać efekt świeżości - uważa prof. Bankowicz.

Czy na kilka miesięcy przed wyborami przyniesie to efekty? - Jeżeli nowi ministrowie pozytywnie zabłysną, to Platforma może zyskać. Ale to ryzykowna gra. Wymiana tylu osób z rzekomo dobrze pracującego rządu na chwilę przed wyborami może zakończyć się katastrofą - mówi prof. Marek Bankowicz.

Dymisja w rządzie. Stracili stanowiska, bo zostali nagrani

- W tym przypadku wydaje mi się, że raczej zadziała znana nawet z niedalekiej przeszłości prawidłowość, a mianowicie, że jak w polityce robi się gwałtowne i nerwowe ruchy, to szybko idzie się na dno - mówi prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Przywołuje przykład prezydenta Bronisława Komorowskiego, który po przegranej I turze wyborów już następnego dnia niespodziewanie ogłosił referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych. - Myślę, że ten ruch premier Kopacz może zostać odczytany nie jako coś wzmacniającego, jako szukanie nowego otwarcia, ale raczej jako rozpaczliwe poszukiwanie ratunku w trudnej sytuacji - ocenia prof. Andrzej Piasecki.

Pod znakiem zapytania stanęła też wczoraj przyszłość prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Premier Ewa Kopacz sugerowała bowiem, że to prokuratura odpowiada za wyciek akt ze śledztwa dotyczącego afery podsłuchowej. - Nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego. Jedyną instytucją mogącą wyjaśnić sprawę przecieków jest sprawnie działająca prokuratura pod nowym kierownictwem - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Odejście Seremeta przed końcem upływającej w 2016 r. kadencji wydaje się jednak mało prawdopodobne. Koalicja nie ma aż 307 głosów potrzebnych do jego odwołania. A PiS do jego odsunięcia nie przyłoży ręki. Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS wprost mówi o obawach, że w takim przypadku jeszcze przed końcem kadencji prezydenta Komorowskiego PO powołałaby na miejsce Seremeta przychylnego sobie prokuratora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski