Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma ostatnia rejestruje listy kandydatów do europarlamentu

Grzegorz Skowron
Archiwum
Wybory. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim o miejsca w Parlamencie Europejskim (prawdopodobnie sześć mandatów) będzie się ubiegać około 100 chętnych. Jeszcze dziś do północy komitety mogą zgłaszać listy kandydatów na europosłów, ale najważniejsze z nich już to zrobiły

Gdy 25 maja przyjdziemy do obwodowej komisji wyborczej, otrzymamy kartę do głosowania, a właściwie broszurę formatu A4. Jutro powinno być wiadomo, ile znajdzie się w niej kartek, ale wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Krakowa i Małopolski dostaną 10-stronicową książeczkę.

Do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 10 w Krakowie listy z kandydatami i 10 tys. podpisów poparcia przyniosło 10 komitetów.

Wprawdzie dopiero dziś o północy mija termin rejestracji kandydatów do Parlamentu Europejskiego, ale na wtorek wizyty w OKW nie zapowiedział żaden z komitetów. Teoretycznie w ostatnim dniu może się ich pojawić nawet 10, bo w sumie prawo zgłaszania chętnych na europosłów miało 20 komitetów, a dotąd skorzystała z niego tylko połowa. Nietrudno się domyślić, iż dla drugiej połowy przeszkodą okazało się 10 tys. podpisów wyborców.

Im się udało

W województwach małopolskim i świętokrzyskim (jeden okręg w wyborach do PE) z podpisami poparcia od wyborców poradziło sobie 10 komitetów.

Do wczoraj listy zarejestrowały: Polska Razem Jarosława Gowina, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke, Europa Plus Twój Ruch, Ruch Narodowy, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. Wczoraj przed południem w siedzibie OKW pojawili się przedstawiciele Demokracji Bezpośredniej, a po południu - jako ostatnia - swoje listy przyniosła Platforma Obywatelska.

I to nazwiska kandydatów tych komitetów - w sumie 100 na 10 listach - znajdą się na karcie do głosowania, którą otrzymają wyborcy w Małopolsce i Świętokrzyskiem. Mało prawdopodobne jest, by jeszcze dzisiaj któryś z małych komitetów przyszedł zarejestrować kandydatów, choć np. listę w Krakowie zapowiadali Obrońcy Wędlin Tradycyjnych.

Chcą wrócić

Głośno było o liderach list największych partii, tymczasem wśród kandydatów w naszym okręgu pojawiają się także osoby, które odgrywały kiedyś ważną rolę na lokalnej, a nawet ogólnopolskiej scenie politycznej.

Na pierwszym miejscu listy Nowej Prawicy jest np. były wiceprezydent Krakowa Stanisław Żółtek. W lutym 2002 r. został zatrzymany przez CBŚ pod zarzutem łapownictwa, cztery miesiące spędził w areszcie, a potem sąd oczyścił go z zarzutów.
Żółtkowi do tej pory nie udało się wrócić do wielkiej polityki, choć startował praktycznie w każdych wyborach.

Na czwartym miejscu w gronie kandydatów SLD jest Jerzy Jaskiernia. Był ministrem sprawiedliwości w latach 90. XX wieku, a posłem jeszcze w czasach PRL. Jego kandydatura ma przyciągnąć głosy mieszkańców Świętokrzyskiego.

Z kolei listę kandydatów Polski Razem zamyka Iwona Tworzydło. W latach 2002-2010 była radną małopolskiego sejmiku wojewódzkiego, najpierw z Samoobrony, później z PiS. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. startowała z kolei z listy ugrupowania Polska Jest Najważniejsza.

Startowali z innych list

Iwona Tworzydło jest też przykładem na to, że niektórzy kandydaci w ostatnich latach wspierali bardzo różne partie. Ci najbardziej znani Zbigniew Ziobro, kiedyś PiS, dziś przewodzi Solidarnej Polsce, a Jarosław Gowin, kiedyś PO, obecnie szefuje Polsce Razem. Głośno było też o przyciągnięciu przez Gowina eurodeputowanego Adama Bielana, kiedyś spin doktora PiS.

Elżbieta Bińczycka, teatrolog, wdowa po aktorze Jerzym Bińczyckim, jest na drugim miejscu listy Twojego Ruchu, a w roku 2011 była dwójką na liście SLD (w wyborach do Sejmu). Rok wcześniej w wyborach samorządowych kandydowała z kolei do Rady Miasta Krakowa z komitetu prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Wśród kandydatów PiS znalazł się Leszek Murzyn, poseł dwóch kadencji z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Mało kto pamięta, że działalność polityczną rozpoczynał od Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. To jedyny były parlamentarzysta na liście PiS. Pozostali są obecnie senatorami lub posłami (w tym europoseł Ryszard Legutko, lider listy).

Z Wyborczego Kalendarza

* 2 maja. To termin zgłaszania kandydatów do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Mogą to robić tylko komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. I to do nich powinni zgłaszać się chętni na dodatkowy zarobek przy liczeniu głosów.
* 5 maja. Do tego dnia osoby niepełnosprawne, chcące skorzystać z głosowania korespondencyjnego, muszą o tym zawiadomić wójta, burmistrza lub prezydenta.
* 12 maja. Wtedy minie termin składania przez niepełnosprawnych wniosków o dopisanie do spisu w komisji dostosowanej do ich potrzeb oraz zamiaru skorzystania podczas głosowania z nakładki w alfabecie Braille'a. Również do 12 maja Polacy przebywający stale za granicą muszą zgłosić konsulowi chęć głosowania korespondencyjnego.
* 15 maja. Tego dnia minie ostateczny termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
* 20 maja. Do tej daty będzie się można dopisywać do spisu wyborców w miejscu czasowego pobytu.
* 22 maja. Tego dnia minie termin dopisywania się do spisu wyborców w wybranym obwodzie utworzonym poza granicami Polski.
* 23 maja. To będzie ostatni dzień wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można wziąć udział w wyborach w dowolnej komisji w kraju lub za granicą.
* 23 maja, godz. 24.00. Zakończenie kampanii wyborczej.
* 25 maja, godz. 7-21. Głosowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski