Celem nowelizacji Kodeksu pracy jest dostosowanie prawa krajowego do dwóch dyrektyw Unii Europejskiej, określających organizację czasu pracy wśród rodziców, wychowujących dzieci. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2023 roku.
Elastyczny czas pracy dla rodzica
Zgodnie z projektem, pracownicy wychowujący dziecko, które nie ukończyło jeszcze 8. roku życia, będą mogli ubiegać się o przerywany czas pracy, sięgający nawet pięciu godzin dziennie. Skorzystanie z tej możliwości nie będzie trudne - wystarczy złożyć do pracodawcy podanie w okresie co najmniej 21 dni przed przejściem na elastyczną organizację pracy, a następnie poczekać kilka dni na werdykt.
Pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi skorzystania z elastycznej organizacji pracy z powodu organizacji pracy lub rodzaju wykonywanej pracy przez pracownika. W razie odmowy swoje stanowisko będzie musiał uzasadnić. Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć lub rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z elastycznej pracy. Będzie natomiast możliwe rozwiązanie umowy z przyczyny uzasadniającej zwolnienie dyscyplinarne, tj. z winy pracownika - czytamy na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.